Mezinárodní stanice u Měsíce

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států

Re: Mezinárodní stanice u Měsíce

Příspěvekod Agamemnon » 24 črc 2014, 23:31

vasimr je vaporware...
Per aspera ad astra [42]
Agamemnon
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod tomas » 24 črc 2014, 23:52

To je pravda. Ale nepředpokládám, že by se stanice u Měsíce stavěla dříve než doslouží ISS. Takže je 10 let času, což je na vývoj dost, jelikož už nejsme jen ve stádiu plánů, nýbrž pozemního testování malého prototypu.
tomas
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod petrsida » 25 črc 2014, 01:00

Ono je to celé o prezentaci boeingu směřované k cestě na Mars ve třicátých letech (respektive se tam řeší možnosti velkých misí)

Marsovská mise je tam naplánovaná pomocí 4 startů nákladní SLS a jednoho startu orionu na SLS s blokem paliva

vše se má skládat právě u stanice v L2, první by letěl nákladní let, po něm posádka, délka mise kolem 2 let

no a k tomu je třeba právě ta stanice sestavená z jednoho modulu velikosti Zarji, a několika menších amerických, to už také boeing představil na prezentacích

dohodli jsme se, že se dohodnem je hodně politické vyjádření, vzhledem k aktuálnímu dění nikdo netuší, co se bude dít za půl roku

a tlačí to hlavě boeing
petrsida
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Dugi » 05 srp 2014, 21:44

Objevily se zprávy že by modul NEM původně plánovaný pro ISS mohl posloužit jako základ pro novou stanici, která by mohla být umístěná nad odvrácenou stranou Měsíce. Údajně s tímto návrhem Roskosmosu souhlasí experti z NASA, ESA a JAXA.
Termíny ani bližší informace nejsou k dispozici.

http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/space_stations/iss/nem/inforgraph_1.jpg

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele novák
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Dugi
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod tomas » 06 srp 2014, 22:42

Vzhledem k tomu, že NEM měl být původně součástí ISS, tudíž byl určen pro LEO, tak by mě zajímalo, jak budou řešit radiační ochranu.

To umístění by tedy mělo být v bodě L2 soustavy Země-Měsíc ? Nebo by spíš stanice kroužila okolo L2, jinak by jí musela nějaká další sonda pomáhat s retranslací signálu. :krčící rameny:
tomas
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dugi » 06 srp 2014, 22:44

Řešili jsme to včera na skypeferenci - ze které ale bohužel není záznam - porucha při nahrávání, které jsem si nevšiml. :?
Jelikož se tam píše o tom, že stanice má být nad odvrácenou stranou, tak to musí být jedině L2.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Dugi
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Malky » 13 pro 2014, 22:43

Tohle není žádná novinka, ale jelikož mě to zajímalo tak jsem si řekl že se podělím - jde o prezentaci Boeingu ohledně stanice v L2, ale především zaměřenou na jejich návrh znovupoužitelného Měsíčního landeru, který by sloužil také jako základ budoucího landeru pro Mars. Je to sice anglicky, ale s pěknejma obrázkama :)
http://www.nasa.gov/pdf/604643main_2-Pa ... _Final.pdf
"Lidé obvykle věří, že uspokojivá budoucnost vyžaduje návrat k idealizované minulosti, k minulosti, jaká ve skutečnosti nikdy neexistovala."
Frank Herbert - Božský Imperátor Duny
Malky
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod geal » 14 pro 2014, 00:39

Já osobně bych pro dopravu k Měsíci nejradši viděl do konce dotažený vodíkový arcjet, který by podle testů NASA mohl mít tah mezi 50-150 N/MWe, a to v závislosti na specifickém impulsu (mezi 8 a 11 kNs/kg). Přitom to není žádná excentrická technologie, nevyžaduje to ani složitou kryogeniku jako VASIMR, ani drahý xenon jako většina typů iontových motorů. VASIMR a jemu podobné motory budou hezké na dálkové mise, ale tady mi to přijde jako zbytečný luxus.

Svého času mě napadl na arcjetu (nebo resistojetu) založený únikový stupeň pro lety k Měsíci a k Marsu, ale k nějaké optimalizaci parametrů jsem se ještě nedostal (základní myšlenka spočívala v kombinaci rozumně velkých solárních panelů s rozumně velkou baterií, aby se lépe využilo Oberthova efektu při zážezích v perigeu, ale správné proporce všech parametrů pro minimalizaci výrobních nákladů a maximalizaci užitečnosti člověk z hlavy neodhadne - to bude chtít asi nějakou tu plnou simulaci).
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod Edemski » 14 pro 2014, 09:50

geal píše:mohl mít tah mezi 50-150 N/MWe

Prosím tě, MWe je co za jednotku, nějak se nechytám a strejda mlčí...
Edemski
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod geal » 14 pro 2014, 09:56

Elektrický megawatt...
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

PředchozíDalší

Zpět na Mezinárodní projekty