O agentuře ESA

Novinky o projektech Evropské kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Dugi »

Wopatem avizovaný článek právě vyšel na našem blogu. Přejeme příjemné počtení :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Dugi »

Když se veřejnosti zeptáte, kterou kometu znají, nejspíše bude nejčastější odpovědí "Halleyova". a právě o této kometě, samozřejmě ve vztahu k evropské kosmické agentuře, psal v nejnovějším díle svého pravidelného seriálu na našem bloguWopat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od tomas »

Wopate, tvůj článek je hodně důstojnou oslavou téhle fenomenální mise :palec nahoru: . Perfektně sepsáno.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:Když se veřejnosti zeptáte, kterou kometu znají, nejspíše bude nejčastější odpovědí "Halleyova". a právě o této kometě, samozřejmě ve vztahu k evropské kosmické agentuře, psal v nejnovějším díle svého pravidelného seriálu na našem bloguWopat.
Pěkný článek. Při čtení jsem si všiml, že hojně kopíruje moje dva články napsané před lety pro ČRo Leonardo. Mě to teda vůbec nevadí a jsem rád že i po letech našly uplatnění. Akorát si nejsem jistý (a to si raději zjistěte) zda neporušujete podmínky využívání obsahu webu rozhlas.cz.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Dugi »

Díky za info. Pro tyto případy máme pod článkem uvedený odkaz na zdroje informací. Uživatel se tedy kliknutím dostane přímo na zdrojový článek. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:Díky za info. Pro tyto případy máme pod článkem uvedený odkaz na zdroje informací. Uživatel se tedy kliknutím dostane přímo na zdrojový článek. :)
Jo, to je OK. Akorát v článku jsou doslovné přepisy vět.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od tomas »

Vzhledem k podmínkám užívání textů a obrázků z ČRo si měl asi Wopat přímo vyžádat zřejmě tvůj souhlas. Nebo to mají ve smlouvě tak, že i když ty jsi uveden jako autor, tak práva mají oni? Pro komerční média jsem nikdy nepublikoval, tak nevím, jak to chodí. Akorát vím, že když jsem vystupoval v TV nebo v rádiu, tak si práva na to vystoupení nárokovalo dané médium přímo ve smlouvě.

Teoreticky, jestli jsi i ty ve svých článcích vycházel z materiálů ESA, tak by blog jako nekomerční aktivita měl spadat do podmínek ESA o nekomerčním použití. Pokud jsi ale vycházel i z dalších materiálů, pak nevím, co s tím. Jestli by měl stačit tvůj souhlas nebo by se měl kontaktovat Rozhlas nebo ty instituce, z jejichž materiálů jsi vycházel ty. :krčící rameny: .

Omlouvám se, že se do toho pletu, ale taky jsem byl občas v situaci, kdy jsem se rozhodoval, zda použít informace z komerčního webu. Tak by mě zajímalo, jak v tomto případě postupovat.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Dugi »

tomas píše:Teoreticky, jestli jsi i ty ve svých článcích vycházel z materiálů ESA, tak by blog jako nekomerční aktivita měl spadat do podmínek ESA o nekomerčním použití.
Jenže tady jde o to, že, jak píše Michal, jsou některé věty doslovně zkopírované. Tohle probereme v sekci tvůrců blogu.

Mohl bys, prosím, napsat, které věty konkrétně jsou zkopírované? Děkuju.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Wopat »

Vaclavik píše:Jo, to je OK. Akorát v článku jsou doslovné přepisy vět.
Tvůj článek mi byl pomocníkem a ve většině případů sloužil jako zdroj informací. Občas jsem opravdu nějakou větu přepsal doslovně, jelikož se mi zdála velmi výstižná a její přeformulování už by tak hezky nevyznělo. Mým hlavním zdrojem ale byly stránky ESA a všiml jsem si, že na nich jsou (v angličtině) některé věty taky stejné, jako ty ve tvém článku. Tudíž se mohlo stát, že jsem nějakou větu přeložil a ani jsem si nevšiml, že jsi to udělal stejně. Přeci jen ty základní informace o misi Giotto jsou všude stejné a tudíž se nelze vyhnout duplicitě.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: O agentuře ESA

Příspěvek od Dugi »

Sedmý díl seriálu O agentuře ESA, který vychází na našem blogu se dočkal sedmého pokračování. Autorem je opět Wopat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Evropská ESA“