Expedice 28

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
mv100
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 2
Bydliště: Hanácké Athény
Registrován: 3.2.2011 14:16
29. ruská EVA

Příspěvek od mv100 »

Dnes, dne 3. 8. 2011 se má uskutečnit výstup ruských kosmonautů Sergeje Volkova a Alexandra Samokutyaeva do volného kosmu přes přechodovou komoru Pirs.

Hlavní úkoly jsou přenést kontejner s nákladem STRELA-1 z modulu Pirs na modul Poisk. To zabere asi 3 hodiny.
Ještě předtím však dva kosmonauti vypustí minisatelit Radioskaf-V, což je prototyp vzdělávacího satelitu. (To je asi špatný překlad, protože moje angličtina je dost špatná. :krčící rameny:)

NASA TV vysílá výstup živě od 16:00 SELČ a výstup začíná o 30 minut později. Přenos bude trvat do 20:00.
Zdroj:http://www.nasa.gov/mission_pages/stati ... eva29.html
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 28

Příspěvek od Dugi »

Díky za info, trochu jsem nestíhal a jsem rád, žes to sem napsal. ;)
Jinak k satelitu Radioskaf-V. Jedná se o amatérský satelit vybavený několika transpondéry. Má sloužit hlavně radioamatérům.
Satelit bude vyhozen z modulu Pirs proti směru pohybu ISS.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Expedice 28 - EVA

Příspěvek od Dugi »

Dnes v 16:50 SELČ vystoupili Sergej Volkov a Alexander Samokuťajev z přechodové komory modulu Pirs a pustili se do výstupu do otevřeného kosmu. Jeho součástí bylo i vypuštění radioamatérské družice ARISSat-1, nazývané též Radioskaf-V. V tomto bodě ale nastal problém, protože satelitu se ještě před jeho odhozením ulomila UHF anténa. Řídící středisko se dlouho rozmýšlelo, zda se odhodlat k vypuštění. Nakonec svolilo i díky tomu, že družice má stále funkční VHF anténu.
Výstup ale nabíral neplánované zpoždění, takže se musel změnit časový plán výstupu. Řídící středisko nakonec odpískalo hlavní úkol výstupu, tedy tříhodinový transport teleskopického manipulátoru STRELA-1 z modulu Pirs na Poisk. Jinak se dvojici podařilo splnit všechny plánované (byť vedlejší) úkoly. Nainstalovali experimentální přístroj pro laserovou komunikaci stanice se Zemí, demontovat anténu systému KURS na modulu Poisk, dále na modul Pirs nainstalovali experiment se vzorky s názvem Biorisk.
Výstup skončil oficiálně ve 23:13 SELČ a trval tak přesně 6 hodin a 23 minut.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Perseidy z ISS

Příspěvek od Dugi »

Tak jako každý rok se i letos v srpnu nad naší hlavou rozzářily roje prachových částic zdánlivě vylétajících ze souhvězdí Persea. Právě podle něj jsou tyto "padající hvězdy" pojmenovány jako Perseidy. jedná se o prachové částice, pozůstatky komety Swift-Tuttle, které shoří v atmosféře a přitom jasně zazáří. Mezi pozorovateli Perseidů byly tisíce lidí z celého světa a mezi nimi nechyběl ani Ron Garan ze 28. dlouhodobé expedice na ISS. Jeho snímek můžete vidět níže.



Použito s využitím informací ze serveru exoplanety.cz

P.S. Obrázek opraven. Díky rebusovi za upozornění. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: Expedice 28

Příspěvek od rebus »

Pls, Dugi, mohl bys to opravit, obrázek se mi nezobrazuje. :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Oddělení Progressu M-11M

Příspěvek od Dugi »

Včera se od rusého modulu Zvezda odpoutala automatická zásobovací loď Progress M-11M. Ta bude na oběžné dráze okolo Země existovat ještě zřejmě 9 dní, načež zanikne v hustých vrstvách atmosféry.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 28

Příspěvek od tomas »

Ovšem není třeba smutnit, protože hned dnes v 17:00 startuje k ISS další Progress M-12M. Ke stanici by se měl připojit o dva dny později t.j. 26.8.2011. Na palubě má 2670 kg zásob a zařízení.
Současný odpojivší se Progress bude existovat ještě 9 dní i z důvodu zkoumání ionosféry, hlavně její nehomogenity, která bude ovlivňovat chování lodi.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 28

Příspěvek od Dugi »

Je to přesně jak říkáš. A jelikož jsou v těchto dnech k vidění přelety ISS přes ČR, můžeme se těšit na to, že uvidíme Progress, který se blíží k ISS. Dnes si myslím, že to ještě nebude možné - tělesa od sebe budou daleko. Ale ve čtvrtek už bych tomu nějaké šance dával. :)
tomas píše:Současný odpojivší se Progress bude existovat ještě 9 dní i z důvodu zkoumání ionosféry, hlavně její nehomogenity, která bude ovlivňovat chování lodi.
Zajímavá informace, o tom jsem nevěděl, díky!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 28

Příspěvek od tomas »

Oni se totiž Rusové neobtěžují aktualizovat anglickou mutaci webu, takže tyhle informace se dají najít jenom v ruské části webu. Pak si musím vypomáhat google translate a chabými znalostmi ruštiny, které mi od základky zbyly. :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 28

Příspěvek od Dugi »

V tomhle máš bezesporu výhodu. Já už jsem z generace, která je ruštinou nepolíbená. :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“