Raketoplány míří do důchodu

Novinky o raketoplánech a jejich misích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od Greene »

Několik fotek z transportu Discovery je zde: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/fo ... to/467697/

Jsou tam i fotky z přeletu nad Washingtonem.
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od Dugi »

Já věděl, že ty fotky budou stát za to! Díky, žes je sem přidal. Vypadá to skvěle!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od Greene »

Další fotky jsou třeba na googlu,vyjelo mi tam hodně fotek(zrovna jsem zadával"the space shuttle Discovery above Washington") Je jich tam hodně! :palec nahoru:
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od Dugi »

Discovery už je v hale, kde bude vystaven.



Na tomto místě nahradil testovací maketu Enterprise. Ta se přesune k letadlové lodi Intrepid.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Transport Enterprise

Příspěvek od Dugi »

Za mnohem menšího mediálního zájmu, než v případě nedávného transportu Discovery došlo k převozu raketoplánu Enterprise. Tedy ... raketoplánu. Enterprise nikdy do kosmu neletěl, byl určen pouze pro testování systémů v době vzniku těchto strojů.
S pomocí Boeingu 747 SCA opustil Enterprise letiště v Dulles (kam nedávno přiletěl Discovery) a zamířil si to rovnou do New Yorku. Tady bude vystaven v Intrepid Sea, Air and Space Museum. Během přeletu nad "Velkým jablkem" znovu vzniklo několik působivých fotografií. Za všechny můžeme jmenovat třeba nízký přelet se Sochou svobody v popředí.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od tomas »

Na Astro.cz vyšel článek, který hodně detailně informuje o rozebrání si jednotlivých raketoplánů americkými institucemi, jejich přípravou a přepravou.

http://www.astro.cz/clanek/5186

Potěšilo mě, že autor článku pan Václav Kalaš čerpal některé informace i z tohoto vlákna našeho fóra (což si můžete ověřit dole pod článkem ve výpisu zdrojů).
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od Dugi »

Super čtení a potěšující zjištění. Mám z toho opravdu radost.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Fotky raketoplánu - mix

Příspěvek od KitFisto »

Takhle byl vystaven Enterprise dnes v New Yorku

via NASA's Kennedy Space Center

Obrázek
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od Amper »

Enterprise je raketoplan s nejzajimavejsim osudem :-)

- puvodne se mel jmenovat Constitution ale fanousci startreku si vynutili prejmenovani na Enterprise. Rolloutu se zucastnili herci a tvurci ST:TOS
- letel samostatne ale ne do vesmiru :-)
- mel se upravovat na verzi pro let do kosmu ale levneji vyslo modifikovat trup urceny pro staticke testy. Proto mel Challenger cislo 099 , Enterprise 101 a Columbia 102 i kdyz Challenger byl postaven az po nich
- po ztrate challengeru se znovu uvazovalo o upgrade ale nakonec poskladali Endavour z nahradnich dilu :-)
- prvni testy prurazu penou se po ztrate Columbie se delali na panelech z Enterprise, az po jejich prorazeni povolila NASA pouzit realne RCC panely
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketoplány míří do důchodu

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru. Super, že se u nás zaregistroval další uživatel. Snad se Ti bude mezi námi líbit. Jako každého nováčka se i Tebe zeptám, jestli Ti máme tykat, nebo vykat.
A děkuju moc za shrnutí historie tohohle zajímavého stroje. Mnoho lidí nad ním ohrnuje nos a mezi raketoplány ho nepočítá. Ale jak je vidět z tvého příspěvku - rozhodně si to nezaslouží.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Raketoplány“