Fotky přeletů ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od tomas »

To, že se ISS takhle "komíhá" způsobuje chvění atmosféry ? Mě se taky zdálo, že ten přelet není plynule rovný, ale přisuzoval jsem to svým mizerným očím, zkaženým z počítače :) . Když mi tentýž vjem potvrdil i kamarád, který sledoval přelet se mnou, tak jsem začal podezřívat atmosféru.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Dugi »

Tak to opravdu nevím, svůj díl viny na tom zřejmě ponese atmosféra, ale tipuju, že v tom bude ještě něco jiného. :Drbe se na hlavě: Napadá mě, že při takhle velkém zoomu je foťák extrémně náchylný na vibrace. I když je třeba na stativu, tak stačí, aby na něj zlehka zafoukal vítr, nebo aby pár desítek metrů odtud projelo auto, nebo dokonce náklaďák. Vím, že v práci, když jsme točili ve velkém větru na stativu, tak jsme stativ moc nevytahovali - spíš jsme ho rozložili co nejvíc na plocho - aby byl nejblíž zemi, jak to jde - přesto jsme při velkém zoomu pozorovali, že se obraz chvěje. A to jsme určitě neměli takový zoom, jaký při téhle fotografii použil baranka.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od baranka »

Možná se trochu i komíha ale řekl bych že je to způsobeno spíše mou rukou, kyž jsem zapnul spoušť foťáku ( možnost 10 spuštění za sebou ) a snažil jsem se udržet ISS v hledáčku dalekohledu ručně. Bylo to foceno přes Newtona 114/900 zv: 45x.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od tomas »

Přelet ISS přes Měsíc. Foceno to bylo profesionálními fotografy z NASA ve středu 4.1.2012 v Houstonu.


Celý přelet


Větší náhledy a parametry fotoaparátů najdete na stránce http://www.spaceflightnow.com/station/e ... 05issmoon/

P.S. Myslím, že baranka se nemá v porovnání s profíky zač stydět. :palec nahoru: Spíš bych řekl, že barankovo fotky jsou ostřejší a prokreslenější. Ta konstelace s ISS se taky jednou povede i nad naším územím.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Dugi »

Opravdu moc pěkné zachycení přeletu! :o :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od WeZeX »

Krásné fotky :/ dal bych cokoliv kdyby se něco takového dalo vidět u nás v Praze :(
Memento Mori, Carpe Diem ...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Dugi »

I když má Praha hodně výrazné světelné znečištění, tak si myslím, že pozorovat přelet ISS je možné. Jasně, asi to nebude nic extra, ale stačí vyjít na nějaké místo, kde je pokud možno co největší tma. Těžko se mi radí, ale určitě nějaké takové místo v okolí svého bydliště najdeš.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od WeZeX »

Ano, ano jsou tady taková místa, ale taky bude problém s časem :( ve 4 ráno ven bohužel nemohu ...
Memento Mori, Carpe Diem ...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Dugi »

To je jasné, já taky takhle brzo ráno nevstávám, ale i večerní obloha je pěkná. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od WeZeX »

Ano je ... mohu doporučit ... nejkrásnější místo na sledování hvězd je bezkonkurenčně pobřeží moře :) tak pokud nekdo má takové štěstí jako já že tam jezdí ročně, doufám že se s náma o své zážitky podělí, ba i jen slovně :)
Memento Mori, Carpe Diem ...

Odpovědět

Zpět na „ISS“