Expedice 22

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Expedice 22

Příspěvek od Dugi »

Expedice s pořadovým číslem 22 začala oficiálně už 1. prosince, kdy se od ISS oddělila loď Sojuz TMA-15, která o dva dny později přistála v kazašské stepi. Ke stanici byla od té doby připojena jen loď TMA-16, to se ale brzo změní.
20. prosince má startovat z Bajkonuru loď Sojuz TMA-17, která na ISS dopraví tři astronauty – Olega Kotova z Ruska, Sóiči Nogučiho z Japonska a Američana Timothyho Creamera. Tato posádka zůstane na stanici do května příštího roku, kdy by se měla se stejnou lodí vrátit na Zemi.
TMA-17 se stejně jako TMA-16 připojí k modulu Zarja, kde budou připraveny pro případ nenadálé evakuace.
NASA TV navíc bude start rakety přenášet živě! Podle plánu by mělo k zážehu dojít v 10:52 SEČ. Čas je pro nás velmi příznivý, protože 20. prosince je neděle, takže nám ve sledování poslední velké události roku 2009 nebude nic bránit. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Expedice 22

Příspěvek od Tano »

Takže přece jen bude start Sojuzu NASA přenášet živě. To je potěšitelná zpráva. Jsem zvědav v jaké obrazové kvalitě to bude. Ja jsem zatím viděl v přímém přenostu jen starty raketoplánů a ARESe.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 22

Příspěvek od Dugi »

Musím se přiznat, že sledování startu z Ruska bude i pro mne novinka :) . Myslím si ale, že tam žádný velký rozdíl v kvalitě nebude, stačí si na Youtube pustit nějaký záznam, kde startuje Sojuz. V takové kvalitě by měl být i přenos.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Změna času

Příspěvek od Dugi »

Pozor pozor,
všem čtenářům webu se omlouvám za mystifikaci, které jsem se dopustil omylem. Jedná se o termín startu lodi Sojuz TMA-17. Původně jsem psal, že má startovat v neděli v 10:52 SEČ. Tato informace je chybná! Správný termín je o 12 hodin později, tedy v neděli ve 22:52 SEČ. Chyba vznikla tím, že jsem si na webu NASA rychle přečetl zprávu s temrínem startu, kde jsem viděl čas 4:52 (EDT - čas na Floridě), ale už jsem si nevšiml, že je tam ono pro Středoevropana exotické p.m., tedy po poledni. Nejdenalo se tedy o 4:52, ale o 16:52 floridského času. Všem čtenářům se tímto za svou chybu omlouvám.
EDIT: Abych aspoň trošku odčinil svou chybu, podělím se s vámi o aktuální fotografii, která zachycuje přesun Sojuzu TMA-17 k jeho odpalovací rampě na Bajkonuru. ;)

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Start Expedice 22

Příspěvek od Dugi »

Start se povedl a v hluboké kazašské noci se za hromových zvuků vznesla na svou půlroční misi loď Sojuz TMA 17. Ta bude k ISS připojena půl roku do května 2010 a stejnou dobu budou na stanici pobývat i tři noví astronauti – Oleg Kotov, Soichi Noguchi a Timothy Creamer, kteří se na stanici setkají s dvojicí Jeff Williams a Maxim Suraev.



Ja na čase si všechny tři představit a začít nemůžeme od nikoho jiného, než od velitele celé 22. expedice – Olega Kotova. Kotov se narodil v Simferopolu a po studiu působil coby lékař na tréninkovém středisku kosmonautů. Prostředí ISS už velmi dobře zná, na její palubě už strávil 197 dní v rámci 15. expedice.
Prvním letovým inženýrem je japonský astronaut Soichi Noguchi, který pochází z Jokohamy. I on už jednou na ISS pobýval, v jeho případě to bylo při americké misi STS-114 s raketoplánem Discovery. Na svém kontě má navíc i 20 hodin při práci v otevřeném kosmu.
Druhým letovým inženýrem je Američan Timothy Creamer, narozený v arizonském Ft. Huachuca. Pracoval pro NASA, kde plnil úlohu inženýra projektu Space Shuttle a pod palcem měl i přípravu vybavení pro ISS. On je jako jediný z trojice astronautů vesmírným klenáčem, ale i on má jednu zajímavost, vede si totiž tento twitter.
Ke spojení Sojuzu a ISS by mělo dojít v úterý 22. prosince, časové upřesnění zatím není k dispozici, ale doufejme, že jej bude přenášet NASA TV. Každopádně zde budu o připojení informovat a zároveň se můžete těšit i na další informace o 22. expedici, řekneme si třeba jaké úkoly na pětici astronautů během půlroční mise čekají. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 22

Příspěvek od Dugi »

Podle aktuálních informací by mělo ke spojení lodi Sojuz a stanice ISS dojít dvě minuty před půlnocí mezi úterkem a středou, tedy v úterý 23:58 SEČ.
NASA TV bude celý manévr přenášet živě už od 23:30 SEČ, přenos bude trvat asi hodinu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Sojuz TMA-17 se úspěšně připojil

Příspěvek od Dugi »

Tak se to podařilo, Sojuz se ve 23:48 SEČ spojil s ISS a plánovaný termín předběhl o 10 minut. Spojení s modulem Zarja proběhlo nedaleko brazilských břehů zcela hladce a bez problémů.



Následovaly nezbytné dolaďovací práce aby se v 1:30 SEČ mohl otevřít hermetický uzávěr a posádka 22. expedice se stala kompletní.



V minulém příspěvku jsem sliboval, že si řekneme něco o úkolech, které čekají na pětici astronautů Jeff Williams, Maxim Suraev, T.J. Creamer, Oleg Kotov a Soichi Noguchi. V první řadě budou jejich úkoly ryze vědecké. Na palubě proběhne několik experimentů, ale pojďme se spíš věnovat zajímavějším úkolům. Hned 14. ledna vystoupí Rusové Suraev a Kotov do volného prostoru aby mohli aktivovat nedávno připojený modul Poisk. Následně mají za úkol přemístit „záchranný člun“ Sojuz TMA-16, který nově umístí právě na modul Poisk. Tím se uvolní prostor, který ale dlouho nezůstane nevyužitý. Na uvolněný stykovací uzel se na začátku února připojí ruská automatická loď Progress, která na stanici dopraví zásoby. A aby toho posádka neměla málo tak jen o pár dní později bude mít napilno, protože k ISS zamíří v rámci mise STS-130 raketoplán Endevauor. Jeho úkolem není nic menšího než dopravit ke stanici modul Tranquility. Ale o tom si detailněji povíme až bude mise STS-130 aktuální.
Spojení Sojuzu TMA-17 s ISS bylo poslední kosmickou událostí, kterou nám nabídl rok 2009. Všem diskutujícím bych chtěl popřát co nejpříjemněji strávené svátky, přeju vám ať na chvíle strávené společně se svými rodinami vzpomínáte ještě hodně dlouho a pod stromečkem ať najedete všechno, co byste si přáli. ;) Hlavně ale všem přeju kopec zdraví, protože to když máte tak zbytek přijde sám. Kosmonautice a průzkumu vesmíru obecně do nového roku 2010 přeju aby byl minimálně stejně úspěšný jako ten letošní, ať se na něj nemusí vzpomínat kvůli selhaným projektům ale spíš díky úžasným objevům a novinkám, které na nás bezesporu čekají. Závěrem bych chtěl popřát našemu diskusnímu fóru ať se v roce 2010 dál rozšiřuje, nabírá nové členy a ať přináší stále víc pozitivních informací z fascinujícího světa kolem naší matičky Země.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Expedice 22

Příspěvek od Tano »

Super videa, obě dvě. Nejvíce mě štve, že jsem tou dobou seděl u kompu a úplně jsem na to zapomněl. Ještě jsem si to napsal na papírek,ať na to nezapomenu. To je tak, když vás na netu něco zaujme a pak ztrácíte přehled o čase. Ach jo, no tak zas příště :)

K těm videům. To se opravdu ten Sojuz připojil takovou rychlostí? Já jsem si říkal, jestli to není zrychlené. Raketoplám se připojuje mnohem pomaleji, ale asi je to tím, že je o dost větší.
Pak se mě líbilo, jak ten astronaut otevíral to těžké víko, jen tak jednou rukou. to je fakt super :)
A ti Santové na konci byli nejlepší.

Jelikož jsou už zítra Vánoce, jak vám tady taky všem (třem :) ) přeji bohatého Ježíška s hromadou užitečných dárků pod stromečkem (ne, jak minulý rok s hromadou nepotřebných blbostí :lol: ) ,ale hlavně, ať jsme všichni dlouho zdraví, protože až se jednou do toho kosmu podíváme, tak budeme muset před tím určitě projít nějakými zdravotními testy :D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Rychlost spojení

Příspěvek od Dugi »

Video opravdu není zrychlené. Máš pravdu, že důvodem je rozdílná váha obou strojů. Zatímco raketoplán váží okolo 70 tun tak Sojuz má váhu desetkrát menší, tedy jen 7 tun. Proto si může dovlit se připojit s větší rychlostí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Výstup do volného kosmu

Příspěvek od Dugi »

Zítra se v dopoledních až odpoledních hodinách uskuteční první letošní výstup z ISS do volného kosmu, který bude trvat odhadem asi 6 hodin.
Výstupu se zúčastní Oleg Kotov a Maxim Surajev, kteří do volného kosmu vystoupí z přechodového modulu Pirs musí aktivovat nedávno připojený modul Poisk. Z přechodové kabiny budou muset například vytáhnout několik Ethernet-kabelů, kterými následně propojí Poisk se stanicí.Dále na modulu aktivují automatický spojovací systém Kurz.
Dalším úkolem bude přenesení dovnitř několika kontejnerů umístěných na povrchu stanice v rámci výzkumného programu Bioriziko, během kterého se zkoumá vliv střídání teplot v kosmické prázdnotě a kosmického záření na mikroorganismy.
Přímý přenos na NASA TV startuje v 10:30 SEČ a bude trvat až do 17:00 SEČ, kdy by mělo být hotovo.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“