Megha-Tropiques

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Megha-Tropiques

Příspěvek od Dugi »

Dnes v 7:30 SELČ se na cestu k obloze z kosmodromu Šríharikota vydala indická raketa PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle). Na její palubě bylo společné dílo francouzské a indické kosmická agentury, satelit Megha-Tropiques.



Účelem zhruba 500 kg vážící družice jsou meteorologická pozorování zaměřená především na koloběh vody a jeho vliv na změny počasí. Družice obíhá ve výšce 870 km nad Zemí se sklonem 20° k rovníku. Okolo planety oběhne jednou za 101 minut.



Na sondě najdeme tyto přístroje:
MADRAS (Microwave Analysis and Detection of Rain and Atmospheric Structures) - mikrovlnný snímač s kónickým pohledem (56°). Má studovat hlavně systém oblačnosti. Kromě té klasické se zaměří i na ledové mraky ve vyšších vrstvách atmosféry.

SAPHIR (Sounder for Probing Vertical Profiles of Humidity) - šestikanálový přijímač nasatavený na frekvenci vodní páry. Díky tomuto přístroji se podaří poměrně přesně změřit rozložení páry v atmosféře do výšky cca. 10 km.

ScaRaB (Scanner for Radiation Budget) má měřit dva kanály - solární (0,2 - 4 µm) a celkový (0.2 - 200 µm), Díky tomu se podaří dopočítat dlouhovlnnou radianci.

ROSA (Radio Occultation Sensor for Vertical Profiling of Temperature and Humidity) - italský přístroj, který bude zkoumat vlhkost a teplotu jednotlivých vrstev atmosféry.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“