Jak to tady vlastně funguje?

Sem můžete přidávat svoje tipy na vylepšení našeho fóra
Odpovědět
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od ptpc »

V prvom rade ďakujem predpisateľom (nie som si istý či vôbec takéto slovo je spisovné :) ) za pripomienky a tipy.
V druhom rade sem pridávam túto reakciu aby tu nevznikol dojem že "sa hrám na mŕtveho chrobáka". :)
Ale na adekvátnej odpovedi ohľadom samotných pripomienok pracujem, takže tá príde neskôr... :)
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Jardax »

... a bude to videodpoved!
:D :D :D
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od ptpc »

Jardax píše:... a bude to videodpoved!
:D :D :D
Nechcem ťa sklamať - ale nie nebude... :-D
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od slappy »

K debatě o videích bych si dovolil přidat odkaz na vlákno, které jsem tu před časem založil:
Zajímavé video kanály
Pěkných a vysoce informativních videí je na YouTube spousty. Velká část se dá právě zachytit sledováním několika kanálů, které videa pravidelně vydávají.. Takže to vlákno je jedna z možností, jak mít pohromadě odkazy na zdroje videí, aniž by se do jednotlivých vláken tady na fóru muselo vkládat každé video zvlášť..
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od MaG »

Díky všem za výraznou změnu ve vkládání videa na fórum. Mám radost, že se nikdo neurazil a vedlo to ke zkvalitnění fóra. Vložená videa v množství, v jakém jsou vkládána poslední dva tři týdny mi vyhovují a líbí se mi i způsob komentáře kolem nich. Jsou vlákna kam přirozeně patří a navíc se nadále dostanu k tomu nejlepšímu a to především díky tomu, že se nikdo nezalekl a nadále přispívá :-)

Chtěl jsem to už napsat nějaký ten den a tak prostě ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od vai777 »

Souhlas, myslím, že to fóru prospělo (a mému časovému rozvrhu taky :lol: ).
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Dugi »

Přidávám se k oběma názorům. Je vidět, že sem chodí rozumní lidé, kteří neberou tipy na změnu jako kritiku. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Meybe »

Ahoj všem, dlouho jsem přemýšlel zda tento příspěvek napsat. Nakonec jsem se rozhodl, že ho skutečně napíšu, protože snahou nás všech by mělo být toto fórum někam posouvat a hlavně směřovat. Dal jsem tedy dohromady pár věcí, které mám delší dobu na srdci.

Struktura fóra
Naše fórum je skvělý prostor, ale poslední dobou mám stále větší pocit jakoby sloužilo jen některým jedincům a dokonce, že snad hlas některych je zde silnější než ostatnich. Fórum má složit širokému spektru čitatelů i přispěvatelů a ne jen několika jedincům. Potom přeci tento prostor pozbývá významu. :krčící rameny:

Chtěl bych však říct především to, že bychom si měli vážit práce, kterou tu někdo jiný odvádí. Osobně mám úctu k práci ostatních lidí (nejen tady) a nedovolil bych si bez jejich svolení na jejich práci něco zásadního měnit. Pokud tu tedy někdo založí vlákno a to několik let úspěšně funguje, má určitou strukturu a lidé do něho chodí proč má potřebu to někdo měnit? Bez svolení autora původního příspěvků a zakladatele vlákna? Ono se pak snadno stane, že to přestane dávat původní smysl a vůči zakladateli nejen, že to není fér, ale je to zároveň neúcta k práci, kterou tomu věnoval. Pokud se někomu nepozdáva, že je například zmínka o raketách F9 na více místech fóra a chce je mít mermomocí na jednom místě stačí proto podvlákno či něco podobného. Není potřeba zasadne zasahovat do původního vlákna, které přestane dávat smysl.
Jako příklad uvedu vlakno ASDS, které jsem kdysi zakládal, protože tu prostě nebylo a napsal podrobný popis ASDS. Z příspevku poté vznikl také článek. Nyní vlákno začíná podle mého názoru naprosto nesmyslně odpovědí na otazku, která v tom vlákně ani není a původní příspěvek je až někde vzadu. :krčící rameny:
Viz: http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 72&start=0

Pochopil bych např. založení podvlákna a pod., ale toto podle mě není nejlepší řešení. Nelze mít přeci všechny zmíňky na fóru třeba o lodi Sojuz na jednom místě... To je podle mě hloupost.

Takový přístup k práci někoho jiného se mi prostě nelíbí a nedokáži to jen tak ignorovat, proto jsem se chtěl o svůj názor s Vami tady podělit.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od Dugi »

V první řadě děkuju za názor. Jsem rád, že se čtenáři nebojí napsat, co si myslí. Kritika je potřebná a jakmile bychom se dostali do stavu, kdy se lidé bojí se ozvat, měli bychom nakročeno do problémů.
V první části jsi psal o tom, že se na fóru neměří všem stejně. Já si dovolím tvrdit, že takový pocit nemám. Plně souhlasím s tím, že fórum má sloužit co nejširšímu spektru uživatelů, ale bohužel není možné vyjít vždy všem vstříc. Každý má na nějakou věc nějaký názor a z logiky věci se nedá vyjít vstříc všem. Proto je tu vedení fóra, které se snaží případné věci řešit tak, aby se vyšlo vstříc co nejvíce lidem a přitom to bylo technicky realizovatelné. Je pravda, že názory vedení fóra mají větší váhu, ale už v pravidlech fóra je v bodu 13 o administrátorovi (já) a moderátorech (Tommy a tomas) napsáno: „při posuzování se řídí obecným prospěchem fóra“. Opravdu se snažíme dělat naše rozhodnutí tak, aby z toho mělo fórum prospěch, byť se samozřejmě může stát, že někdy se to rozhodnutí někomu nemusí líbit. Ale jak jsem psal výše, nikdy není možné vyjít vstříc všem a naše snaha je udržet fórum i nadále přehledné a fungující.

Ohledně práv na příspěvky a změny struktury fóra (přesuny příspěvků, slučování vláken, případně jejich dělení) je to hodně složité. Fórum je jako živý organismus, jehož vývoj se nedá předvídat dopředu. Dám příklad: Kdysi tu bylo vlákno pro Kerbal Space Program. V té době nikdo nemohl tušit, že se ta hra stane tolik populární a vlákno začalo bobtnat a stávat se nepřehledným. Tak jsme sáhli k moderátorským možnostem, které máme a vlákno jsme rozdělili. U dělení vláken je hrozný problém s tím, že některé příspěvky se hodí do dvou vláken, ale mohou být jen v jednom. Pak se člověk rozmýšlí, kam to má dát a kam se to hodí nejvíce. Vlákno jsme tedy rozdělili na několik samostatných vláken, z nichž každé se věnovalo nějaké součásti hry. Uživatelé si na to museli chvíli zvykat, ale po určité době sami uznali, že je to lepší, než mít všechno na jednom místě.
Úplně stejné je to u subfóra věnovaného SpaceX. Mirek Pospíšil se před nějakým časem nabídl, že projde všechna vlákna a pokusí se z nich vybrat tématicky související příspěvky o jednotlivých startovních plošinách, nebo o přistávacích plošinách/lodích. Ten nápad mne velice zaujal, protože hlavně co se příspěvků o rampách týče, bylo to rozházené všude a hledání bylo náročné. Ocenil jsem proto, že se Mirek odhodlal do téhle práce pustit. Věnoval tomu dost času a výsledkem je, že máme vlákna, která jsou tématicky jednotná.
Ve smyslu obecného prospěchu fóra se situace zlepšila, protože dříve nesourodě rozházené informace jsou k dispozici na jednom místě a čtenář tak může číst jediné vlákno, aniž by musel pracně pročítat několik různých míst. Chápu tvůj názor, že tvůj příspěvek o ASDS teď není na začátku vlákna, ale to je dané tím, že systém umí řadit příspěvky jen podle času, kdy byly napsány. Pokud se do vlákna přesune starší příspěvek, bude logicky na začátku vlákna. Chápu, že se ti to nemusí líbit, ale ve výsledku fórum na téhle změně vydělalo. Odpovím ti jednou historkou – Mám známého v jednom nedalekém městě a ten má tuším tetu. Ta bydlí v malém domku na malém náměstíčku. Před domem měla zatravněný prostor, o který se nikdo nestaral. Tak tam ta kamarádova teta vysadila malý květinový záhon, o který se pak roky starala. Těšila se z toho, že pustý a nikým neobdělávaný kus trávy zdobí květy. Před asi pěti lety ale místní radnice rozhodla o revitalizaci celého náměstí – změna zeleně, osvětlení, parkovacích míst i inženýrských sítí. Celé náměstí se rozkopalo a na místě květinového záhonku teď stojí parkoviště a lampa veřejného osvětlení. Kamarádova teta tak o záhonek přišla, ale celé náměstíčko prokouklo a lépe slouží lidem. Podobná situace nastala tady – tvůj příspěvek nezmizel jako ten záhonek, pořád tu jen, jen jinde. Radnice rozhodla udělat revitalizaci náměstí, aby vyhovovalo lidem (pomiňme teď fenomén dotací), u nás zase vedení fóra chtělo zpřehlednit zajímavá vlákna. Oba záměry se podařily a v obou případech je nová verze lepší. V obou případech se ale změna někoho dotkla. Ale obecný zájem v tomto případě vítězí.
Nechci tady psát, že nemáš právo rozhodovat o svém příspěvku, ale je potřeba to všechno chápat v širších souvislostech. Jak jsi sám napsal, fórum je pro všechny, takže práva ostatních na rozčleněné fórum jsou „důležitější“ (prosím fakt neznám lepší slovo a ty uvozovky ber opravdu hodně důrazně). Věř mi ale, že vedení fóra dělá všechna rozhodnutí se záměrem zlepšit fungování fóra, aby se tu lidem i nadále líbilo, aby to tu bylo přehledné a aby se informace daly najít co nejsnáz. Není to snadná práce, občas se dostaneme do situace, že musíme udělat nepopulární rozhodnutí, které se nemusí někomu líbit, ale vždy se snažíme rozhodovat v souladu s obecným prospěchem fóra.
Závěrem chci říct, že celá problematika je značně komplexní a to, co jsem tady napsal je jen vrchol ledovce. Jen jsem naťuknul ty nejdůležitější prvky. Pokud bys měl zájem, můžeme se o tom někdy pobavit osobně, protože to je fakt na dlouhou diskusi.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak to tady vlastně funguje?

Příspěvek od MaG »

Díky za zajímavou diskuzi. Myslím, že v tomto ojedinělém případě by se dal zeditovat první příspěvek onoho vlákna o ASDS a měl by se tam do něj vložit krátký úvod s odkazem na příslušný článek, proč toto vlákno vzniklo. Autor bude jistě potěšen, že původní záměr zůstal zachován a vám, moderátorům tio zabere jen chvilinku. Jinak si vážím, že se to tu řeší ku prospěchu nás všech a s rozumem.

Odpovědět

Zpět na „Připomínky a návrhy“