ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Novinky o projektech Evropské kosmické agentury
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Jardax »

Dugi píše:Jasně, ale některé jsou reálné více a některé méně. Ale tady jsme už mimo téma vlákna.
Promin, Dugi, ale vice ci mene realne je neco jako vetsi a mensi polovina nebo vice ci mene tehotna...? :D
Jako me to opravdu dost taha za usi, takovehle amaterske projevy zrovna od tebe...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Dugi »

Řeknu k tomu jediné - je rozdíl např. mezi Muskovými plány na lety k Marsu a warp pohonem - Let k Marsu je oproti warpu (který je podle všeho taky reálný) mnohem reálnější. Tudíž na jeho realizaci potřebujeme méně času.

A dál už nediskutuju, protože jsme fakt OT.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od matej »

Zaujímavý obsiahly Vaclavikov príspevok, ktorý nielen načrtol mnohé technické problémy, ale nepriamo odhalil, ako dve agentúry musia rokovať a dlho sa dohadovať na detailoch tiež značne predlžuje výrobu. Obe agentúry kostnatým tempom vyvíjajú nové plány a niekedy sa zdá, že ani nemajú jasný ciel, sú aj brzdené politikmi a popri tomu sa musia venovať aj tajným (vojenským) zákazkám. Nemôžeme porovnávať takéto inštitúcie so súkromnou firmou, ktorú riadi majiteľ s jasným cieľom.
Donedávna sme počuli od agentúr, ako znovu-použiteľnosť je nereálna a neekonomická a STS je tomu príkladom, ale...
Skutočnosti, že program IXV skončil úspešným testom 02/2015 a rokovania o ďalšom smerovaní prebehli v polovici 2016 hovoria za všetko.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od marian007 »

matej píše:...a popri tomu sa musia venovať aj tajným (vojenským) zákazkám. Nemôžeme porovnávať takéto inštitúcie so súkromnou firmou, ktorú riadi majiteľ s jasným cieľom.
To nie je pravda, ani NASA ani ESA sa žiadnym vojenským zákazkám nevenujú. Vojenské kozmcké projekty majú samostatné rozpočty spadajúce pre agentúru ktorá ich má skutočne na startosti, napr. v USA sú to hlavne NRO alebo USAF. Okrem toho nikto tu vládne agentúry so súkromnou firmou neporovnával. Zložitosť riešenia komplexných technických problémov je niečo, čo nezávisí od byrokracie či politiky. No, nanajvýš trošku od peňazí. ;)
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od petrsida »

Opravdu jenom na penězích? Potom bych doporučil srovnat, co za miliardu dolarů zvládá Spacex, NASA a třeba takový Boeing, obrázek nechť si laskavý čtenář urobí sám.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od marian007 »

Nenapísal som predsa len na peniazoch... :) Bolo to myslené v súvislosti s tou byrokraciou a politikou, ktorá tok peňazí do kozmonautiky ovplyvňuje. Samozrejme že tam, kde politika nehrá takú rolu a byrokracia je menšia, môžu byť peniaze využité efektívnejšie. Ale v konečnom dôsledku to neznamená, že sa komplexné a zložité technologie vyvinú ľahšie a bezproblémovejšie.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od ptpc »

marian007 píše:Ale v konečnom dôsledku to neznamená, že sa komplexné a zložité technologie vyvinú ľahšie a bezproblémovejšie.


Asi tak.
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od matej »

Ak by si prečítal pozorne môj príspevok a pochopil ho, tak by si nereagoval ako si reagoval. :)
marian007 píše: To nie je pravda, ani NASA ani ESA sa žiadnym vojenským zákazkám nevenujú.
To akože misie STS neriešili vojenské projekty?
marian007 píše:To si napísal veľmi trefne ptpc. :palec nahoru: A to si tu po pozretí pár krásnych prezentácii niektorí vážne myslia, že sme do roku 2024 na Marse. :-D
marian007 píše:Okrem toho nikto tu vládne agentúry so súkromnou firmou neporovnával.
tie prezentácie si nemyslel nejakú súkromnú spoločnosť? :roll:
marian007 píše: Zložitosť riešenia komplexných technických problémov je niečo, čo nezávisí od byrokracie či politiky. No, nanajvýš trošku od peňazí. ;)
Ja som nepísal o dĺžke riešenia technických problémov, ale o tom že riešiť sa začne až po dohode. ;)
:
matej píše:... musia rokovať a dlho sa dohadovať na detailoch tiež značne predlžuje výrobu.
V konečnom dôsledku stačí si prečítať celú tému Raketa SLS. Kedy sa začala téma SLS, pred rokom 2010? Pritom SRB aj SSME už dávno vymysleli a v tomto desaťročí raketa nepoletí.
Servisná časť Orionu (MPCV) využila: " stávajících technologií a zkušeností s ATV." od roku 2012 a dúfame že sa to stihne do 202X.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od marian007 »

Matej ty nejako rád reaguješ aj tam, kde žiadna reakcia potrebná nie je, ale fajn, je tu slobodná diskusia s pluralitou názorou a ja to rád rešpektujem a som rád, keď to rešpektujú aj ostatní. :-D
Ja len ešte doplním k tvojej nesprávnej poznámke o vojenských aktivitách NASA tolko, že raketoplány akurát párkrát vyniesli náklady pre USAF alebo NRO, neznamená to však že NASA sa priamo venovala vojenským projektom. A navyše už od týchto misii ubehol hodne dlhý čas, kdežto ty si spomínal vo svojej pôvodnej poznámke čas prítomný. ;)
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

Vaclavik píše:V srpnu proběhly první úspěšné zážehy všech motorů. V prvním týdnu testování, dne 18. srpna, došlo k významné anomálií/havárii RCS při které byl poškozen jak testovací stav, tak i testovaný pohonný systém.
V Lampoldshausenu začalo podrobné zkoumání nepoškozených motorů.

Odpovědět

Zpět na „Evropská ESA“