Expedice 44

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Expedice 44

Příspěvek od marian007 »

Dugi píše:Já jen připomenu, že ISS má momentálně viditelné přelety nad územím ČR. Zítra ve 2:05 se můžeme těšit na přelet s magnitudou -2,2. A pozor - v té době už by se ke stanici měl Sojuz blížit, takže bychom měli na stejné dráze vidět dvě tečky - jednu vlekou a druhou menší. Já si to nenechám ujít. :-)
Len by som upozornil, že prelet o 2:05 nebude pre nás stredoeurópanov veľmi priaznivý. ISS vyjde zo zemského tieňa až po svojej kulminácii a rýchlo bude klesať k obzoru, fázový uhol nebude najvhodnejší a práve to môže byť problém pri pozorovaní Sojuzu (ktorý má aj pri ideálnejších preletoch jasnosť tak maximálne 2,5 až 3 mag, teraz to bude ešte menej). Navyše v tej dobe bude Sojuz od ISS ešte pomerne dosť vzdialený (aj ked presnú polohu nepoznám) a bude na nižšej dráhe ako ISS, takže zo zemského tieňa vyjde neskoršie ako ona a bude tak pozorovateľný ešte kratšie. Oveľa priaznivejší bude až další prelet o 3:41 - to už bude Sojuz k ISS jednak bližšie a za oveľa priaznivejších svetelných podmienok. Takže odporúčam nenechať si ujsť práve tento prelet.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 44

Příspěvek od Dugi »

Hmmm, to stojí za zvážení. Díky za tip. Ale do té doby vzhůru nevydržím, nařídím si budík :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 44

Příspěvek od Dugi »

Díky za velmi podrobné zpravodajství, vai. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Expedice 44

Příspěvek od Wopat »

Dugi píše:Hmmm, to stojí za zvážení. Díky za tip. Ale do té doby vzhůru nevydržím, nařídím si budík :-D
Tak to já si taky vstanu. Sojuz jsem ještě neviděl. Do těch dvou jsem čekat nechtěl právě kvůli nepříznivým podmínkám. Nenapadlo mě ale podívat se na pozdější přelet.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Expedice 44

Příspěvek od lamid »

Fotka ISS dnes o 2:06 vedľa Hamalu.
Sajuz letel pred nou asi 1 min. Bol slabší a poblikával do červena. Bohužiaľ jeho nemam.
Vľavo dole sú Plejády.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
haluzarium
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 98
Reputace: 6
Registrován: 1.10.2013 22:46
Re: Expedice 44

Příspěvek od haluzarium »

Pred chvíľou som odfotil toto:

a teraz už prebieha záverečné priblíženie:)
(Na fotke ISS a Sojuz - 3:41 SELČ - Nikon D40+Tamron na 28mm)
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Expedice 44

Příspěvek od vai777 »

Kontakt mezi Sojuzem a stanicí proběhl ve 4:45 SELČ, momentálně probíhají poslední úkony před otevřením poklopů...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Expedice 44

Příspěvek od vai777 »

Přes hladký chod událostí se ani tomuto startu nevyhnul problém - levé křídlo slunečních baterií se přes původní info skutečně nerozevřelo, k rozevření došlo až přibližně ve vzdálenosti 5 metrů od stanice. Na tiskové konferenci to oznámil Igor Komarov, šéf Roskosmosu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Expedice 44

Příspěvek od vai777 »

Je 6:56 SELČ, příklopy jsou otevřeny, posádka ISS je opět v plné sestavě! :tlesk:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 44

Příspěvek od Dugi »

Já jsem se šel podívat na druhý přelet, ale byla top bída - jemné mraky přes celou oblohu a byl jsem rád, že jsme viděl stanici. Ale zase na druhou stranu to byla zajímavá zkušenost - vidět ISS jako mlhavou skvrnku :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“