Expedice 39

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Expedice 39

Příspěvek od Dugi »

Dnes v 1:02 se od Mezinárodní vesmírné stanice oddělila kosmická loď Sojuz TMA-10M. Tím oficiálně skončila 38. dlouhodobá expedice. Nové expedici velí Koiči Wakata - první japonský astronaut, kterému se dostalo této cti. Velení nad stanicí převzal od Olega Kotova, který se v Sojuzu vrátil na Zemi.



Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
kubajs
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 13.12.2013 20:42
Re: Expedice 39

Příspěvek od kubajs »

Zdravím všechny kosmo nadšence. Japonci se hodně derou vpřed a jejich technologie je také úžasná a navíc se mi líbí jejich iniciativa. Novému veliteli přeji šťastný průběh mise a Japoncum držím palce,myslím že mají dobře našlapnuto k získání předních míst v kosmonautice.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 39

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
kubajs
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 13.12.2013 20:42
Re: Expedice 39

Příspěvek od kubajs »

Děkuju za přivítání a už teď mohu říct že líbí :o
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 39

Příspěvek od Dugi »

To mám opravdu radost. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
kubajs
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 13.12.2013 20:42
Re: Expedice 39

Příspěvek od kubajs »

Já větší :tlesk:
Jsem u vás zaregistrovanej už nějaký čas a už jsem se i kouknul tu a tam. Musím jen chválit vaše kvality a znalosti a také znalosti ostatních členů a jsem rád že mám kde sosat co mě zajímá. Děkuji.

Hned bych měl dotaz,jestli mohu?

Má velitel nové posádky nějaké speciální úkoly výhradně od japonska? Myšleno _ nějaký pokus,věda,technika kterou chtějí přímo japonci otestovat apod. Děkuji.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Expedice 39

Příspěvek od tomas »

Jestli myslíš, zda má nějaké úkoly jako velitel, to netuším. Ale vědecké experimenty pro japonské instituce samozřejmě provádí. Například testování robůtka Kirobo: http://www.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=24&t=867

další se dají nalézt na webu JAXA
http://iss.jaxa.jp/en/
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Expedice 39

Příspěvek od Agamemnon »

kazda agentura (nasa, rka, esa, jaxa) ma vlastne pokusy na iss aj vlastny modul/y...
takze aj japonsko... tieto pokusy ale vykonavaju ludia rozne - europania okrem europskych aj japonske, americke aj ruske experimenty, atd...
podobne aj wakata... robi japonske experimenty, ale aj experimenty inych agentur...
Per aspera ad astra [42]
kubajs
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 13.12.2013 20:42
Re: Expedice 39

Příspěvek od kubajs »

Děkuju vám za vaše odpovědi a odkazy. O Kirobo jsem už slyšel,myslím že v jednom z dílů "Dobývání vesmíru"
Ještě bych měl dotaz,prosím.

Jsou v blízkém čase naplánovány nějaké výstupy do volného vesmíru a jaké? (důvod)

Viděl jsem testy nového skafandru od nasa (někde na you tube), je to skutečnost a má ho 39. Expedice sebou pro testy ve volném vesmíru? Byl navržen podobně jako oblek potápěče,elastický,skoro jako neopren. Jaké jsou jeho vylepšení mimo pohyblivost?
Předem děkuji.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 39

Příspěvek od Dugi »

V rámci 39. dlouhodobé expedice se žádný výstup neuskuteční. Nejbližší plán výstupů je takovýto:

Přelom července/srpna dva americké výstupy (číslo 26 a 27), v srpnu pak výstup ruský (číslo 38). Ale zatím jsem nenašel bližší informace - čili kdo se výstupů zúčastní a co se bude dělat.

Ten skafandr se na ISS ještě hezkých pár let nepodívá. Zatím jsou to jen pozemské testy. Myslím, že do roku 2020 (možná i déle) nemůžeme počítat s výraznou změnou stávajících skafandrů.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“