Expedice 56

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Expedice 56

Příspěvek od Wopat »

petrsida píše:Nevím jak na vás, ale na mě to působí dojmem, že tam někdo ve výrobě blbnul s vrtačkou, takhle ubastlenou díru jsem už dlouho neviděl, dokonce je tam vidět odření od hlavice na boku toho dílu …..

jestli jde šlendrián ve výrobě až takhle daleko, tak je to opravdu na pováženou
Souhlasím. Na mě to taky tak působí. Vzhledem k rozdílnému přístupu amerických a ruských členů posádky stejně jako moskevského a houstonského MCC bych si troufal i tipnout, že Rusové okamžitě věděli, že jde o další z řady selhání ve výrobním procesu a proto se snažili díru ihned zapatlat bez dalšího zkoumání, aby nebyly zjištěny žádné podrobnosti poukazující na další fatální chybu typu "kladivem do toho Protonu ten senzor nějak natluču". To je první, co mě napadlo, když vyšlo najevo, že se nejedná o srážku s kosmickým smetím. Ale snad se pletu. Uvidíme, až se k nám dostane další oficiální info.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Expedice 56

Příspěvek od Pospíšil »

Takto vypadá souprava ULD - ultrazvukový detektor netěsností




Tady ji vidíme v akci 30.8., kdy ji v Sojuzu používá Alexander Gerst při hledání místa úniku atmosféry

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Expedice 56

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše:Podle mého je to už díra po opravě.
Podle člověka, který je v pozemním týmu jedním ze skupiny majícím na starost ochranu ISS před zásahy MMOD, jsou jasné minimálně dvě věci:
1) tento otvor nevznikl v důsledku střetu s MMOD
2) vrtání otvoru není v žádném z postupů na ISS pro řešení úniku atmosféry

Víc prozradit nechce/nemůže, ale mezi řádky se z toho dá celkem dobře vyčíst, že ten otvor má pozemský původ.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 56

Příspěvek od Dugi »

Teorii o tom, že šlo o pozemský původ potvrzuje i tento tweet. Tedy docela silná káva.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Expedice 56

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi píše:Asi nejlepší bude, když to rozlouskne Michal.
Michala jsem kontaktoval ... jeho zdroje o víkendu nepracují, takže k nějakým informacím přímo od zdroje se dostane nejdřív asi až v pondělí.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Expedice 56

Příspěvek od Meybe »

Mirku to jsi ale vytrhl z kontextu. Napsal jsem, že je to buď díra po opravě nebo šlendrián. To první to tedy zdá se není, takže je to přeci jen šlendrián. Zřejmě došlo z tvé strany k nedorozumění. ;)
Naposledy upravil(a) Meybe dne 1.9.2018 23:19, celkem upraveno 1 x.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Expedice 56

Příspěvek od petrsida »

Kdyby se to stalo na jedné ze soukromých lodí, tak by patrně okamžitě přišla o certifikaci …

když to domyslím, tak je to naprosto šílené, co příště, zapomenou přilepit tepelný štít ……?
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Expedice 56

Příspěvek od Snoopy »

V RKK Eněrgija rokovali špičky Roskosmu včetně D.Rogozina na téma " O problémech pilotované kosmonautiky při plnění perspektivních programů zkoumání vesmíru". Měli by si to prodloužit, vypadá to, že mají "nečekaný" bod k projednání...
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Expedice 56

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše:Mirku to jsi ale vytrhl z kontextu. Napsal jsem, že je to buď díra po opravě nebo šlendrián. To první to tedy zdá se není, takže je to přeci jen šlendrián. Zřejmě došlo s tvé strany k nedorozumění. ;)
Myslím, že jsi celkem jasně napsal, že podle tvého je to už díra po opravě. A pokud není, tak potom je to šlendrián.
Já jsem zareagoval na tebou preferovanou variantu vysvětlení původu toho otvoru - díra po opravě. Pokusil jsem se vysvětlit, že je to preference chybná. Jestli to automaticky znamená to druhé vysvětlení - šlendrián, to se ještě neví.
Existují i další možnosti, jak se tam ta díra mohla objevit, například zcela nevědomé poškození kýmkoliv běhehem stavby a připravy lodě, nebo naopak zcela vědomá sabotáž, atd, atd.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Expedice 56

Příspěvek od petrsida »

Mirku, dovedeš si představit, že blbneš vevnitř s vrtačkou, ta se ti několikrát sveze po přírubě a nakonec navrtá důlek a ty si toho nevšimneš?

nevědomý vznik bych skoro najisto vyloučil, a určitě to nevzniklo ani přivrtáváním něčeho u obložení, vždyť ta příruba má odření od hlavy vrtačky, vrtalo se napřímo na tom kovu

sabotáž je silný kafe, i když to tak možná nakonec vysvětlí, aby se vlk nažral nažral

nejpravděpodobnější je nějaké vědomé bastlení

Odpovědět

Zpět na „ISS“