Mezinárodní stanice u Měsíce

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od geal »

@AlesH: Jestli najdu nějaké zajímavé numerické řešení mého konceptu, tak ho tady zveřejním. ;-)
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Roman89 »

Je sice na tomto projektu krásné, že se lidstvo zase přiblíží k Měsíci, ale nechápu proč chtěji stavět další stanici, k čemu bude "ISS-2" u Měsíce? Proč novou stanici nepostaví rovnou na povrchu měsíce? Přijde mi to jako zbytečnost a mrhání penězmi i časem.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.

Důležité je, že lidé, kteří tuhle stanici připravují jsou odborníci, kteří tématu rozumí a vědí, co dělají. Stanice u Měsíce by měla pomoci pochopit procesy, které souvisí s dlouhodobým pobyt v mikrogravitaci, což na povrchu prostě nejde. Oproti současné ISS bude její nástupce umístěn mimo ochrannou náruč van Allenových pásů, tedy v prostředí, které se velmi podobá meziplanetárnímu prostoru.
Ale neboj, projekt počítá s tím, že by ze stanice mělo být možné provádět robotické, ale i pilotované výpravy na povrch Měsíce. Ale budou to spíše krátkodobé cesty. Detailněji by ti o těchto důvodech mohl napsat Michal Václavík, který je tady na fóru registrovaný. Případně doporučuji záznam jeho přednášky na tohle téma.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Vaclavik »

Roman89 píše:Je sice na tomto projektu krásné, že se lidstvo zase přiblíží k Měsíci, ale nechápu proč chtěji stavět další stanici, k čemu bude "ISS-2" u Měsíce? Proč novou stanici nepostaví rovnou na povrchu měsíce? Přijde mi to jako zbytečnost a mrhání penězmi i časem.
Máš po poslechnutí přednášky nějaké dotazy?
Uživatelský avatar
Roman89
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 285
Reputace: 181
Registrován: 23.2.2017 2:31
Kontaktovat uživatele:
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Roman89 »

Vaclavik píše:
Roman89 píše:Je sice na tomto projektu krásné, že se lidstvo zase přiblíží k Měsíci, ale nechápu proč chtěji stavět další stanici, k čemu bude "ISS-2" u Měsíce? Proč novou stanici nepostaví rovnou na povrchu měsíce? Přijde mi to jako zbytečnost a mrhání penězmi i časem.
Máš po poslechnutí přednášky nějaké dotazy?
Omlouvám se za opožděnou reakci. Konečně jsem si našel vhodný čas a poslechl si přednášku celou.
Bylo to dlouhé, ale velmi zajimavé poslouchání. Kde najdu více takových přednášek?

K problematice myslím nemám žádné dotazy, celkem je mi už vše jasné.
Jen jsem fakt zvědavý, jak to nakonec celé dopadne a kdy to bude. Všechno dneska trvá strašně dlouho.
Obzvlášť rusům všechno trvá dlouhé roky, pořád nějaké odklady. Jsem opravdu zvědavý, jestli jim to vyjde s novou kosmickou lodi "Federace". Moc jim to přeju. Řekl bych, že je dávno nejvyšší čas vystřídat staré nepohodlné Sojuzy.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od JHošek »

Roman89 píše: Jen jsem fakt zvědavý, jak to nakonec celé dopadne a kdy to bude. Všechno dneska trvá strašně dlouho.
Platný plán stavby je tady (EM-2: 2023, EM-3: 2024, EM-4: 2025, EM-5: 2026)
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Meybe »

Cis-lunar habitation module :palec nahoru: a info k obrázku
http://russianspaceweb.com/imp-che.html
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Jardax »

Moc pekny. Porad cekam na dalsi verzi IDSS, s implementaci prenosu plynu a kapalin... a porad nic. I cinane to uz na sve verzi nejak aplikovali... tak jsem zvedav.
Predpokladam, ze u cislunarni stanice by takova vec mela byt uz asi podminkou...
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvek od Meybe »

Pěkný článek o plánované stanici vyšel na Space.com. Asi by to stálo i za překlad.

https://www.space.com/41763-nasa-lunar- ... tification
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“