New Horizons

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: New Horizons

Příspěvek od slappy »

SOFIA:
Úspěšně jsme pozorovali stín!
Cosmos4U:
To znamená 'přímo jsme změřili pokles jasnosti v důsledku přechodu MU69' nebo je to míněno ve smyslu 'úspěšně jsme nasbírali data'??
SOFIA:
Probíhá analýza. Ale byli jsme přímo uprostřed předpovězené trasy stínu.



Fotky z týmové porady

Jestli to dobře chápu, po planetce koukal i dalekohled Gemini South na Mauna Kea.. Samotný stín procházel sice kus od Hawaje, ale očividně jim to stálo za pokus | EDIT 13.7.: Dalekohled Gemini South se nachází v Chile! Stín nad ním sice taky přímo nepřecházel, ale rozhodně to k němu měl blíž než na Hawaj | - pokud jsou okolo MU69 nějaké měsíčky nebo jde o binární objekt, mohl dalekohled Gemini něco zachytit. Citlivost je prý dostatečná na odhalení potenciálních okolních tělísek velikosti ~1 km.
Naposledy upravil(a) slappy dne 13.7.2017 15:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: New Horizons

Příspěvek od slappy »

Ptal jsem se na Twitteru, jestli po objevu MU69 Hubblem nějaký velký pozemní teleskop alespoň zkusil spatřit tu planetku také. Odpověděl mi 'lovec asteroidů' Daniel Bamberger:
Yes: Subaru tried, but the dense star field limited search to m=26.0 R (target is m=26.8 R). In less dense field it would have been visible (limit is usually m=28-29) but flight path was predetermined to be near galactic center. They didn't try AFTER the discovery, but they would have found it in their earlier search images if it had been observable. Hubble doesn't suffer from atmospheric effects, so dense star field is okay. Even adaptive optics don't solve that problem efficiently.
"Ano: (Dalekohled) Subaru to zkoušel, ale husté hvězdné pole omezilo pátrání do 26. magnitudy (MU69 má 26.8). V méně nahuštěném poli by (planetka) viditelná byla (limit je obvykle 28.-29. magnituda), ale cesta (New Horizons) vede směrem ke středu Galaxie. Nezkoušeli to PO objevu (MU69), ale bývali by jí na fotkách zpětně našli, pokud byla pozorovatelná. Hubble netrpí atmosférickými efekty, takže husté hvězdné pole mu nevadí. Dokonce ani adaptivní optika ten problém efektivně nevyřeší."

To odpovídá na otázku, kterou tu nedávno měl hulvath - Proč se pořád pracuje jen s daty z HST? - Ani nejvýkonnější pozemské teleskopy prostě takhle slabý objekt mezi nahuštěnými hvězdami směrem ke galaktickému centru nevidí, ačkoli v prázdnější části oblohy mají citlivost i na šestkrát slabší objekty.

Daniel Bamberger přidal i odkaz na krátkou publikaci, která shrnuje výsledky hledání dalšího cíle pro New Horizons pomocí HST:
The Successful Search for a Post-Pluto KBO Flyby Target for New Horizons Using the Hubble Space Telescope

Píše se v ní mimo jiné, že intenzivní hledání pozemními teleskopy (Subaru a Magellan) probíhalo od roku 2011, tedy čtyři roky než se obrátili na Hubblea. To je v rozporu s tím, co jsem četl někde jinde a nedávno to tvrdil i tady. A sice, že hledání probíhalo deset let. Možná šlo o jiný program nebo se prohledávaly archivní snímky?? Dávalo by totiž smysl, že se snažili druhý cíl pro sondu najít ještě před jejím startem, jelikož byla od začátku koncipovaná pro průzkum dalších těles i po setkání s Plutem.

Snímek z HST po odstranění okolních hvězd a zásahů částicemi kosmického záření:
Obrázek

Z téhle šmouhy se ani ne za rok a půl stane prozkoumaný svět! Nejvzdálenější věc, kterou asi kdy v našich životech zblízka uvidíme.

EDIT: A ještě přidám dvě informace:
SOFIA nebyl jediný dalekohled sledující včerejší událost. Už jsem zmiňoval Gemini South, který se nenachází na Hawaji, ale v Chile : ) Stejně jako 1,54 metrový dánský dalekohled Evropské jižní observatoře, který se také zapojil do pozorování.
Alan Stern tweetuje: "Včerejší let SOFIA za okultací MU69 proběhl v pořádku. Máme skvělá data, ale bude trvat týdny, než je zpracujeme." Alan byl osobně přímo na palubě letadla : )
Naposledy upravil(a) slappy dne 13.7.2017 20:30, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: New Horizons

Příspěvek od Edemski »

Teda říct "pozorovali jsme stín" je IMHO trochu silný kafe...
hulvath
Re: New Horizons

Příspěvek od hulvath »

Edemski píše:Teda říct "pozorovali jsme stín" je IMHO trochu silný kafe...
No pozorovali v pasu totality, ne ?
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: New Horizons

Příspěvek od slappy »

Pardon, třošku jsem si popletl dalekohledy. Gemini South je samozřejmě taky v Chile. Na Hawaji je právě Gemini North.
Pamatoval jsem si totiž, že dalekohled Gemini je na Hawaji a takyže když jsem četl, že Gemini observatory zkoušela pozorovat druhý zákryt, bylo mi to trochu divné a hned jsem si ověřoval, jestli si správně pamatuju, že Gemini je na Hawaji.. Po zadání "Gemini Hawaj" mi samozřejmě strýček G. lokaci ochotně potvrdil :facepalm:
Až teď jsem pochopil, že North a South znamená severní / jižní polokoule, nikoli že na Hawaji jsou dva dalekohledy a jednomu se říká severní a druhému jižní : )))

Jinak v Argentině už vybalují dalekohledy pro 'rojnici', kterou napříč očekávanou trasou dalšího stínu rosestaví opět v pondělí:
Obrázek
Naposledy upravil(a) slappy dne 13.7.2017 18:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: New Horizons

Příspěvek od MaG »

Já si zase při psaní o Gemini popletl tuto observatoř se Subaru (v hlavě se mi propojily) a tak jsem vůbec neřešil, že je to úplně jiná observatoř, natož v Chile. Takže udělat chybu je snadné, zvláště, když něco člověk přebere a z určitých důvodů si info neověří :?
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: New Horizons

Příspěvek od ptpc »

Animácia letu nad povrchom Pluta:



A nad povrchom Charónu:

Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: New Horizons

Příspěvek od Evžen111 »

no chlapi, dáváte sem parádní informace, úplně hledím. Díky za to a zvláště děkuji Slappymu. Skvělá práce a neméně skvělá komunikace s těmi co jsou přímo u pramene! Vážím si toho! :palec nahoru:
E
Jayhawk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 80
Reputace: 0
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: New Horizons

Příspěvek od Jayhawk »

Tak to je paráda. Super že výsledky vědeckých přístrojů dávají i obyčejným smrtelníkům takovýto krásný pohled :palec nahoru: .
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: New Horizons

Příspěvek od slappy »

Evžen111: Jako tahle kampaň mě hodně chytla. A nejsem sám. V Patagonii finišují přípravy na pozorování třetího zákrytu a astronomům hodně pomáhá místní vláda poskytováním policejních eskort, vzdušné podpory, štítů proti větru a mnohými dalšími věcmi. Mezi fotkami v tweetu od Alana Sterna je vidět i mapka s plánovaným rozmístěním pozorovatelů.

Jinak k druhému výročí průletu New Horizons kolem Pluta jsem sestavil malou srovnávací galerii Pluta s Tritonem.

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“