3D video z ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
3D video z ISS

Příspěvek od tomas »

ESA se postarala o nový vizuální zážitek z paluby ISS. 6. srpna 2011 astronaut Ron Garan nainstaloval 3D kameru ERB-2 v modulu Columbus a vysílal 3D signál do řídícího střediska ESA. Aby efekt vynikl použil nafukovací Zeměkouli.

zdroj:ESA
Do budoucna se počítá nejen s použitím 3D uvnitř stanice, ale hlavně při EVA a robotických operacích. ESA by chtěla zřídit v blízké době rovněž na Youtube svůj 3D kanál.
O materiál by neměla mít nouzi neboť jak Paolo Nespoli tak jeho kolega André Kuipers natáčeli ve 3D celou svojí misi.
Jestli bude zážitek z 3D videa podobný tomu, jaký jsem měl při sledování Hubble 3D v IMAXu, tak se máme na co těšit.
Byl bych rád, kdyby pár videí převedli i do staršího 3D formátu s použitím modro-červených brýlí. I když to není úplně parádní z hlediska barevnosti, je to zatím přeci jen dostupnější technologie pro běžné lidi.
Celý článek zde.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3D video z ISS

Příspěvek od Dugi »

To je super zpráva. Mám vždycky ohromnou radost, když se na svět dostane nějaký plán, který popularizuje kosmonautiku. A tohle zní skutečně skvěle!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Jak na 3D video z YouTube

Příspěvek od Dugi »

Video, které sem poslal tomas mi nedalo spát a řekl jsem si, že se v něm trochu povrtám. A výsledkem je tenhle malý návod, jak si nastavit 3D přehrávání tak, aby vám co nejvíc vyhovovalo.

1) Ze všeho nejdřív klikněte levým tlačítkem myši na červený nápis 3D umístěný v dolním pruhu.
Obrázek

2) Nyní můžete nastavit první možnosti - já osobně jsem zvolil možnost Všechny barvy, která je nastavena defaultně. Také máte možnost vypnout 3D zobrazení, nebo prohodit pravé a levé oko. Hlavní možnost nastavení se ale skrývá ve výpisu až úplně nahoře.
Obrázek

3) Tady se vám ukáže okno, ve kterém si můžete vybrat typ brýlí, který vám nejvíc vyhovuje.
Obrázek

Doufám, že vám tenhle malý návod pomohl a také doufám, že 3D videí s kosmonautickou tématikou bude přibývat. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 3D video z ISS

Příspěvek od tomas »

Díky moc Dugi. Já jsem koukal jenom na to video, na které jsem dával odkaz a nenapadlo mě se podívat přímo na youtube, jestli jsou tam nějaká další nastavení pro 3D. Už se těším, až se budu moct pokochat 3D ISS. Jen co se dostanu doma k počítači.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 3D video z ISS

Příspěvek od tomas »

Další 3D video z ISS je na youtube. Natočil ho Paolo Nespoli během svého pobytu na stanici.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3D video z ISS

Příspěvek od Dugi »

To je nádhera! Nejlepší byl ten automatický šroubovák, který proletěl kolem kamery :-D . Skoro jsme měl nutkání dát před sebe ruce. A nebo ta kapka vody - byla tak blízko! :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
spotter
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 21.3.2013 21:18
Re: 3D video z ISS

Příspěvek od spotter »


ruská prezentace s anglickými titulky

Odpovědět

Zpět na „ISS“