Pozice webu exoplanety.cz k KF

Sem můžete přidávat svoje tipy na vylepšení našeho fóra
Odpovědět
PetrKK
Pozice webu exoplanety.cz k KF

Příspěvek od PetrKK »

Zdravím,

Já jsem sice slíbil něco ve smyslu, že to tu psát už nebudu a není jisté, jestli to nebude smazáno (osobně bych preferoval kdyby to tu zůstalo a později jsem to v případě potřeb mohl doložit), ale chtěl bych vyjasnit pozici webu exoplanety.cz a mou k tomuto fóru a tedy i jeho následným projektům (VV, DV).

Astronomii / kosmonautiku popularizuji od roku 2004 a vždy jsem tak činil zejména z přesvědčení a proto, že mě to baví. Aplikuji poněkud jiný přístup než mí "kolegové" například v tom smyslu, že nerozlišuji mezi placenou a neplacenou prací, ale snažím se obě části práce vzájemně a efektivně propojit. Z pohledu astronomické obce jsem trochu exot, protože když se podíváte, kdo u nás popularizuje astronomii, tak jsou to obvykle lidé, co pracují v AV, na univerzitě, na hvězdárně nebo jsou alespoň astronomové amatéři. Já se ale věnuji ve volném čase výhradně popularizaci, což není obvyklé v astronomii. Obvyklejší je to však právě v kosmonautice, což je logické, protože kosmonautika negeneruje žádné "profesionály". Kosmonauta máme jednoho, kosmickou agenturu žádnou, takže odborníci na kosmonautiku se nemají odkud brát.

Na rozdíl od českých astronomů nemám problém podpořit smysluplný projekt a to zejména takový, který je realizován na podobné bázi jako třeba moje exoplanety.cz - to znamená nebere dotace, nedělá ho žádná velká organizace apod. Nejsem typ člověka, co by řekl, že kosmonautické fórum není můj projekt, tak proč bych ho podporoval, co bych z toho měl, že? Naopak. A není to kvůli zvyšování "ega", jak se mi snaží Lakely podstrčit v soukromé zprávě. Texty Dugiho o tom, jak "brečel dojetím, když četl text k fóru na exoplanety.cz" mě spíše vadí a považuji je skoro až za trapné, i když chápu, že je to myšleno v dobrém a že Dugi se tak vyjadřuje běžně.

Na druhou stranu jsem zásadový člověk. Například bych nikdy nedělal projekt, který nemá smysl nebo je neefektivní (web s malou návštěvností apod.). Jednou z mých zásad je také nepodporovat šarlatány - organizace a lidi, kteří šíří pavědecké bludy. Je pravdou, že díky této zásadě jsem měl v minulosti velké problémy a asi je budu mít i do budoucna ale raději obětuji spolupráci s velkou organizací či dobře placený "kšeftík", než abych se na sebe druhý den nemohl podívat do zrcadla.

A právě to mi vadí na Dugim. Že na jednu stranu propaguje kosmonautiku a na straně druhé pořádá akce právě pro ony šarlatány. Sice respektuji jeho "obhajobu", že co dělá ve svém čase je jeho věc, ale pro mě je zkrátka podobné chování nepřípustné. Je to jako kdybych dělal správce webu sdružení na ochranu zvířat a současně s tím chodil třeba pytlačit nebo doma týral psa.

Když to shrnu, stál jsem před sofinou volbou. Zda kosmonautické fórum podporovat nebo ne. Někdo by mohl říct, že dělám bouři ve sklenici vody, neboť mi může být fórum ukradené (ale proč tomu tak není jsem popsal výše) a jiný by zase mohl říct, že fórum se bez exoplanet a PK obešlo předtím a obejde se i potom. Já si to ale zase tak moc nemyslím, neboť mohu fórum i následné aktivity do značné míry propagovat a ten přínos snad není zanedbatelný.

Po delším uvažování a vnitřním ideologickém boji :lol: jsem došel k názoru, že přínos kosmonautického fóra je větší než negativní dopady sdružení, které Dugi podporuje. To je samozřejmě situace k dnešnímu dni, nemohu vědět, co bude do budoucna a zda se tento poměr nezmění. Něco jiného by pak samozřejmě bylo jakékoliv propojení tohoto fóra a onoho sdružení.

Takže nabízím v rámci možností podporu tohoto fóra. Jednak asi upozornění na nový díl VV (a vybrané díly DV) na webu, na oba projekty skrze FB, propagaci projektů v médiích (v rámci možností) a v případě zájmu i pomoc s přípravou scénáře DV u exoplanetárních témat.

pk
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pozice webu exoplanety.cz k KF

Příspěvek od Dugi »

PetrKK píše:Po delším uvažování a vnitřním ideologickém boji :lol: jsem došel k názoru, že přínos kosmonautického fóra je větší než negativní dopady sdružení, které Dugi podporuje. To je samozřejmě situace k dnešnímu dni, nemohu vědět, co bude do budoucna a zda se tento poměr nezmění. Něco jiného by pak samozřejmě bylo jakékoliv propojení tohoto fóra a onoho sdružení.
Chci jen říct - děkuju. Jsem rád, že jsi k tomuto závěru došel. Cením si toho a těším se na spolupráci.
A myslím, že ti můžu slíbit, že k žádnému "propojení tohoto fóra a onoho sdružení" nedojde, jelikož oba projekty jsou hodně odlišné a není proto důvod se o "onom sdružení" zmiňovat na našem webu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Připomínky a návrhy“