Suborbitální raketoplán

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Suborbitální raketoplán

Příspěvek od tomas »

Když USA i Evropa vyvíjejí svůj suborbitální raketoplán pro komerční turistické lety, tak Rusko nemůže zůstat pozadu. Zvlášť, když doslova ve vzduchu poletují milióny od letuchtivých turistů.

Náskok, který zatím nabrala společnost Virgin Galactic, se ruské firmy NPO "Molnija" a EMZ (eksperimentalnij mašinostojitelnyj zavod) pokusí dohnat implementací stávajících ozkoušených technologií.

Jako nosné letadlo poslouží nový stroj vycházející jednak z podzvukového letadla M55-Geophysica a také z nosičů řady ZM-T, které přepravovaly raketoplán Buran a části raket Energia. Plánované byly též jako první stupně miniraketoplánu MAKS.

Obrázek
Nosič ZM-T s 8x40 m velkou nádrží na vodík pro raketu Energia

Obrázek
MAKS i s externím tankem se odděluje od ZM-T

Další fotografie a animace si můžete prohlédnout zde

M55-Geophysica již s vynesením malého raketoplánku na suborbitální dráhu zkušenosti má. Stalo se tak v roce 2002, kdy byl proveden demonstrační let. Jedná se o stroj Cosmopolis XXI. Jak celý let probíhá si můžete prohlédnout na následujícím schématu.

Obrázek

M-55 vyletí s Cosmopolis XXI do výšky 17 km, tam se raketoplán oddělí a zažehne své motory na tuhé palivo.
Obrázek Obrázek

Podobným způsobem by měl vynést turisty i nově vyvíjený raketoplán. Celkově by měl dosáhnout rychlosti 1-1,2 km/s a vyletět do výšky 105-120 km. Tam by si turisté měli užít 3-4 minuty stavu beztíže. Po klouzavém letu a brždění v atmosféře přistaně stroj na některém z běžných ruských letišť.

V závislosti na typu použitého nosného letadla by se na hranici kosmu mělo podívat při jednom letu 4 nebo dokonce 14 "kosmonautů".
ZM-T by mělo též umět vynášet malé komerční satelity na nízkou oběžnou dráhu. Předpokládá se, že satelit i s pomocným boosterem bude umístěn v nákladovém prostoru letadla. Tím by Rusko konkurovalo projektu Stratolaunch nebo spíše raketě Pegasus.
zdroje:novosti-kosmonavtiki.ru, RIA Novosti, 9e-maya.ru, geoget.ru, nnm.ru
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Suborbitální raketoplán

Příspěvek od vai777 »

Jen upřesním- na prvním obrázku je Mjasiščev VM-T "Atlant", který byl nosičem nádrží raket Eněrgia a svezl i Burana. Na druhém obrázku je Antonov An-225 "Mrija", který byl skutečně konstruován mimo jiné i speciálně jako přepravní letoun pro Buran, taková ruská obdoba Boeingů 747 SCA. Na svém hřbetě Buran skutečně v roce tuším 1989 vezl- na aerosalon v Paříži. Cestou zpět udělal i se svým vzácným nákladem mezipřistání v Praze. Mimochodem- An-225 je největší letoun na světě a kdo měl stejně jako já v září 1989 na leteckém dni v Mošnově možnost vejít dovnitř, potvrdí, že je to skutečně neuvěřitelně obrovská "kráva".
Omlouvám se za malou odbočku, jinak Tomasovo info je velice zajímavé.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Suborbitální raketoplán

Příspěvek od Amper »

Jsem zvedavy jak jim to pujde.

Suborbitalnich raketoplanu na papire/webu a v animaci je milion ale realne nelita ani nasledovnik SpaceShipOne a to je od jeho letu uz 8 let
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Suborbitální raketoplán

Příspěvek od Greene »

Amper píše:Jsem zvedavy jak jim to pujde.

Suborbitalnich raketoplanu na papire/webu a v animaci je milion ale realne nelita ani nasledovnik SpaceShipOne a to je od jeho letu uz 8 let
Vždyť lítá Spaceship Two...
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Suborbitální raketoplán

Příspěvek od Amper »

U suborbitalniho letounu beru jako "let" pouze to kdyz jdou pres 100km

Plachtit umel uz Lilienthal a SS2 zatim nic jineho nepredvedla. Nebo se pletu ?

Makaj na tom, o tom zadna ale zatim lital jen raketoplanek bez motoru a motor palili na zemi. Integrace muze byt otazkou chvilky ale taky ne.

A druha vec je pak to, jak rychle dostanou od FAA certifikaci a povoleni ke komercnim letum. Podivej se jak dlouho se bezne certifikuje normalni letadlo a todle je trochu z jineho soudku. FAA je proklepne od zhora az dolu. A pokud se neprestehuji se startama nekam do bananove republiky kde dostanou povoleni rychleji tak to nejaky patek veme.

A to se furt bavime "jen" o zvetsene verzi SS1. 95% jejich konkurentu neni ani ve stavu jako byly oni se SS1
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Suborbitální raketoplán

Příspěvek od Greene »

Ne,SS2 už normálně létá,letos se mají podívat do vesmíru první turisti. A certifikaci už rozhodně mají. Koukni na youtube na videa ze zkušebních letů SS2, nebo na oficiální stránky Virgin Galactic a tam si můžeš něco o něm přečíst.
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Suborbitální raketoplán

Příspěvek od tomas »

Vai777: Díky za doplnění. Letadla nejsou zrovna můj obor. Na obrovský Antonov s Buranem na zádech, který ukazovali v Praze si pamatuju. Mám takový dojem, že to tenkrát dávali přímým přenosem v televizi.

Greene, bohužel Amper má pravdu. Suborbitální let zatím SS2 nezkusil. Zatím byl jen vynesen letadlem WK2 do výšky asi 15 km a tam vypuštěn jako kluzák.
viz press release Virgin Galactic :http://www.spaceshiptwo.net/press.html
článek ze 4.5.2011 Virgin Galactic's SpaceShipTwo's First "Feathered" Flight Marks Latest Milestone for Virgin Galactic.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Suborbitální raketoplán

Příspěvek od Amper »

Nenasel jsem zadny let SS2 pres 100km. Posli odkaz na youtube co myslis

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“