Loď Orel (Federace / PPTS / PTK-NP)

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
PPTS - další informace

Příspěvek od Dugi »

Agnetura Roskosmos dnes potvrdila, že se chystá vývoj dvou odlišných typů lodi PPTS. Oba budou velmi podobné aby mohly maximálně využít kapacitu výrobních závodů.

1. typ má vynášet k ISS až šest kosmonautů, jedná se o základní verzi PPTS s návratovým a servisním úsekem.

2. verze nese pracovní označení PTK-Z. Tento model má být schopen samostatného letu, ale také připojení ke stanici. V lodi bude místo pro 4 pasažéry a díky zásobám jídla vydrží na oběžné dráze až 14 dní. Pokud ponese méně lidí, jídlo vydrží déle tak až měsíc. V tomto modelu bude obsažena i orbitální laboratoř pro výzkum na oběžné dráze. Rozdíl oproti Sojuzu bude ten, že orbítální část nebude během startu nad úsekem návratovým, ale bude se nacházet v horním stupni rakety, odkud si ho posádka na oběžné dráze "vytáhne". Podobně byl ostatně řešený i přistávací modul v projektu Apollo. Díky tomu bude možné snadno aplikovat systém LAS.

Do orbitálního úseku se musí vejít minimálně tuna užitečného zařízení, přičemž 800 kg musí být odnímatelných a následně uložitelných do návratového modulu. Na lodi bude i robotická paže, která umožní práci s venkovními aparáty a naklady. Modul má obsahovat jeden aktivní a jeden pasivní stykovací uzel. Dokonce se hovoří o průlezu do volného kosmu pro provádění EVA.

Podle spekulací si Rusové pomalu připravují techniku pro cestu k Měsíci. Nová loď by totiž musela před letem k našemu přirozenému satelitu projít jen minimálními úpravami - např. prodloužení servisního úseku, který by musel obsahovat větší množství paliva.

EDIT: Rusové podle aktuálních informací ustoupili od předem avizovaného přistání pomocí motorů na pevné palivo a oznámili, že nová loď bude přistávat na padácích. Tím se ale trochu zhorší přesnost přistání - počítá se zhruba s okruhem 5 km.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Práce na PPTS

Příspěvek od Dugi »

Práce na vývoji nové ruské kosmické lodi probíhají podle plánu. V loňském roce inženýři dokončili výkresy, a na letošní moskevské výstavě letecké techniky MAKS v srpnu by měla být k vidění dokonce i maketa stroje. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: Nová ruská kosmická loď - PPTS

Příspěvek od Johnny »

Na webku jsem našel zajímavé obrázky kde je vidět porovnání s lodí Sojuz a nebo konfigurace lodi podle jejího budoucího využití zde je vidět ta velikost i v poměru ke kosmonautovi a je to opravdu znatelný rozdíl takže se tam nebudou muset tolik mačkat i když plánovaný počet osob je 4 - 6




dokovací prstenec

Jsem tu nový toto je můj první příspěvěk a tak se omlouvám jestli jsem udělal něco špatně, klidně mě příspěvek opravte nebo smažte jestli jsem udělal něco jinak než jsem měl. Jsem tu nováček a teprve se to tu učím a rád se přiučím a vyslechnu zkušenější :klaní se: :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Nová ruská kosmická loď - PPTS

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám na našem fóru. Každého nováčka se vždycky ptám jeslti mu spíš vyhovuje tykání nebo vykání abych někdy náhodou nešlápnul vedle. Proto se zeptám i tebe - máme ti spíš tykat, nebo vykat?
Za druhé - Tvůj příspěvek je naprosto bezchybný. Není na něm vůbec co upravovat. Jako kdybys tady byl odjakživa. :palec nahoru: Prostě skvělá práce. ;)
A konečně za třetí - Ty fotky jsou opravdu zajímavé. Docela se těším na další novinky. Rusové sice nejsou tolik sdílní jako třeba NASA, ale občas se nějaká informace dostane na povrch. Hlavně se těším na "další využití" PPTS - cesta na Měsíc atd.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: Nová ruská kosmická loď - PPTS

Příspěvek od Johnny »

Také zdravím a Děkuji moc to mě lichotí, tyto stránky navštěvuji už několk týdnů a jsem moc rád že jsem na ně narazil. Je mi 20 let takže s tykáním problé nemám říkejte mi jak chcete ( nebo už vlastně jak chceš ) ;) přezdívku mám tady Johnny jinak moje reálné jméno je Honza, ale musím říci že je to tady našlapané informacemi a já jako amatér musím tedy hodně hledat a opravdu vážit každý příspěvek aby to stálo za to ho sem dát, ale budu se snažit kdyby něco cokoli tak mi dej vědět nebo zasáhni když bude nejhůře :-D Díky moc
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Nová ruská kosmická loď - PPTS

Příspěvek od Dugi »

Tak v tom případě je tykání asi na místě. Jsem jen o 3 roky starší, to je nic. :)
Hlavně se ničeho neboj, tady na fóru panuje přátelská atmosféra (které pomáhá i to tykání mezi uživateli) a když někdo udělá něco náhodou špatně tak mu hlavu nikdy netrháme. :) Takže klidně piš a nezdráhej se. ;) A hlavně, tady nejsi žádný amatér, jsi na stejné úrovni jako my ostatní. Jsme jeden tým ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Z PPTS bude loď Rus

Příspěvek od Dugi »

Podle tohoto článku na serveru Technet.cz se Rusové rozhodli přejmenovat projekt své kosmické lodi. Z pracovního názvu PPTS se podle všeho přechází na předběžné pojmenování Rus (což se bude určitě plést s chystanou raketou Rus-M).
I další informace obsažené v článku jsou hodně zajímavé. Některé informace jsou úplné novinky, některé spíše upřesňují předchozí poznatky, na jiných se nic nezměnilo. Pro pořádek ale shrňme všechno. Loď má mít tři typy - lehká verze bude létat k ISS a bude potřebovat kratší dobu mezi startem a připojením ke stanici. Těžká pilotovaná varianta má na oběžnou dráhu vynášet "velké objekty" a na oběžné dráze vydrží až 30 dní. Poslední variantou je bezpilotní nákladní verze, která má mít několikanásobně větší kapacitu než doposud používané zásobní lodě.
Podle všeho si ale na novou loď Rus ještě počkáme. Tři roky by měla trvat modernizace Sojuzů, ve které se už uplatní některé systémy, kterými má disponovat i Rus. Až se vše otestuje, bude na místě hovořit o nějakých termínech.

P.S. pokud se ukáže, že Rusové opravdu projekt PPTS přejmenovali na Rus, změním i název tohoto vlákna.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Bude PPTS vynášet Zenit?

Příspěvek od Dugi »

Rusové možná budou chtít urychlit vývoj lodi PPTS. Podle některých spekulací je možné, že lehkou variantu lodi má vynášet osvědčená ukrajinská raketa Zenit startující z Bajkonuru. To by sice vyžadovala jisté technologické úpravy, aby loď na raketu dobře "pasovala", na druhou stranu by to ale mohlo vývoj značně urychlit. Rusové by nemuseli čekat na nový kosmodrom a novou nosnou raketu - stačilo by "jen" vyrobit kosmickou loď.
Navíc pro Rusy je lehká varianta, která zajišťuje lety k ISS důležitá - určitě cítí tlak v podobě SpaceX a tak chtějí světu ukázat, čeho jsou schopni. Zato na těžkou variantu tolik spěchat nemusí. U té už bude potřeba nová nosná raketa.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Info o PPTS

Příspěvek od Dugi »

Podle tohoto článku se možná dají vytušit další informace ohledně ruské lodi PPTS. Lehká varianta určená k pilotovaným letům k ISS má vynášet modernizovaná raketa Sojuz 2. Těžká verze má být spojena s raketou Rus-M a má startovat z kosmodromu Vostočnyj.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
PPTS na MAKS-2011

Příspěvek od Dugi »

Na veletrhu MAKS-2011 je vystavená i maketa lodi PPTS. Nevypadá to opravdu vůbec špatně. :palec nahoru:



Zároveň chci upozornit, že někdy se kromě zkratky PPTS (Perspektivnaya Pilotiruemaya Transportnaya Sistema) můžete setkat i se zkratkou PTK NP (Pilotiruemyi Transportny Korabl Novogo Pokoleniya). V obou případech se jedná o stejný stroj. V pojmenovávání svých výtvorů mají Rusové poněkud mezery. Když ještě uvážíme, že se má PPTS v budoucnu přejmenovat na "Rus", bude to docela galimatyáš. Už jen kvůli chystané raketě Rus-M. Vypadá to, jako kdyby se Rusové nepoučili z toho, jak se veřejnosti pletou loď a raketa Sojuz. V dalších letech nás zřejmě čeká něco podobného s PPTS. :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“