Cesta na Mars

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Odpovědět
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od MRR »

Edemski píše:Ber to tak, že zahájení vývoje spadá do roku 1981... takže to pak nevypadá tak moc peněz...
A navyše pôvodná čiastka bola omnoho nižšia-tu už išlo o nútený kompromis, lebo vyvinúť stíhacie lietadlo 5 generácie a následne ho nezaviesť do armády by bolo nehorázne mrhanie- to sa stalo napr pri vrtulníku RAH-66 Comanche. ( okrem toho ZSSR pracovalo tiež na vývoji podobného lietadla - mig-mfi takže hrozila reálnay nepomer síl- EDIT :program Mig-mfi bol krátko po rozpade ZSSR zrušený).
Sorry za OT, keď to bude prekážať, tak to Dugi kľudne zmaž ;)
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od Dugi »

No problem, klidně to tu nechám :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od tomas »

V utahské poušti probíhá projekt s názvem Mars Desert Research Station (MDRS). Jeho modul využívaný jako skleník GreenHab zničil 29. prosince požár. Za vše mohl elektrický ohřívač, který byl blízko dřevěné desky, která za 10 let používání stačila dobře vyschnout a usnadnila tak ohni práci (viz dolní obrázek).



Čtyřčlenná posádka požár odhalila poměrně rychle a hned se dala do hašení všemi přístroji, které měla k dispozici. Po vyčerpání náplní dohasila zbytek ohně vodou. Po půl hodině mohli konstatovat uhašení požáru, avšak habitat byl natolik poničen, že bude snazší postavit nový než opravovat tento. Alespoň se mohou do návrhu zapracovat poznatky ze současné situace. První zní:"žádné dřevo" GreenHab byl již druhým skleníkem v projektu MDRS. Postaven byl v roce 2003 nejprve jako stanice pro recyklaci vody. V roce 2009 byl přestavěn na skleník, když se zjistilo, že systém recyklace nepracuje správně. Navíc první exemplář skleníku shodily poryvy větru.



Nyní je v provozu pouze malý dočasný skleník. Posádka se zmenšila na dva členy (velitel Nick Orenstein a palubní inženýr Dmitrij Smirnov), navíc jede v nouzovém režimu, jelikož pořád nebyly doplněny hasící přístroje do stavu před požárem. Důležité je, že posádka vyvázla z celého incidentu bez zranění.
zdroj:http://www.space.com/28388-greenhouse-f ... ssion.html
Uživatelský avatar
Quardok
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 63
Reputace: 0
Registrován: 23.10.2014 12:57
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od Quardok »

Boeing uvedl v prosinci nové video o cestě na mars, zajímavé vizualizace marsovské lodě v druhé polovině a pár informací. Odhadují to na 5 - 6 startů SLS na vytažení všeho potřebného pro první cestu na mars.

Je zajímavé, že už poněkolikáté za poslední dobu slyším, že někde na škole je dítě, které přistane na marsu. Je to takové milé PR pro mladší ročníky :)

Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od tomas »

A další várka obrázků, jak si NASA představuje dobytí Marsu. Většinu jste mohli zahlédnout v předcházejícím videu. Navíc je tu ještě časový rozvrh. :-D

Obrázek

Další obrázky v odkazu:
http://danielmarin.naukas.com/2015/01/2 ... -en-marte/
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od fretka323 »

Připomíná to jenom mně Altair? To mě zajímá jak by na takový start z Maru vlastně šli. Na start z Rudé planety je potřeba přibližně 2x až 3x větší deltaV. Na to by Altair nestačil, tak by mě docela zajímaly detaily.
Klidně mne oslovujte Radim.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od geal »

Jenže při přistání (na Marsu) je zase možné velmi podstatnou část energie ztratit aerodynamicky, čímž se to docela výrazně srovnává. Navíc je na Marsu možné i dotankovat. Takže modul o rozměrech a hmotnosti Altairu by mohl být na Marsu ve skutečnosti výrazně schopnější než Altair na Měsíci. Pravda, tenhle modul se na podobný režim provozu už od pohledu nehodí, takže netuším, co tímhle sledují.

(Design Altairu je úplně jiný, než by bylo zapotřebí pro Mars, přistávací stupeň Altairu měl sloužit i jako brzdící stupeň pro soulodí pro vstup na oběžnou dráhu, takže jeho obdoba pro Mars by asi byla řešena úplně jinak - tam je zapotřebí větší horní stupeň spíš než větší dolní stupeň.)
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od JHošek »

fretka323 píše:Připomíná to jenom mně Altair? To mě zajímá jak by na takový start z Maru vlastně šli. Na start z Rudé planety je potřeba přibližně 2x až 3x větší deltaV. Na to by Altair nestačil, tak by mě docela zajímaly detaily.
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od fretka323 »

Parádní fotka. Descent stage má k Altairu vážně daleko :D
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od Navi »

No, neřekl bych, že je to fotka ;)
Ale doufám, že se dožiji toho až taková opravdu vznikne :)

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“