Voyager

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
michalkolesa
Re: Voyager

Příspěvek od michalkolesa »

problém: angličtina :-( :hlavou proti zdi
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Voyager

Příspěvek od Dugi »

Řešení: Google translator ;)

Stručně: To vpravo dole je znázornění dvou nejnižších energetických stavů vodíku - nejběžnějšího prvku ve vesmíru. Čárka mezi nimi značí spin elektronu a protonu. Doba přechodu mezi těmito stavy se dá použít jako základní hodiny pro dekódování časových údajů na desce.
Vlevo dole je vyznačena pozice Slunce vůči 14 pulsarům. Binární kód určuje frekvenci jejich pulsů.
Levá horní strana: Binární kód udává rychlost otáčení desky - 3,6 sekundy / 1 otočku. Špičatý symbol ukazuje, že se má k přehrání použít jehla.
Pravá horní strana - pokyny pro dekódování obrázků: uvedeno v binárním kódu. Další obrázek ukazuje směr kódování obrazu. Poslední obrázek ukazuje, že pokud bylo kódování úspěšné, bude na prvním obrázku kruh.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Voyager

Příspěvek od michalkolesa »

ale v gramofonové jehle, je elektromagnet, a proměnné magnetické pole ovlivňuje velikost proudu, který pak podle své velikosti vytváří magnetické pole v reproduktoru, kde se hýbe membrána která vytváří zvuk.

Já dostat takovou "vesmírnou desku" do ruky tak by mě teda nenapadlo jak gramofón vyrobit.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Voyager

Příspěvek od Dugi »

No, mimozemšťané budou možná úspěšnější.

Jehla by měla být přivařená na sondě. Ona to není úplně přesně gramofonová deska jak ji známe. Spíše je to záznam v dat v binárním kódu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Voyager

Příspěvek od michalkolesa »

tak v tom případě jó

ale v 70tých letech tuším ještě digitální záznam nebyl nebo jo ?

první CD bylo v roce 1982 od kapely ABBA.

Jak vůbec sonda pořizuje fotky a posílá je na Zem ? První digitální foťák byl v roce 1988 od Fuji

Datové rychlostí používané sondou jsou na úrovni ISDN modemů.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Voyager

Příspěvek od Dugi »

Záznam je analogový.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Voyager

Příspěvek od tomas »

Digitální záznam v té době byl skutečně v plenkách, ale už existoval. Používala se tzv Delta modulace

Obrázek
Na obrázku je poměrně dobře vidět, jak fungovala.

Tady máš přeložený odkaz z NASA o sondě Voyager, kde se dozvíš hodně podrobností
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Voyager

Příspěvek od Samo1995 »

Americká sonda Voyager 1, která stejně jako její dvojče Voyager 2 míří do hlubokého vesmíru, stále ještě neopustila sluneční soustavu. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v reakci na předchozí zprávy některých vědců, že se tak již stalo.
"Vědecký tým Voyageru se shoduje, že Voyager 1 ještě neopustil sluneční soustavu a nedospěl do mezihvězdného prostoru," uvedl na stránkách NASA vědec projektu Voyager Edward Stone z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně.
"V prosinci 2012 vědecký tým Voygeru informoval, že Voyager 1 je v nové oblasti nazývané 'magnetická dálnice', kde se energetické částice dramaticky mění. Posledním kritickým indikátorem dosažení mezihvězdného prostoru je změna směru magnetického pole a tato změna zatím zaznamenána nebyla," vysvětlil Stone.
Citácia z facebookovskej stránky časopisu 21. storočie
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Voyager

Příspěvek od Dugi »

Já bych byl ohledně takových prohlášení velmi opatrný. Stejně tak jako si myslím, že Sluneční soustava nekončí hranicí majoritního vlivu slunečního záření, ale že do ní patří i Kuiperův pás a Oortův oblak.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Voyager

Příspěvek od Gubarev »

zdravim fanousky "dlouhotrvajicich" misi a hned z pocatku omluva - nenasel jsem diskuzi/vlakno
o sondach Pioneer, tak zkusim napsat do sesterske mise Voyager. Jde mi o jednu nesrovnalost, na
kterou jsem narazil v ramci soucasneho vyroci mise P10/P11. Konkretne o toto:

Z jednoho ze zdroju jsem se docetl, jake hvezdy budou v daleke budoucnosti obe sondy mijet:
Pioneer 10 proleti kolem hvezdy Ross 248 v r. 32 608
Pioneer 11 proleti kolem stejne hvezdy v r. 34 511,
kolem hvezdy AC+79 3888 v r. 42 405 a do tretice
kolem hvezdy DM+25 3719 v roce 157 464.


Nasledne jsem narazil graf. schema (uvadim jen linky) :
http://spectrum.ieee.org/img/12Pioneerp ... 356013.jpg
http://history.nasa.gov/SP-349/p82.jpg
z cehoz delsi dobu mam sam ulozeno toto schema:
http://www.dlr.de/en/Portaldata/1/Resou ... r_bahn.jpg

Jestli schemata odpovidaji, pak preci nemohou obe sondy proletat kolem identicke hvezdy (Ross 248),
byt s onim casovym rozdilem. Jsou obrazky zkreslene, pac nezapocitavaji zmenu drahy P11 gr. prakem
Jupiteru a Saturnu? Nebo mohou byt ruzne informace u ruznych zdroju zapricinene tim, ze P11 nemel
dopredu stanoveny letovy plan a ke zmenam dochazelu "za pochodu"? Nebo je chyba jeste nekde jinde?
Ihned jsem vyloucil dodatecnou manipulaci P11, pac je preci uz dlouhou dobu nefunkcni...
Nebo jde o chybu v textu, coz ale nepredpokladam, zdrojem je primo pan T. Pribyl
Moc dik za pripadnou odpoved.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“