ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Novinky o projektech Evropské kosmické agentury
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od JosVerstapen »

Takže včera se objevil článek na Living future, ohledně plánu ESA v budoucích letech.
Na summitu v Neapoli se nakonec členské státy dohodli na spolupráci ve vývoji Orionu s NASA.

Tak aby se využilo stávajících technologií a zkušeností s ATV.
Já to určitě kvituji a jsem rád, že se ESA rozhodla o tento typ spolupráce a uvidíme jak si povede starý kontinent v kosmonautice...
Zde je kompletní článek o všech schválených projektech daného summitu, včetně plánů s Ariane 5: http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10968
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Dugi »

Díky moc za odkaz. :palec nahoru:
Já si myslím, že je to ideální využití stávajících technologií. Kvalitní výrobní linky, kde teď vznikají ATV by se musely zavřít. Takhle je zajištěné jejich udržení i rozvoj. Jen tak dál. A Američanům to taky pomůže.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:Díky moc za odkaz. :palec nahoru:
Já si myslím, že je to ideální využití stávajících technologií. Kvalitní výrobní linky, kde teď vznikají ATV by se musely zavřít. Takhle je zajištěné jejich udržení i rozvoj. Jen tak dál. A Američanům to taky pomůže.
ESA by v rámci vývoje servisní sekce pro MPCV měla v rámci barterové dohody "utratit" cca 450 milionů euro.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Dugi »

A existuje možnost, že by se "výměnou" za servisní modul mohl na palubu Orionu roce 2021 dostat Evropan, nebo to jsou jen čiré spekulace?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:A existuje možnost, že by se "výměnou" za servisní modul mohl na palubu Orionu roce 2021 dostat Evropan, nebo to jsou jen čiré spekulace?
To je zatím ve hvězdách. Snad definitivní rozhodnutí by mělo padnout na Radě ESA na ministerské úrovni v roce 2015. I tak zatím aktuálně ESA schválila investici do servisního modulu MPVC ve výši necelých 5 milionů euro. Takže jak je vidět, vše je opravdu ve hvězdách. ESA taky rozběhla velmi aktivní jednání s Čínou, takže se uvidí kudy se bude v budoucnu ubírat. Rozhodně má ale nyní, co se týká mezinárodní spolupráce, dobře našlápnuto s Ruskem i s USA.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Dugi »

Díky za informace. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od rebus »

No, podle mě jsou zhruba takové tři možnosti, co by ESA mohla výměnou za servisní modul pro Orion dostat.

1) Peníze. Peníze se vždycky hodí, to jo, ale možná, že bych bral spíš něco jiného.

2) Evropané na amerických misích s Orionem. Řekněme, že by třeba jeden ze čtyř astronautů by byl z Evropy. Nedávno jsem četl článek, kde jakýsi nadšený britský novinář psal o tom, že by nedávno vybraný astronaut z Británie mohl letět na Orionu.

3) Orion pro ESA. Řekněme, že za určité období z továren vyjede třeba 10 Orionů. ESA by mohla dostat 1 nebo 2, přišpendlit si je na Ariane 5 a letět si s nimi kam chce. Může se to zdát jako trochu přemrštěné, ale přece, když už jim vyrobí půlku lodi... :-D

Uvidíme, no. Každopádně by bylo zajímavé vidět Evropany u Měsíce. :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Dugi »

Osobně mi třetí možnost přijde trochu přitažená za vlasy - pro Evropu by to byl Danajský dar, pokud vážíme, jak by musela obměnit pozemní infrastrukturu. Nejlépe vypadá dvojka. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Wopat »

Taky se mi nejvíce zamlouvá druhá možnost. Jen se trochu bojím, aby to nedopadlo jako se Spacelabem, kdy ESA vyráběla, vyráběla, platila a ve výsledku za to nedostala skoro nic :? Doufám, že budou průbojní. Jako nejhezčí eventualitu bych viděl, že by se do evropského sboru astronautů dostal Čech a letěl k asteroidu nebo k Měsíci. To by bylo! Asi mám ještě v žíle po včerejšku... :lol: Respektive po dnešku.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Dugi »

Hlavně se Češi musí přihlašovat do náborů, pak to možná klapne. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Evropská ESA“