Expedice 44

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 44

Příspěvek od tomas »

Tady si můžeš dát repete: Dvě a půl hodiny záznamu. Nudnější pasáže můžeš přeskočit.

Samotný start začíná až ve 2:23.
Docela by mě zajímalo, proč je v náhledovém obrázku videa místo Progressu Sojuz.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 44

Příspěvek od Dugi »

To je jednoduché - vypadá hezky :-D
Ne teď vážně, lidé často slyší, že startovala raketa Sojuz a tak googlí obrázky a hledají ty nejhezčí. Buďto o rozdílech nevědí a nebo si říkají, že si toho v náhledáku nikdo nevšimne.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Aglar
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 48
Reputace: 2
Bydliště: Vlašim
Registrován: 6.12.2011 9:38
Re: Expedice 44

Příspěvek od Aglar »

Tak já bral, že raketa je Sojuz a podle toho to tak nazvaly. Progress je jen ta vynášená část a může jí vynášet i Proton pokud se nemýlím. Z toho důvodu tam podle mě cpou ten Sojuz protože je to přesnější než jen Progress. ;)
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Expedice 44

Příspěvek od fretka323 »

Existuje raketa Sojuz - opravdu jen ta část po aerodynamický kryt. Pod tím krytem se skrývá náklad - ten může být cokoliv - meziplanetární sonda, komunikační družice, navigační družice, loď Progress nebo loď Sojuz. Ty jména jsou stejné vybrány záměrně - za studené války k zmatení druhé strany. V dnešní době je v tom ale až nesmyslný guláš. Podobně to bylo se všemi ruskými loděmi - Vostok a Voschod. Pro PPTS (nebo již nepoužívaný ale pěknější název Rus) to již ale neplatí - bude (možná) startovat na raketě Angra.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 44

Příspěvek od tomas »

Nejde o název, ale o náhledový obrázek. Pokud startuje raketa Sojuz s lodí Progress, tak přeci nedám do náhledu raketu Sojuz s lodí Sojuz, když fotek ve správné konfiguraci existuje dost a dost.

to Aglar: Jestli máš někde Progress na Protonu, tak se poděl. Přiznám se, že jsem tuhle sestavu nikde neviděl a ani jsem o ní neslyšel. Já jsem viděl jenom Zond, což byl upravený Sojuz pro oblet Měsíce.
Obrázek
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Expedice 44

Příspěvek od fretka323 »

tomas píše:Nejde o název, ale o náhledový obrázek.
To mi je jasné, ale já reagoval na Aglara. Asi jsem tam měl dát citaci.
Jinak, s tím Protonem měl asi na mysli, že to je náklad jako každý jiný a může letět na jakékoliv raketě. Ikdyž, tohle je mírně+ předimenzované :D
Klidně mne oslovujte Radim.
Aglar
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 48
Reputace: 2
Bydliště: Vlašim
Registrován: 6.12.2011 9:38
Re: Expedice 44

Příspěvek od Aglar »

No, to mi nedošlo, ten náhledový obrázek jsem neviděl a tak jsem to vztáhl na název toho přiloženého videa.

A tím progressem na protonu si nejsem jistý, ale mám pocit, že jsem to někde viděl nebo slyšel. Zkusím pohledat až bude čas, kterého se nedostává. ;)
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Expedice 44

Příspěvek od vai777 »

Trochu teď odbíhám od debaty o Protonu coby nosiči Progressu (mé zdroje říkají, že nic takového nebylo v plánu), ale na stránce A.Zaka se objevil velmi podrobný cargo manifest Progressu M-28M. ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Expedice 44

Příspěvek od Agamemnon »

progress na protone nikdy neletel... asi by to bolo mozne (vid zond) ale v sucasnosti je to urcite overkill
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Expedice 44

Příspěvek od Gubarev »




tomas píše:Docela by mě zajímalo, proč je v náhledovém obrázku videa místo Progressu Sojuz.
Týjo, jak jsem viděl tvůj youtube náhled, úplně ve mně hrklo, až pak mě uklidnil tvůj dodatek...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „ISS“