JWST - James Webb Space Telescope

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Dugi »

Do montážní haly dorazilo Webbovo terciární zrcadlo. V přiloženém videu se nejen přehledně dozvíte k čemu tohle zrcadlo slouží, ale uvidíte i interferometr, který slouží ke kontrole kvality povrchu zrcadla.
Mimochodem - terciární zrcadlo bude jediné na celém teleskopu, které bude pevně připojené ke konstrukci. Jinými slovy - všechna další zrcadla se budou pohybovat tak, aby se podřídila terciárnímu zrcadlu.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Dugi »

Jestli mám něco opravdu rád, pak jsou to názorná videa, která odlehčenou formou s nadsázkou vysvětlují nějaký vědecký problém. Ono to sice vypadá strašně jednoduše udělat takovýhle kreslený filmeček, ale já smekám před lidmi, kteří dokáží vytvořit video jako je třeba tohle. Věnuje se infračervenému záření, vztahuje jej na vesmír a hlavně na JWST. Opravdu doporučuju. Udělat takové video, aby bylo po faktické stránce bezchybné a přitom aby mu rozuměli i "normální lidé" je fakt kumšt. Ono se to sice může zdát jednoduché ale vymyslet všechna ta přirovnání a příměry, to je fakt vysoká škola popularizace vědy. :palec nahoru:

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
vosik
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 85
Reputace: 0
Registrován: 24.8.2012 17:39
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od vosik »

Naprosto úžasné video... :tlesk: :tlesk: :tlesk:
"Prorok je ten, kdo vidí daleko dopředu, ale zároveň vidí všechno kolem sebe, protože budoucnost zčíná dnes" - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Dugi »

V texaském městě Austin vyrostl model dalekohledu Jamese Webba v měřítku 1:1.Jeho stavbu zachycuje následující video:

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Gubarev »

to je uzasne! :tlesk:
Dnes se na domovskych strankach NASA objevil novy odkaz:
http://www.nasa.gov/externalflash/JWSTSXSW/
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
malder
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Registrován: 11.12.2011 16:19
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od malder »

Páni, sem netušil jak je velkej. Klobouk dolu NASA :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Gubarev »

Doufejme, ze opravdu dojde k vypusteni v r.2018. Obavam se, ze jakekoli dalsi prutahy by ho
odsoudily na srotoviste, coz by byla neuveritelna skoda.
Je tomu ale opravdu tak? Ma nekdo update informaci kolem papirovani NASA?
Nekdy pocatkem tohoto roku jsem zachytil pozitivni zpravy o celkovem stavu mise
a doufam, ze se nic nezmenilo k horsimu.

S trochou humoru se podepisu jako "Hubbleovo dite"
(jsem rocnik 1971 a vzdycky me tak stvalo oznaceni "Husakovy deti". Ja se povazuji za Hubbleovo dite,
pac s nim prisla ma laska k vesmiru). Omlouvam se za emotivnejsi obsah, jsem tu novy, snad to nikoho
nepopudi. Kdyztak napiste a budu vedet. JWST je projekt, ke kteremu citim silne vazby..
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Dugi »

Nemáš se vůbec za co omlouvat. Každý z nás má nějaký "srdeční" projekt - misi, která ho zajímá ještě víc než ty ostatní. Takže docela chápu tvoje nadšení pro HST, potažmo JWST.

A k první části - Jak jsem už v minulých příspěvcích tohohle vlákna psal - JWST se jeden čas reálně pohyboval na hraně propasti a hrozilo mu zrušení. NASA naštěstí přehodnotila plány a udělala z něj (právem) svou vlajkovou loď pro další desetiletí. Takže dalekohled se z fáze klinické smrti přesunul do pozice objektu s prvořadým významem.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Gubarev »

Moc dekuji - nejen za odpoved ohledne technicko-legislativni stranky JWST - ale jeste vic i za to "lidske" nakopnuti.
To mi udelalo fakt radost a pocit, ze "tady jsem doma". Clovek tohle malokdy muze sdilet v beznych situacich...
A slibuji - priste uz se budu snazit nahazovat technicke informace, i kdyz i ty emoce tvori cast meho vztahu
k vesmiru.

Diky moc!
(a neni to jen konverzacni fraze..)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Dugi »

Nemáš vůbec za co děkovat. Víš, když jsem tohle fórum zakládal, tak jsem si dal dva hlavní cíle - aby tu byly informace, které budou lidem užitečné a hlavně, aby tu bylo přátelské prostředí mezi uživateli. Štvalo mě, kolik existuje webů, kde se lidé hádají kvůli pitomostem. Kde se začátečníci bojí na něco zeptat, aby je ti zkušenější "nesetřeli" tím, že jsou "lamy". A měl jsem štěstí - na fórum přicházeli lidé, kterým se to líbilo a chovali se podle toho. Z toho, jakou si tu mezi sebou zachováváme náladu mám velikou radost. V podstatě by se dalo říct, že se bereme navzájem jako kamarádi - jako taková velká rodina. ;)

A za emoce v příspěvcích se nestyď. Všichni píšeme emočně zabarvené příspěvky u misí, které nám "přirostly k srdci. Já třeba "trpím" na Curiosity a SpaceX. Lakely fandí taky SpaceX, tomas má hodně rád Cassini a indian22 zase rentgenové teleskopy, hlavně NuSTAR. Takže je to úplně normální. A já si dokonce myslím, že tím, že si člověk k nějakému projektu vypracuje bližší vztah, tak ho to ohromně "přilepí" k celé kosmonautice.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“