LRO / LCROSS

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od chobolatom »

Pěkné informativní video.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od tomas »

NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu vyslala pomocí Next Generation Satellite Laser Ranging (NGSLR) laserový paprsek, který nesl zakódovanou informaci. Na sondě LRO ji zachytilo zařízení Lunar Orbiter Laser Altimeter (LOLA).

LRO umí laserové pulzy pouze přijímat, takže přijaté informace zpět na Zemi odeslal pomocí radiových vln. Poprvé bylo laserové (i když pouze jednosměrné) komunikace využito pro oblast za oběžnou dráhou Země. Laserová komunikace do budoucna umožní výrazně rychlejší datové přenosy, vyžaduje však naprosto přesné zaměřování paprsku na cílový objekt. Zatím testování laserové komunikace probíhá na ISS a to v americké i ruské části.

A co, že to LRO obdržel za data? Jednalo se o obrázek Mony Lisy. LRO jej přijmul a pomocí opravných algoritmů je zrekonstruoval.

Oba obrazy můžete porovnat na obrázku:
Obrázek

Originální článek na webu NASA, kde jsou i dvě videa z pokusu, najdete zde

Článek na Novinkách vycházející ze zprávy serveru Space.com zde
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od tomas »

Sonda LRO si připsala dva objevy. Jeden se týká nalezení místa dopadu jedné z družic GRAIL, konkrétně Ebb.

Obrázek
zdroj a další info:http://www.spaceflightnow.com/news/n130 ... UwnG_K9Z8E

Druhý objev souvisí s levitací elektricky nabitého prachu na Měsíci.
Obrázky, které zachytily tento jev, odeslal na Zemi v 60.letech Surveyor 7


LRO nezachytila přímo prach, který se zvedá. Povedlo se jí vyfotografovat vržené stíny, které by správně měly být ostré, jak je na Měsíci zvykem díky absenci atmosféry. Na snímku si povšimněte stínu uprostřed, který má okolo sebe jakýsi částečně osvětelný závoj.


zdroj:http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/ ... -dust.html
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od Gubarev »

Apollo 11 landing site as seen in these 22
frames from the Lunar Reconaissance Orbiter.
zdroj - http://featured-sites.lroc.asu.edu/

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od tomas »

Tohle je bomba :slint:
A ještě větší je v tom zdroji, který jsi uvedl. Tam si to je možné krokovat. Díky za odkaz.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od tomas »

Na našem blogu právě vyšel článek o pozůstatcích po misích Apollo na Měsíci vyfocených sondou LRO.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od Gubarev »

Zajímavý snímek LRO:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od Machi »

Dle mítingu LEAG z konce roku 2013 má LRO dost paliva na to, aby se udržel na oběžné dráze aspoň do let 2022 až 2023.
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 811
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od Andy »

Gubareve, jsi si jistý, že je to snímek LRO? Mně to přijde spíš jako snímek z nějakého Apolla vzhledem k těm křížkům. Každopádně hezký je, o tom žádná :). Krásně jsou vidět tzv. rilles (zde přímo sinuous rilles), česky nejlépe asi brázdy. Jsou to hrozně zajímavé tvary na měsíčním povrchu, protože se vědci v podstatě dodnes "hádají", jak vznikly. Mně se nejvíc líbí hypotéza, že jsou to lávové proudy, u kterých posléze utuhla vrchní krusta a po odtečení samotné lávy tato krusta popraskala a propadla a vznikly tak tvary, které vypadají jako koryta po řekách. Škoda, že z té fotografie nejde pořádně vidět topografie...

Machi: To jsou skvělý zprávy! :-)
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: LRO / LCROSS

Příspěvek od Machi »

Andy píše:Mně to přijde spíš jako snímek z nějakého Apolla vzhledem k těm křížkům.
Jo, je to skoro jistě z Apolla. Ale tuhle fotku jsem ještě neviděl, vypadá pěkně.
Andy píše:Krásně jsou vidět tzv. rilles (zde přímo sinuous rilles), česky nejlépe asi brázdy. Jsou to hrozně zajímavé tvary na měsíčním povrchu, protože se vědci v podstatě dodnes "hádají", jak vznikly. Mně se nejvíc líbí hypotéza, že jsou to lávové proudy, u kterých posléze utuhla vrchní krusta a po odtečení samotné lávy tato krusta popraskala a propadla a vznikly tak tvary, které vypadají jako koryta po řekách.
Je zajímavé, že dle některých vědců jsou lávotoky i dost mladé. Třeba i mladší než 2 miliardy let. Vzhledem k tomu, že Měsíc má ~4,5 mld. let, soptilo to tam docela dlouho.
Andy píše:To jsou skvělý zprávy! :-)
Jsou, i když trošku mi to vadí. :)
Chtěl jsem dělat mapu Měsíce, jakmile LRO skončí, aby byla potřebná data kompletní. Čekal jsem, že to bude někdy v roce 2015, teď ji asi budu muset udělat dříve. :Drbe se na hlavě:

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“