Mezinárodní stanice u Měsíce

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Agamemnon »

vasimr je vaporware...
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od tomas »

To je pravda. Ale nepředpokládám, že by se stanice u Měsíce stavěla dříve než doslouží ISS. Takže je 10 let času, což je na vývoj dost, jelikož už nejsme jen ve stádiu plánů, nýbrž pozemního testování malého prototypu.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od petrsida »

Ono je to celé o prezentaci boeingu směřované k cestě na Mars ve třicátých letech (respektive se tam řeší možnosti velkých misí)

Marsovská mise je tam naplánovaná pomocí 4 startů nákladní SLS a jednoho startu orionu na SLS s blokem paliva

vše se má skládat právě u stanice v L2, první by letěl nákladní let, po něm posádka, délka mise kolem 2 let

no a k tomu je třeba právě ta stanice sestavená z jednoho modulu velikosti Zarji, a několika menších amerických, to už také boeing představil na prezentacích

dohodli jsme se, že se dohodnem je hodně politické vyjádření, vzhledem k aktuálnímu dění nikdo netuší, co se bude dít za půl roku

a tlačí to hlavě boeing
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Dugi »

Objevily se zprávy že by modul NEM původně plánovaný pro ISS mohl posloužit jako základ pro novou stanici, která by mohla být umístěná nad odvrácenou stranou Měsíce. Údajně s tímto návrhem Roskosmosu souhlasí experti z NASA, ESA a JAXA.
Termíny ani bližší informace nejsou k dispozici.



Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele novák
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od tomas »

Vzhledem k tomu, že NEM měl být původně součástí ISS, tudíž byl určen pro LEO, tak by mě zajímalo, jak budou řešit radiační ochranu.

To umístění by tedy mělo být v bodě L2 soustavy Země-Měsíc ? Nebo by spíš stanice kroužila okolo L2, jinak by jí musela nějaká další sonda pomáhat s retranslací signálu. :krčící rameny:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Dugi »

Řešili jsme to včera na skypeferenci - ze které ale bohužel není záznam - porucha při nahrávání, které jsem si nevšiml. :?
Jelikož se tam píše o tom, že stanice má být nad odvrácenou stranou, tak to musí být jedině L2.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Malky »

Tohle není žádná novinka, ale jelikož mě to zajímalo tak jsem si řekl že se podělím - jde o prezentaci Boeingu ohledně stanice v L2, ale především zaměřenou na jejich návrh znovupoužitelného Měsíčního landeru, který by sloužil také jako základ budoucího landeru pro Mars. Je to sice anglicky, ale s pěknejma obrázkama :)
http://www.nasa.gov/pdf/604643main_2-Pa ... _Final.pdf
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od geal »

Já osobně bych pro dopravu k Měsíci nejradši viděl do konce dotažený vodíkový arcjet, který by podle testů NASA mohl mít tah mezi 50-150 N/MWe, a to v závislosti na specifickém impulsu (mezi 8 a 11 kNs/kg). Přitom to není žádná excentrická technologie, nevyžaduje to ani složitou kryogeniku jako VASIMR, ani drahý xenon jako většina typů iontových motorů. VASIMR a jemu podobné motory budou hezké na dálkové mise, ale tady mi to přijde jako zbytečný luxus.

Svého času mě napadl na arcjetu (nebo resistojetu) založený únikový stupeň pro lety k Měsíci a k Marsu, ale k nějaké optimalizaci parametrů jsem se ještě nedostal (základní myšlenka spočívala v kombinaci rozumně velkých solárních panelů s rozumně velkou baterií, aby se lépe využilo Oberthova efektu při zážezích v perigeu, ale správné proporce všech parametrů pro minimalizaci výrobních nákladů a maximalizaci užitečnosti člověk z hlavy neodhadne - to bude chtít asi nějakou tu plnou simulaci).
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Edemski »

geal píše:mohl mít tah mezi 50-150 N/MWe
Prosím tě, MWe je co za jednotku, nějak se nechytám a strejda mlčí...
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od geal »

Elektrický megawatt...

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“