Pravidla

Zde se dočtete základní informace ohledně diskusního fóra kosmonautix.cz

Pravidla

Příspěvekod Dugi » 20 črc 2012, 02:14

V rámci přesunu no doménu kosmonautix.cz jsme se rozhodli přeformulovat a celkově upravit stávající podobu pravidel aby lépe pokrývala případné nevhodné situace.

1) Uživatelé tohoto fóra jsou povinni dodržovat právní předpisy České republiky. Striktně zakázaná je jakákoliv propagace nezákonných činností.

2) Uživatelé by měli ve vlastním zájmu sledovat novinky v sekci Pravidla fóra a další informace... – především pak aktuální znění pravidel a hodností, protože neznalost neomlouvá.

3) Používat více identit (nicků) je zakázáno. Tyto identity budou mazány, uplatněn však může být i ban na IP adresy zdroje. Použití anonymizérů a open proxy je zakázáno.

4) Na fóru si zakládáme na slušném chování. Hulváti a sprosťáci u nás nemají místo. Ve svých příspěvcích se proto vyvarujte vulgarit či jiných nevhodných výrazů. Obzvláště přísně budou posuzovány případy osobně mířených nadávek na jiné uživatele, a jiné formy cíleného napadání či urážení.

5) Chovejte se k sobě navzájem slušně, jako gentlemani (dámy prominou :-D). Pokud se na fóru někdo nový na něco zeptá, dá se očekávat, že mu zkušenější uživatelé slušnou formou na jeho dotaz odpoví. Nestrpíme, aby zde nastala situace, kdy se budou nováčci bát něco napsat, aby je někdo "nesetřel" tím, že je otázka hloupá a uživatel je "lama".

6) Trolling nebo jiné podvratné techniky, jejichž účelem je jakýmkoliv způsobem poškodit toto fórum, zde netrpíme. Administrátor a moderátoři si vymezují pravomoc zastavit vznikající flame-war již v samotném zárodku. Plamenná diskuse nic nevyřeší, jen rozjitřuje emoce a škodí atmosféře. Můžeme mít odlišné názory, ale měli bychom je prezentovat na slušné úrovni.

7) Na tomto fóru nemáme rádi spam. Kdokoliv jej bude šířit dlouho u nás nepobude. Je zakázána jakákoliv forma politické, náboženské nebo komerční propagace a reklamy.

8) Snažte se, aby měl příspěvek hlavu a patu - netapetujte smajlíky (maximálně 10 na jednu zprávu), používejte členění delšího textu do odstavců. Při psaní příspěvku se snažte alespoň v rámci svých možností dodržovat pravidla pravopisu. Chybu může udělat každý, za chybně postavenou čárku ve větě nikomu "neutrhneme hlavu", ale pokud někdo na fórum napíše příspěvek tzv. vypatlaným jazykem, leccos to o něm vypovídá.

9) Při psaní příspěvku respektujte téma vlákna, do kterého přispíváte. Příspěvky mimo téma (OT / Off Topic) budou individuálně posouzeny - pokud jsou přínosné, moderátoři je přesunou do příslušných vláken (ale zbytečně jim přiděláváte práci). Pokud příspěvky přínosné nebudou, čeká je smazání a uživatele napomenutí.

10) Než odešlete příspěvek, zkontrolujte si, zda se o obsahu Vašeho příspěvku už někde nemluví. Zabráníte tak vzniku duplicitních témat. Jejich řešení ubírá moderátorům cenný čas.

11) Pokud máte osobní problémy s některým uživatelem, vyřešte je, prosím, někde mimo veřejnou část fóra, například prostřednictvím soukromých zpráv nebo e-mailů (jistě přijdete i na další možnosti). Do veřejné části ale osobní spory nepatří - uživatelé chtějí číst o kosmonautice a ne o tom, co si o sobě navzájem kdo myslí.

12) Pokud je to možné, nevkládejte na fórum obrázky, jejichž nejdelší hrana měří více než 5 000 obrazových bodů. Výjimkou mohou být samozřejmě nějaké infografiky, které mají „nudlovitý“ formát. Tohle je to spíš jen doporučení - když jej bude někdo porušovat, nebudeme ho za to nijak trestat. Důvodem je, že některým čtenářům se mohou podobně velké obrázky špatně zobrazovat.

13) Porušení pravidel posuzuje administrátor nebo některý z moderátorů; při posuzování se řídí obecným prospěchem fóra. Výsledkem jejich posouzení je rozhodnutí o tom, zda k porušení pravidel došlo či nikoliv, přičemž v případě jejich porušení zároveň rozhodnou i o trestu pro viníka. Samotný trest má několik úrovní podle míry provinění. Za drobné prohřešky dostane uživatel speciální antihodnost Uživatel v podmínce. V rámci vyhlášení trestu bude oznámeno, na jak dlouho je tato antihodnost udělena (v rozmezí 1 týden - 1 měsíc). Tato antihodnost ukazuje, že je uživatel v podmínce a další provinění bude znamenat přísnější postih - záleží vždy na okolnostech, ale vyloučena není ani deaktivace účtu nebo ban.
V případě vážnějších provinění dostává uživatel speciální antihodnost Uživatel v podmínce s výstrahou. V rámci vyhlášení trestu bude oznámeno, na jak dlouho je tato antihodnost udělena (více než 1 měsíc). Dokud je antihodnost aktivní, je uživatel v podmínce. Další provinění mohou vést k tvrdším postihům, mezi kterými nechybí ani deaktivace účtu nebo ban.
Výpis všech provinění a udělených trestů najdete ve vlákně Pranýř.

14) Potrestaný uživatel má právo prostřednictvím administrátora požádat vedení fóra (administrátor + moderátoři) o přezkoumání rozhodnutí o porušení pravidel či o trestu. Nezbytnou součástí takové žádosti je i odůvodnění toho, proč o přezkoumání daný uživatel žádá. Rozhodnutí vedení fóra je konečné.

15) Výše zmíněná pravidla neplatí pouze pro samotné příspěvky. Přiměřeně se týkají i všech dalších projevů uživatele na fóru - např. podpisů, či avatarů.

16) Všechna výše zmíněná pravidla jsou závazná pro všechny registrované uživatele na diskusním fóru forum.kosmonautix.cz s platností a účinností od 20.7.2012 včetně.

=====================
18. července 2016 provedena aktualizace:
Doplněn bod číslo 12 (Pokud je to možné, nevkládejte na fórum obrázky, jejichž nejdelší hrana měří více než 5 000 obrazových bodů. Výjimkou mohou být samozřejmě nějaké infografiky, které mají „nudlovitý“ formát. Tohle je to spíš jen doporučení - když jej bude někdo porušovat, nebudeme ho za to nijak trestat. Důvodem je, že některým čtenářům se mohou podobně velké obrázky špatně zobrazovat.) Všechny následující body byly odpovídajícím způsobem přečíslovány.

9.4.2017 provedena aktualizace
Doplněn bod číslo 7 - konkrétně pasáž: Je zakázána jakákoliv forma politické, náboženské nebo komerční propagace a reklamy.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 23705
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Zpět na Pravidla fóra a další informace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník