Podrobnosti o ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Tano »

Říkal jsem si, že tady není nějaký podrobnější popis o ISS. Na Wikipedii je to pěkně popsané, tak tu dám odkaz.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A ... A1_stanice

Docela mě překvapilo, když jsem se dočetl, že ISS je ve výšce 350 km nad zemí, kde se nachází nepatrné zbytky zemské atmosféry a dochází díky tření k pozvolnému snižování oběžné dráhy stanice. Dráha tak musí být periodicky udržována, jinak by za několik měsíců došlo k sestoupení a shoření stanice v hustých vrstvách atmosféry.

Tak si jen říkám, aby se jim to udržování stanice v té spravné výšce nepokazilo. Uf.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Dugi »

Díky za odkaz,myslím, že se určitě hodí.

S tím zyvšováním oběžné dráhy ej to pravda. Sama stancie má kvůli tomu několik drobných korekčních motorů, které se dají v případě potřeby využít i k vyhnutí se kosmickému smetí. Hlavní roli při zvyšování oběžné dráhy a le plní připojené lodě. Někdy ISS "povytáhne" raketoplán, jindy evropská ATV, jindy Progress.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Lakely »

Ano to je velice zajímavý problém... Několikrát už sem o něm také přemýšlel. Tedy nemám strach, že by jim stanice spadla, protože to bude určitě mnohonásobně jištěné a jak již bylo napsáno, jak sama stanice, tak přilétající lodě, dokáží stanici zvednout, nebo s ní pohnout, tak aby se vrátila na orbitu, popřípadě vyhnula kosmickému smetí.
Mě by spíše zajímal přesnější důvod toho proč se pohybuje po tak nestabilní oběžné dráze. Možná to bude kvůli finanční náročnosti startů na vyšší oběžnou dráhu. Nevím, napadá vás něco?:)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Dugi »

Jedním z důvodů je, jak jsi správně uvedl fakt, že čím je stnaice níž tím těžší náklady se na ní mohou vynášet. Druhý důvod souvisí s tím, že ISS obíhá pod neviditelným ochranným pásmem kolem Země, které alespoň částečně zachycuje kosmické záření. ISS proto nemusí mít tak silné stěny, které by jinak těmto částicím bránily ve vstupu do obytných částí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Tommy »

Taky si dovolím přidat něco o ISS :)

ISS Tour - Welcome To The International Space Station!


-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Tano »

Tommy naprosto skvělé video. A ten konec jak vlezl do raketoplánu, to bylo úplně užasné, to jsem v životě neviděl. Škoda jen, že s tou moji angličtinou to mám slabší. Moc jsem tam nezahlédl to jedno okno co tam mají (nemyslím cupolu). Asi ho měli zavřené.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Lakely »

Přidávám svůj obdivný komentář. Tohle je naprosto úžasné video. Stanice se pořádně rozrostla a raketoplán na konci je skvělá korunka... Škoda že nám staříci odchází do důchodu. ISS je úžasný komplex a potřebovala by mnohem větší pozornost..:)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Tommy »

Přesně tak, ten závěrečný pohled do kokpitu je opravdu famózní... Ale i ta samotná prohlídka ISS mě zaujala - na jednu stranu jim tak trochu závidím (... hlavně ten pocit být "tam nahoře"), na druhou stranu jim ale moc nezávidím - osobně mám raději pevnou půdu pod nohama, takže podobný výhled jako tenhle by si docela pohrával s mýma nervama (a žaludkem) :lol:

-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Dugi »

Famózní, jiné slovo mě nenapadá! :shock: Super!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Dugi »

Nedávno jsme tu psali o tom, že ISS v průěbhu času mění výšku ve které létá. Teď se mi podařilo najít obrázek, který zobrazuje data z posledních týdnů a měsíců. Výsledkem je graf změn výšky letu ISS. Graf je místy přerušený - za to mohou např. chybně zaslaná data od stanice.

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“