Další informace o raketoplánech

Novinky o raketoplánech a jejich misích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
vývoj raketoplánů

Příspěvek od tomas »

Na youtube, na kanálu NASA respektive NASA Ames Research Center jsem našel video, na kterém je zachycen vývoj raketoplánu, testování jednotlivých fází misí, ověřování aerodynamiky nebo vývoj tepelné ochrany. Jsou tam i záběry, které nejsou tak často k vidění jako například interiér Spacelabu a další.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od Dugi »

Super video. A dnes už i hodně nostalgické. Nádherně rekapituluje vývoj raketoplánu, včetně původních návrhů tvaru.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od tomas »

Tady si můžete prohlédnout několik fotek raketoplánu Atlantis včetně jeho kokpitu. Ty fotky jsou zajímavé tím, že je můžete přeostřovat kliknutím. To je díky novému typu fotoaparátu Lytro, který nezaznamenává jen jas bodu na matrici, ale všechno dopadající světlo, včetně úhlu jeho dopadu. Samotné zaostření a jas si pak libovolně nastavíte v počítači.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od Dugi »

na Technetu jsem o tom foťáku četl. Na první pohled je to jenom taková dětská hračka, ale dokáže to super věci. Ten Atlantis vypadá skvěle! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od Dugi »

Baranka mi doporučil super video, které přinesl web National Geographic. Je na něm vidět záznam kamer připojených k urychlovacím blokům SRB - od startu, až po přistání v oceánu.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od Greene »

Myslím že by to mohlo patřit sem :-)
Na technetu se objevil článek Vesmír chyby trestá. Jak zachránit satelit, když technik nezapojí kabel
http://technet.idnes.cz/zachrana-druzic ... vesmir_mla
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od KitFisto »

Kdysi jsem narazil na zajímavou informaci, kterou jsem zas až teď našel v záložkách. Peter Flanign, což byl prostředník mezi NASA a Bílým domem navrhoval, aby se nepoužíval termín "space shuttle", jelikož shuttle je výraz pro kyvadlovou dopravu, tedy jakousi nižší třídu v dopravě. Dole jsou návrhy Space Clipper, Pegasus a Starlighter.
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
spotter
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 21.3.2013 21:18
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od spotter »

Obrázek jeden žertovný obrázek :) Otázka: v kterém roce jsme mohli vidět jeho let?
Uživatelský avatar
fronak
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 64
Reputace: 1
Bydliště: Praha Západ
Registrován: 19.9.2012 16:18
Kontaktovat uživatele:
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od fronak »

Raketoplány měli 5 nezávyslých počítačů pro řízení letu, 4 byli stejně programované a každý z nich zotpovídal za 1/4 zpracovyných dat, nicméně všechny počítali vše. Pokud se jeden z nich zmýlil (porovnávali se výsledky všech) byl odpojen a jelo se na 3, 5. počítač byl programován jíným týmem! Který se nesměl s předchozím týmem bavit a sdílet řešení. Na kniplu bylo tzv. panic button které v případě programové chyby kterou sdílí všechny 4 hlavní počítače okamžitě přeplo na zálohu. Vrátit zpět to už trvalo dýl :D Nikdy za celou dobu programu nebylo potřeba toto tlačítko použít.

Takový výstřel do tmy aby tu neumřela diskuse :)
Destiny is not a matter of chance. It is a matter of choice. It's not a thing to be waited for - it is a thing to be achieved.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Další informace o raketoplánech

Příspěvek od Amper »

spotter píše:Obrázek jeden žertovný obrázek :) Otázka: v kterém roce jsme mohli vidět jeho let?
Moonraker, 1979 (rok jsem nasel na DVD)

Odpovědět

Zpět na „Raketoplány“