Jak to tady vlastně funguje?

Sem můžete přidávat svoje tipy na vylepšení našeho fóra
Odpovědět
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Edemski »

No měl bys začít u sebe a to, na co se chceš tady zeptat, nejdříve naklepat do googla. Pokud ti jeho informace neposkytnou uspokojení, tak pak až jít sem... Což IMHO (a doufám) už nebude tak často ;-)
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Samo1995 »

michalkolesa píše:Ono je lepší situacím předcházet než je řešit.

To znamená, že by bylo teoreticky lepší, aby v příspěvku bylo vše tak "detailně" vysvětleno, aby nemohla vzniknout doplňující otázka.

Bohužel každý uvažuje jinak někdo nevymyslí nic a jiný má "fantazii" bohatší tak nějakou doplňující otázku vymyslí.

Ony otázky na "tělo" můžou být trochu obtěžující pro někoho, ale zase to přispívá k lepšímu poznání nás samých v rámci komunity. Zase záleží na člověku, někdo si to rád přečte a někoho to zdržuje.
Hlavne od teba som tu nevidel jeden zmysluplný dotaz. OK, pár ich možno bolo, ale pýtať sa či tá astronautka vie plávať je teda dosť mimo. Stačí použiť zdravý rozum a ľahko sa dopracuješ ku správnej odpovedi ;)
Inak súhlasím s Edemskym. Najprv treba pozrieť Wikipédiu. Tá ti vo väčšine prípadov dá veľa komplexnejšiu odpoveď, ako my na fóre. Ak nič nič nájdeš, tak potom je na mieste sa pýtať.
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od chobolatom »

Taky souhlasím, že tvoje příspěvky docela zvedly procento celkového offtopicu na fóru. Například ptát se, zda budeš moci pomocí Hubbleova teleskopu pozorovat ženy, jak plavou v bazénu bych ani nepovažoval jako offtopic, ale jako jasný spam, který celkovou hodnotu fóra snižuje. A když píšeš, že by někdo měl v příspěvku všechno detailně vysvětlit, tak pochybuji, že by jakýkoliv zájemce o kosmonautiku psal o pozorování žen v bazénu teleskopem.
Promiň, že tak narážím na tebe, ale ptát se na banální otázky, které můžeš vyhledat pomocí pár kliků myši, je už docela vrchol. Fórum to akorát zatěžuje.
michalkolesa
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od michalkolesa »

Ad teleskop: Chtěl jsem jen, aby dotaz byl pochopitelný a názorný. ono nějaké číslo v počtu dioptrií či zvětšení není tak představitelné jako reálná situace.

Co si první přečíst můj chorobopis, aby jste věděli jakým systémem já přemýšlím ?

Holt mám schízu a mám to myšlení možná pro zdravé lidi jiné.

Když se něco zadává do Google tak Google má našeptávač, nešlo by naprogramovat i něco podobného sem, aby když uživatel píše, tak by se to zároveň vyhledávalo a něco to možná odfiltrovalo.

Já nemám rád řešení na základě lidského faktoru.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Edemski »

michalkolesa píše:Ad teleskop: Chtěl jsem jen, aby dotaz byl pochopitelný a názorný. ono nějaké číslo v počtu dioptrií či zvětšení není tak představitelné jako reálná situace.
A co si představuješ jiného, než reálnou situaci, když vidíš galaxii s průměrem cca 150 000ly vzdálenou třeba 100 mil. ly?!? ;)
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Edemski »

Ještě k tomu Hubblovi, tady máš "názorný" příklad jak dokáže přiblízit:



Vlevo nahoře je ohraničena oblast, kterou vidíš zvětšenou uprostřed. Detail 192m/pixel. Vravo dole je maximální detail z mozaiky uprostřed a rozlišením 90m/pixel... Vo a teď si vem nejsilnější dalekohled co máš a hledej ;-)
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Wopat »

michalkolesa píše:To znamená, že by bylo teoreticky lepší, aby v příspěvku bylo vše tak "detailně" vysvětleno, aby nemohla vzniknout doplňující otázka.
To přece nejde. Nikdo nemůže žádnou věc popsat nebo vysvětlit tak obsáhle, aby nevznikly žádné otázky. Ty budou vždy a všude. Ale tady jde o tu serióznost otázek, která už ti na fóru byla vysvětlována. Na prvním místě se člověk musí zamyslet nad tím, jestli je otázka k tématu a jestli se to týká kosmonautiky a ne vazebních věznic, například. Hned potom se každý musí pokusit odpověď nalézt sám. Často se stává, že se lidé ptají na něco, na co už bylo odpovězeno i několikrát v jednom a tom samém vlákně. Jsou lidé líní si ty vlákna projít? Pokud ano, tak proč sem chodí? Vždyť fórum je přeci o zásobárně odpovědí a ne otázek. A pokud nenajdu odpověď tady, zcela určitě ji najdu na internetu, jak již bylo řečeno. Až potom, pokud odpověď sám nenajdu, se uchýlím k položení otázky.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Wopat »

A ještě se vyjádřím k těm videím. Vím, že v poslední době jsem jich tady několik dal a textu mám u nich čim dál míň. Z mojeho pohledu je to takto: Vidím zajímavé video, šoupnu ho na fórum, ať se o něj podělím s ostatními. Ale opravdu nemám čas o něm stvořit něco obsáhlejšího a tak považuji za dostatečné, že jsem se podělil alespoň o to video. Taky se vymluvím na blog :-D . Ale je to opravdu tak. Já tvořím jeden článek cca 14 hodin a tudíž se má aktivita na fóru snížila. Mám práci extrémně náročnou na čas a navíc často nejsem doma. Teď jsem např. na zahraniční služební cestě a tukám to na mobilu po cestě z práce. Domů přijedu v pátek a víkend mám na to, abych napsal další článek. Takže někteří z nás to mají opravdu složité :lol:
Alespoň teď tedy vím, jak se věcí maji a pro příště se budu snažit k tomu videu napsat alespoň pár slov. Ale neangličtinářům radím: Začněte s tím něco ďelat! Chcete být celý život závislí na druhých? Pokud chcete v dnešním světě cokoliv, máte jistotu, že to bude v angličtině, ale o češtině se to už říct nedá. S dobrou angličtinou má člověk tísíce krát více možností, informací, práce... všeho! Já si nedokážu představit, že bych neuměl anglicky.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od petrsida »

Wopatova slova do kamene tesat a jako desatero ukazovat ... naprostý souhlas

při kladení otázek doporučuji následující postup:

1. má moje otázka vůbec smysl?

2. pokud ano, týká se tématu?

3. pokud ano, není něco o tématu na wikipedii?

4. pokud ne, nezkousne to google?

5. pokud ani tam odpověď nenajdu, pak se ptám.

Důležité jsou především body 1 až 3, ty jsou realizovatelné v češtině a mohou odfiltrovat většinu nesmyslných otázek

a bez angličtiny se dnes opravdu obejít nedá, ne nadarmo se říká, kolik řečí umíš, tolikrát si člověkem a u angličtiny to platí mnohonásobně, uvědomte si, že je to jazyk více jak poloviny lidí planety

příklad bychom si měli brát od Indie, i ten poslední prodavač v horách, který prošel školou, anglicky umí
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Gubarev »

WOPAT : Kde to mam podepsat, pane? :)

Samozrejme respektuji, ze jde o cesky server a nemam s tim problem. Jen spoustu zajimavych veci
sem radsi nehazim, snazim se vybrat aspon treba ta videa, u kterych neni zvukova stopa v AJ. Takze
potud k obsahu a forme tohoto skveleho (!) klubu.
Odsud k mladym nadejnym kosmickym vyzkumnikum: At se nam to libi nebo ne, anglictina je
svetovy jazyk. Jeho znalost je nejen dulezita, ale (dovolim si prohlasit) nezbytna, zvlaste pokud jde
o obory, kterym se zde venujete.

Jen pro zlehceni, ale i zamysleni: kratky komentar pana Grygara:
Hubbleuv teleskop by se vlastne nemel jmenovat HST, ale LST, protoze Georges Lemaître publikoval
vsechny vysledky jako Hubble, ale o dva roky driv!! Bohuzel francouzsky v belgickem vedeckem casopise.

(necituji primo, zkraceno)
A to jsme v dobe takrka pred 100 lety...

Musim rict, ze puvodne jsem se vyjadrit nechtel, pac jsme to tu parkrat probirali, ale na Wopatuv text
neslo reagovat jinak, ale - prosim - Ne pro pro nejake pranyrovani, nebo hadku, ale pro
budoucnost zdejsich uzivatelu i oboru samotnych. Nu, neda se, nez jen zakoncit prostym:
Go ahead! ;)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Připomínky a návrhy“