STS-133

Novinky o raketoplánech a jejich misích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fronak
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 64
Reputace: 1
Bydliště: Praha Západ
Registrován: 19.9.2012 16:18
Kontaktovat uživatele:
Plameny na zádech raketoplánu při přistání

Příspěvek od fronak »

Krásný večer
Dnes sem po delší době koukal na poslední přistání Discovery. Napadlo mi to už dřív ale ted sem si na to vzpoměl znovu. Nenapadá vás někoho co by mohl být ten plamen jak šlehá na zádech do vzduchu těsně před kýlovkou? Napadlo mě spalování zbytků paliva pro OMS, ale příde mi to dost podivné?
Destiny is not a matter of chance. It is a matter of choice. It's not a thing to be waited for - it is a thing to be achieved.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-133

Příspěvek od Dugi »

Schválně jsem si to video znovu pustil, abych si byl jistý, o čem píšeš. Ale ať se na video dívám jak chci, tak tam žádný plamen nevidím.
Ale je pravda, že po přistáních (hlavně těch nočních) bylo možné pozorovat plameny na místě, které popisuješ. Ono to nebylo nic nebezpečného. Ty plameny tam byly často i ve dne. V těch místech totiž vyúsťovala ventilace. A kvůli velkému výkonu, horkému povrchu raketoplánů a tak dále a tak dále se někdy ty plyny vznítily. U STS-133 to zrovna moc vidět nebylo, ale když se podáváš na jiná (jak už jsem psal hlavně noční) přistání, tak to dobře uvidíš.
A palivo se z manévrovacích motorů vypouštělo ve výšce několika desítek kilometrů.

Mimochodem, přesunul jsem tvůj dotaz do vlákna o misi STS-133, která byla pro Discovery posledním letem do kosmu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Plameny na zádech raketoplánu při přistání

Příspěvek od MilanSpace »

fronak píše:Nenapadá vás někoho co by mohl být ten plamen jak šlehá na zádech do vzduchu těsně před kýlovkou? Napadlo mě spalování zbytků paliva pro OMS, ale příde mi to dost podivné?
Ahoj, to co popisuješ není plamen, ale výfuk jednotky APU (Auxilliary Power Unit) hydraulického systému pro tlakování hydrauliky. Vyfukuje takhle po přistání vždycky, ale u nočních přistání je to viditelnější, protože vyfukované plyny jsou osvětlovány polohovým majákem na zádi raketoplánu - takže to vypadá jako zášlehy plamenů.

Dobře to je vidět třeba tady při přistání Endeavouru STS-134
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: STS-133

Příspěvek od jakubv »

Zdravím,

před časem jsem začal sledovat tento server a když jsem viděl reportáž ze startu Falcon 9 z Vandenbergově letecké
základny, tak mě napadlo, že by pro řadu z Vás byly zajímavé fotografie, které jsem pořídil na Floridě na KSC při startu Discovery - STS-133.

S kamarádem jsme cestu za jedním z posledních startů raketoplánů vymysleli v září 2010, naplánovali cestu na Floridu na konec února 2011 a konec roku prožili v napětí jak NASA neustále měnila předpokládané termíny startu.
Nakonec se na nás usmálo štěstí a předpokládaný termín startu se vrátil zpět na únorový termín.

Ve středu 23.2.2011 jsme vyrazili z Prahy a večer přistáli v Miami, vzali auta a před půlnocí dorazili nedaleko KSC do hotelu. Ráno jsme se vypravili najít vhodné místo na pozorování a focení, to jsme našli na plácku vedl této hospody http://tinyurl.com/zkprj82
Startovací rampa byla cca 10.6mil daleko, ale měli jsme na ní velmi dobrý výhled.

Fotka ze startu je tady
http://www.planes.cz/cs/photo/1099725/r ... mo-letiste

více fotek pak na mém webu
http://jakub.visual.cz/foto/Raketoplan2 ... index.html

K samotnému focení, použil jsem v té době Nikon D300 s TC2.0x a sklem 500/4VR, čili ekvivalent 1500mm
V galerii je pro porovnání i pohled na 70mm.
Okamžik startu/odpočítávání je nutné poslouchat v rádiu a hlavně nezačít fotit hned na začátku sekvencí, pokud nemám ve fotáku hoooodně dlouhý buffer, ten počátek odlepení na rampě je velmi pozvolný a dlouhý a pak když raketa začne stoupat se může stát, že má foták plný buffer a nechce fotit.
Jinak zvuk startu se k nám dostal za cca 46-48s, kdy už byl Discovery pěkně daleko.

Snad se bude líbit
JakubV
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: STS-133

Příspěvek od Edemski »

Pecka! Nevím, jestli bych něco vyfotil, neb bych asi zíral s otevřenou hubou a na foťák zapomněl ;-)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-133

Příspěvek od Dugi »

Tohle je prostě paráda! Moc díky! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: STS-133

Příspěvek od vai777 »

Pecka, díky za odkazy! :palec nahoru:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: STS-133

Příspěvek od jakubv »

Dnes je to na den 10 let od posledního startu Discovery, linky na moje fotky jsou výše,
jednu sem přidám rovnou
Obrázek
-----------------
xx jakubv

Odpovědět

Zpět na „Raketoplány“