Mars Reconnaissance Orbiter

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
MRO:skalní duny

Příspěvek od tomas »

Na snímcích z MRO vědci objevili zvláštní útvary, jejichž ekvivalent není na Zemi k vidění.

Obrázek
Kredit:NASA (MRO)

Zprvu se zdá, že se jedná o písečné duny. Ovšem tyto tvary se nacházejí ve skalním masivu. Vypadá to, že se o jejich vytesání do skály postaral martský vítr.
Hřebeny skal jsou z měkčího materiálu než podloží a tak snáze podléhají erozi. Zajímavé je, že k těmto neobvyklým erozím docházelo častěji kolmo na převažující směr větru než rovnoběžně.
Samotný vzník dun zřejmě probíhal tak, že větru se podařilo "odfouknout" povrchový materiál a pomocí něj obrušoval podloží. Velikost a tvar skalních dun závisí na tom, jak dlouho trvá větru vrátit se z prohlubně na povrch.

Pro budoucí geology bude důležité znát princip tvoření těchto útvarů, protože odpovědi na otázky ohledně původního složení a stáří povrchu skal budou muset hledat v podloží. Ovšem na druhou stranu budou mít usnadněnou práci, protože jim vítr pomohl odhalit jednotlivé vrstvy.

zdroj:washington.edu

P.S. bohužel nemám s geologií moc zkušeností, tak snad se mi to podařilo přeložit dobře. :)
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od petrsida »

Moc pěkné, díky

jako geolog bych asi nepoužil název skalní duny, evokuje to něco trochu jiného, ale je pravda, že překlad termínu periodické skalní hřbety je pro normálního smrtelníka hrůzný

chtěl bych upozornit na jednu věc, které si článek moc nevšímá, na těch fotkách jsou evidentně ve skalách vrstvy!!

kde jsou vrstvy, tam je s velkou pravděpodobností i sediment (pravda, vyvřeliny tohle umí taky, ale ne tak pravidelně) no a tam kde jsou vrstvy subohorizontální na tak velkým rozsahu, tak to dost pravděpodobné, že je to velké jezero, nebo možná spíš moře .... každopádně pro marsovského geologa je to mana nebeská (sakra, teď mě napadá, jak vlastně říkat geologům Marsu, geologie je nauka o stavbě Země?)

nu a podobné útvary bychom našli i na Zemi, jsou ale silně modifikované střídáním eroze větrné a vodní, i centrální Sahara totiž nebyla vždy vaprahlá, tak teď

něco málo jsem našel v Tasili

http://maps.google.cz/maps/ms?msid=2002 ... 3,0.042272
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Super informace tomasi a petrsida! Jsem moc rád, že se na našem fóru objevují jak lidé, kteří informace najdou a předloží (tomas), tak i lidé (petrsida), kteří jsou odborníci v nějakém oboru (geologie) a nabídnuté informace ještě zpřesní, respektive nabídnou ještě další zajímavý pohled na celou problematiku. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od tomas »

Upřímně. Když jsem si originální článek před třemi dny přečetl, tak jsem projížděl české weby, zda ho někdo převzal. Tím pádem bych jen přidal odkaz, protože mi právě ty termíny, které teď zmiňoval petrsida nebyly úplně jasné.

Když se k tomu jinde neměli, tak jsem se do toho pustil sám. Děkuji Petrovi, že se toho ujal a osvětlil mě i ostatním pojmy, které článek popisuje. :palec nahoru:
lojzo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 12
Reputace: 0
Registrován: 16.11.2011 16:34
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od lojzo »

To sú veci... Ďakujem, páni!
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Nedávno jsme tu psali o tornádu na Marsu - v oblasti Amazonis Planitia se tehdy objevil vír sahající do výšky 800 metrů a mělo průměr 30 metrů. Nyní stejná sonda nyní ve stejné oblasti zachytila mnohem větší vzdušný vír - kolos sahající do úctyhodné výšky 20 kilometrů!

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od indian22 »

Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Hezká náhoda. Trochu mi to připomíná "Sněhuláka z Vesty". :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od tomas »

Taky jsem se zasmál. Na té fotografii celku je hned vlevo vedle slona vidět ještě velký had s obří hlavou. Takže na Marsu určitě žili hadi, kteří pojídali slony. Brr, to je teda planeta. :lol:
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars Reconnaissance Orbiter

Příspěvek od tomas »

Článek o marsovských písečných dunách, které pomohla prozkoumat sonda MRO si můžete přečíst v tomto článku na webu ČRo Leonardo: Duny na Marsu překvapily

Dozvíte se v něm hlavně to, jak je možné, že se mohly zformovat duny tak velké, když marsovský vítr je proti tomu pozemskému výrazně slabší.

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“