Kde je ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

U nás v Jihlavě je to podobné - mag. -1,0. Jsem o kousek víc na západ, takže v době přeletu budeme "míň ve tmě" než Ostrava, ale i tak se ISS dostane do zemského stínu pouhých 17° nad obzorem. :(
Ale zkusit to můžeme ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Tano »

Po delší době jsem se asi před půl hodinkou koukl dalekohledem na ISS. Nad Ostravou měla ISS -3,5 Mag, takže jsem počítal, že bude krásně vidět. Co mě ale překvapilo, že jsem ji viděl, ale svítivost byla podle mě tak kolem nuly. Po sundání očí z dalekohledu jsem ale na to přišel čím to bylo. Před ISS letělo něco po stejné dráze ve vzdálenosti asi 10 sekund a já jsem zaměřil právě to „něco“ a ISS mě oslnila až posléze :)
Nevíte někdo, jestli to byla náhodná družice co měla stejnou dráhu, nebo něco co odlétalo od ISS. Počítám, že připojovat k ISS se to nemohlo, když to letělo před ní.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Gratuluju ti k dobrým očím. Já se dneska díval na přelet a žádného objektu jsem si nevšiml, ale to bylo tím, že jsem ho nehledal.
Ale docela určitě vím, že se ti to nezdálo, protože dneska se od stanice oddělila ruská zásobovací loď Progress-41, která za pár dní zanikne v atmosféře ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Tano »

Tak to je skvělé, to jsem poprvé v životě viděl ISS letět s něčím, co k ISS patří (patřilo).
Dugi dík za info, bude se mě dobře usínat ;)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kde je ISS

Příspěvek od tomas »

Když se dívám na aktuální dnešní přelety ISS, tak z tabulky vyplývá, že východ republiky si užije o jeden přelet víc. Zřejmě na západě nebude ve 20:13 dostatečná tma, aby byla ISS vidět. Nebo je důvod jiný ? Porovnával jsem Plzeň a Jihlavu.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Je to přesně jak říkáš. Ve 20:13 je ještě na západě republiky mnoho světla a proto ISS není vidět. Čili Plzeň (nebo Karlovy Vary) budou mít ještě jasnou oblohu, kdežto Jihlava (nebo Ostrava) už budou mít oblohu tmavší, takže ISS bude vidět. :)
Jsou ale i situace, kdy je naopak západ republiky ve výhodě. To se stane tehdy, když už je východ republiky zahalený ve stínu, zatímco třeba nad Karlovými Vary je ISS ještě stále osvětlená Sluncem. Stanice tedy z pohledu pozorovatele na západě republiky ještě nezaletěla do zemského stínu.
Abych to shrnul - východ republiky má výhodu při prvních přeletech v daný den, západ zase při posledních. Bavíme se přitom o večerních přeletech. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kde je ISS

Příspěvek od tomas »

Včera byla provedena plánovaná korekce dráhy ISS.Korekci provedly motory modulu Zvezda.
Parametry dráhy stanice jsou nyní:
∙ minimální výška nad Zemí - 377.6 km;
∙ maximální výšky nad zemským povrchem - 402.9 km;
∙ období - 92,26 minut;
∙ sklonu - 51,66 °

Další korekce je plánovaná na 26. října, kvůli optimalizaci dráhy pro přistání lodí Progress M-13M a Sojuz TMA-22 a odletu lodi Sojuz TMA-02M.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

To je ISS docela vysoko nad Zemí. Ale aspoň se nebude tolik zpomalovat třením o atmosféru.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kde je ISS

Příspěvek od tomas »

V následujících letech by měla ruská vojska vzdušno-kosmické obrany dostat nové lepší vybavení na sledování objektů. Jedná se o nové radary a optoelektronická sledovací zařízení a další radiotechnické prostředky. Účely jsou sice primárně vojenské, ale i civilní kosmický sektor z nich také těží.

Vloni sledoval tento útvar asi 100 satelitů vypuštěných na oběžnou dráhu, dále pak poskytoval podporu asi 80-ti dalším. Dvakrát varoval ISS před kosmickým smetím. Také sledoval zánik asi 140 kosmických objektů.

Tak snad mu tato nová technika pomůže v dalších letech dávat pozor na ISS a další objekty, které by mohlo množící se smetí ohrozit.
zdroj:novosti-kosmonavtiki.ru

Přemýšlel jsem, kam tuhle zprávu zařadit. Vzhledem k tomu, že se v ní mluvilo i o varování ISS, tak jsem jí dal sem.
Uživatelský avatar
Premet229
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 113
Reputace: 0
Registrován: 15.3.2012 22:48
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Premet229 »

Přelety a polohu ISS lze sledovat také na portálu:
http://www.n2yo.com/

Ne jenom ISS, ale je možné sledovat i jiná vypuštěná tělesa.

Odpovědět

Zpět na „ISS“