P.S. Video je bohužel v ruštině, takže mu vůbec nerozumím, ale obrázky za to stojí.

Nakonec jsem přišel na možnost jak si s ruštinou poradit. Požádal jsem o pomoc mamku a ta mi pomohla. Sice říkala, že už je to spousta let, od doby, co se přestala učit, ale nakonec jsme ten překlad dali dohromady (chybička se ale vyskytnout může

Mezinárodní vesmírná stanice je tak velká, že se dá pozorovat ze Země a skládá se ze 16 modulů. V budoucnu ale bude ještě větší, až se k n připojí laboratorní modul Nauka. Na tomto modulu se budou provádět experimenty, ale také zde budou kajuty pro společné setkání posádky.
Tento nový modul by měl zvýšit komfort života na stanici, kde se budou pravidelně potkávat skupiny astronautů. V současné době měl ruský segment pouze jednu toaletu a to byl problém. Nauka proto nabídne ještě jednu toaletu. V modulu navíc budou okna, kterých na stanici (a ruském segmentu obzvlášť, není mnoho.
V současné době pokládají inženýři do modulu kilometry kabelů, zapojují elektrické sítě, které budou zásobovat počítače a vědecké přístroje. (vrtačka) Vyvrtávají otvory a vzniklé špony hned vysávají, ale v modulu nezůstaly žádné mikročástice. Navíc začínají instalovat panely interiéru, za kterými budou elektrické rozvody. Nikolaj Subotin se věnuje konstrukci kosmických těles už téměř půl století. Pracoval na projektech Saljut i Kosmos. Následně se podílel na konstrukci MIRu a dnes se věnuje Nauce. Každým dnem se modul blíží k dokončení. „Částečně jsem hotov. Ale spokojený budu, až to bude na oběžné dráze,“ říká konstruktér.
Je to nová, současná kosmická technologie. Při výrobě takových strojů se dělá 5 exemplářů. Některé jsou pro dynamická testování, jiné na zkoušky elektrických systémů. Díky tomu se na oběžnou dráhu dostane stroj, který je otestován po všech stránkách, tak jako všechno na ISS.
Provádí se zkoušky ve velkém bazénu, na kterých se podílejí i sami kosmonauti. Učí se používat manipulátor, nebo opravovat protimeteorické panely.
A toto je dynamický exemplář, na kterém se zkouší odolnost a pružnost materiálů při změně teplot během střídání orbitálního dne a noci.
13 metrů dlouhý a 5 metrů v průměru mající objekt váží 25 tun. Takového obra dokáže do kosmu vynést pouze raketa Proton. V kosmu se pak Nauka připojí na modul Zarja (podle původních plánů se měl připojit na Zvezdu – pozn. aut.) Dokonce i v montážní hale pracuje na otáčení modulu několik velkých zvedacích mechanismů, které zabírají velkou část montážní haly.
Tento laboratorní modul bude provádět špičkové experimenty, jejichž výsledky použije celý svět. Start k ISS je plánován na rok 2012.