Expedice 29

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 29

Příspěvek od Dugi »

Zásobovací loď Progress M-10M se oddělila od ISS a ve 14:11 SELČ zažehla své motory a okolo 15:00 SELČ dopadly její zbytky do jižní části Tichého oceánu. Momentálně je proto k ISS připojena jediná loď - Sojuz TMA 02M

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Agamemnon
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Start lodi Progress 45P

Příspěvek od Dugi »

Podařilo se! Sojuz nezklamal! V 11:11 SEČ se zažehly motory rakety Sojuz a o osm minut později už se loď Progress oddělila od horního stupně nosiče. Celý start probíhal přímo učebnicově. Zásobní loď rozložila své solární panely a vyklopila komunikační antény.



Progress nyní vykoná sérii zážehů pro přiblížení k ISS. S tou by se měla loď spojit v průběhu středy. Dnešní úspěšný start byl klíčový pro chystaný start pilotované lodi Sojuz. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 29

Příspěvek od tomas »

Super. Jsem rád, že se to Rusům podařilo. Roskosmos upřesnil čas příletu k ISS. Středa 2.listopadu asi 15:40 moskevského času. Akorát pozor Rusové mají letos novinku, v Rusku zůstává v platnosti letní čas. To znamená, že moskevský čas není o dvě ale o tři hodiny víc. Takže připojení podle SEČ je ve 12:40 !
Ještě jedna zpráva z novinky.cz. Tam mě zaujal poslední odstavec, kde se píše:
"Další Progress by měl odstartovat v lednu příštího roku, kdy ruská nákladní loď dopraví na ISS zařízení nezbytné pro připojení komerční stanice Dragon americké společnosti SpaceX."
Já jsem se domníval, že Dragon by měl mít standardní dokovací rozhraní jaké používal raketoplán. Na stránkách SpaceX ani Roskosmosu o tom žádná zmínka není.
zdroj: Roskosmos, Novinky
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 29

Příspěvek od Dugi »

Tak to o tom čase v Rusku jsem nevěděl.
A k tomu zbytku - už několikrát jsem poznal, že Novinky.cz se v odborných tématech, mezi které patří i kosmonautika příliš neorientují a v jejich článcích se často objeví různé chyby a nepřesnosti. Tohle je jeden z příkladů. Čas od času to vypadá, že redaktor jen zběžně přeloží cizojazyčný článek a ne vždy vše pochopí správně. Osobně si nemyslím, že se tahle jejich zpráva zakládá na pravdě.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 29

Příspěvek od tomas »

Asi budeš mít pravdu. Ono už slovní spojení "komerční stanice Dragon" vypadá na použití překladového software. :lol:
PetrKK
Re: Expedice 29

Příspěvek od PetrKK »

Přílet Progressu:

Naposledy upravil(a) Dugi dne 2.11.2011 13:30, celkem upraveno 1 x.
Důvod: úprava designu
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 29

Příspěvek od Dugi »

Díky,
jsem rád, že jsi to sem přidal. A upravil jsem tvůj příspěvek tak, aby se v něm přímo ukazovalo okno pro video. Není to nic těžkého, píšu o tom tady. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: Expedice 29

Příspěvek od PetrKK »

ok, příště budu chytřejší dědečku :)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 29

Příspěvek od tomas »

Tahle zpráva přichází lehce "s křížkem po funuse". Před nedávnem jsme tady na fóru psali o tom, že NASA chce testovat laserovou komunikaci. V tom ji trochu předběhla ruská kosmická agentura, která modul pro testování laserové komunikace testuje nyní na ISS.
Na stanici ho instalovala dvojice Volkov, Samokuťajev při výstupu do volného kosmu 3.8.2011.
Od té doby pravidelně posádka zkouší vyměňovat data s řídícím střediskem na Zemi. Celé zařízení se jmenuje SLS (sistema lazernoj svjazi = systém laserové komunikace) a obsahuje dvě hlavní části.
Obrázek
Externí laserový terminál BTLS-N (bortovoj terminal lazernoj svjazi - naružnyj blok = palubní terminál laserové komunikace - vnější blok) Ten právě kosmonauti přimontovali zvnějšku při svém výstupu.
Obrázek
Vnitřní laptop, který zajišťuje komunikaci s vnějším modulem, zpracování a ukládání dat určených pro experiment. Také obsahuje řídící software pro vnější modul.
Komplexní softwarové vybavení laptopu pro tento experiment se průběžně aktualizuje na základě vyhodnocování dosažených výsledků a úspěšnosti laserové komunikace. Dá se říci, že v podstatě jde o to, vymáčknout ze SLS zařízení maximum pomocí úpravy jeho software.

Testování probíhá se stále stejnými daty, která se neustále posílají mezi ISS a Zemí. Zkouší se různé způsoby kódování dat, různé rychlosti přenosu, kontinuální přenos dat, který je stížený samozřejmě tím, že se ISS neustále pohybuje po orbitě, takže zařízení musí umět sledovat pozemní stanice. Musí se zajistit nepřerušení toku dat v případě přepnutí z jedné stanice na jinou.
Jak je z popisu denních experimentů na ruské části ISS vidět, pokusy s laserovou komunikací jsou téměř denním chlebem kosmonauta Volkova, který nyní působí jako jediný Rus na palubě stanice.
zdroje: Roskosmos, www.lib.cas.cz, energia.ru
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 29

Příspěvek od Dugi »

Posádka kosmické lodi Sojuz TMA-22 už je na Bajonuru. Na fotografii se prochází po Chodníku kosmonautů, který je nedaleko hotelu Kosmonaut, kde jsou ubytováni.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“