Cesta na Mars

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Cesta na Mars

Příspěvek od Dugi »

Letecká výstava MAKS-2011, která probíhá v těchto dnech u Moskvy není jen zdrojem zajímavých vizualizací a modelů nových technologií, ale také na něm často zazní pozoruhodné prohlášení. A jedna z těchto chvil právě přišla. A není to nic malého. Ředitel ESA, Jean-Jacques Dordain, že Evropská kosmická agentura společně s ruskou vesmírnou agenturou Roskomsos zahájí společné práce na první pilotované cestě na Mars!
Je velká škoda, že nejsou k dispozici bližší data. Není zmíněn žádný konkrétní termín, ani to, jak se která strana do programu zapojí. Spolupráce ESA a Ruska není nová - stačí zmínit třeba misi MARS 500, na které se podílejí obě agentury. Tohle je ale poprvé, kdy se začalo mluvit přímo o cestě na Mars.
Tento krok zároveň ukazuje i to, že cesta na Mars je tak technologicky a finančně náročným podnikem, že se jej dá dosáhnout zřejmě pouze mezinárodní spoluprací. Cestu na Mars v současné době zvažuje Čína, USA (ehm hmm :Drbe se na hlavě: ) a také SpaceX. Vypadá to, že nové vesmírné závody mohou směle začít.
Připraveno s využitím informací z webu Livingfuture.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od JosVerstapen »

Tak si dovolím taky připojit několik informací týkající se cesty na naši "rudou" planetku MARS.
Nejprve jen doplním, že cestu na Mars samozřejmě v dlouhodobém plánování (který má již nějaký ten pátek stanoven) má i ESA....i když sice disponuje pouze 1/4 rozpočtem než NASA a dá se předpokládat, že skutečná realizace bude možná daleko později než NASA či jiné.
Nicméně jejich 18.členů (včetně ČR) již dává s jejich rozpočtem obrovský potenciál a bude to otázka využití těchto všech prostředků, aby uskutečnili tuto velkou výzvu. Musí najít společný profit - využití technologií a dalších tak,aby se jim částečně vrátili náklady s tím spojené!

Hodně se tu diskutuje o použitých technologií, materiálů a nových konstrukčních řešení, které má přiblížit cestu na Mars, ale jedno z důležitých tu může být opomíjeno a tj. "JÍDLO".
Samozřejmě, že již teď existuje samostatná divize pro stravování pro dlouhodobé lety a pobyty v kosmu.
Jedním z nich je společnost "Lockheed Martin" .....zkouší vymyslet způsoby nebalených potravin, tzn. pěstování a přípravu přímo v lodi nebo na Marsu po příletu, kde by vznikl skleník a potraviny by byly pěstovány hydroponicky....zde jsou částečné podrobnosti této problematiky: http://technet.idnes.cz/co-jedi-astrona ... vesmir_mla nebo http://gamezine.topzine.cz/nasa-vymysli ... jsou-mdle/

No řekněte sbíhají se Vám snad sliny :) mě teda moc nee :) ...jedná se o současné balené jídlo pro ISS!!
Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od Dugi »

Já osobně mám rád jídlo a nebojím se experimentovat. Docela rád bych tyhle kousky ochutnal. :) Díky za příspěvek!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od JosVerstapen »

Dugi píše:Já osobně mám rád jídlo a nebojím se experimentovat. Docela rád bych tyhle kousky ochutnal. :) Díky za příspěvek!
No tak to já taky že ano, ale boha kdybych to jedl celý rok a nemít třeba svíčkovou :) jaj tak to nevím asi bych se tam zbláznil :D
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od Wopat »

Dugi píše:Já osobně mám rád jídlo a nebojím se experimentovat. Docela rád bych tyhle kousky ochutnal. :) Díky za příspěvek!
Dugi jestli to chceš ochutnat, není problém. Některá jídla, které kosmonauti baští na ISS jsou i v amerických bojových dávkách potravy pro armádu. Tady z té fotky od JosVerstapena je to zrovna ten hnědý sáček Cheese spread uprostřed. Pokud jde o chuť, většina věcí je dobrá, ale na náš český vkus až moc sladká a kořeněná. Dost věcí taky chutná po chemii. Balení jsou malinké a objem nahrazuje doslova nutriční nadupanost vším možným. Já osobně jsem se zamiloval do pudinku :-D
Pokud by sis to chtěl koupit na internetu, hledej MRE (Meal Ready to Eat). Pozor ale! Na trhu jsou jak originální americké, tak i různé evropské kopie. Poznáš je podle obalu. Originál najdeš na wikipedii. Cena jednoho balíčku, který obsahuje dvě hlavní jídla, dezert, dva nápoje a nějaké drobnosti se v ČR pohybuje okolo 200 Kč. Je to hnusně přemrštěná cena, ale pro člověka, který si to koupí jednou, aby to vyzkoušel... proč ne. Většinou se to dá koupit v internetových armyshopech. Kdybys to nenašel, nebo se zrovna nikde neprodával american original, klidně ti můžu jedno balení poslat, až se k nějakému dostanu.
Naposledy upravil(a) Wopat dne 27.9.2015 19:34, celkem upraveno 1 x.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od Dugi »

Díky za názor s osobní zkušeností. Až mě jednou přepadne chuť to vyzkoušet, tak si to asi objednám. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od JosVerstapen »

Tak tu máme ještě nějaké doplňující informace týkající se jídelníčku na Mars a s tím spojené možnosti pěstování....vypadá to slibně protože by totiž "papali" i pizzu :) . Pokud by totiž neuspokojovali chuťové buňky, tak to bude mít určitě obrovské dopady na psychiku astronautů! Mozek nejde totiž donekonečna šidit, receptory jsou totiž dány genetikou a evolucí, a to nezměníme nějakou náhražkou.

Tady je odkaz na další článek: http://www.national-geographic.cz/detai ... asa-24649/

Fotky společnosti "Lockheed Martin", která provádí tento výzkum.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od tomas »

Ta pizza vypadá docela jedle. :)
V USA má probíhat v roce 2013 podobná akce jako ruský Mars-500. Jmenuje se HI-SEAS. Bude jen na 120 dní. Jednou z činností, kterou by měli kosmonauti zabít čas na dlouhé cestě k Marsu a následně zpět k Zemi, je právě příprava jídla.

Možnosti přípravy jídla ať už z polotovarů nebo základních surovin má tato expedice také prozkoumat.
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od JosVerstapen »

Zde si můžete přečíst perfektní článek o současném trendu cesty na Mars, respektivě jakým způsobem realizovat se současnou technologií a zkušenostmi z minulosti.
Je to sice starší článek, ale já ho ještě nečetl a snad to bude novinka i pro Vás :) (nebojte o jídle to už není) 8-)
http://vtm.zive.cz/clanek/nova-aelita
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Cesta na Mars

Příspěvek od JosVerstapen »

No a ještě jeden o rok čerstvější....boha já tyto články a vize miluju :P
Každopádně ještě žijící skoro 100.letá ikona konstrukční techniky "Boris Čertok" to řekl správně, Mars teď není tak prioritou jako Měsíc. I když technika na cestu na Mars je, brzdí ho jednoznačně finanční situace a motivace!
http://www.aeroweb.cz/clanek.asp?ID=2835&kategorie=3
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“