Život na Venuši?

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od indian22 »

huh takový rychlý obrat. To je prvně co se mi tohle stalo :-) . Biologii ti přeju, je s ní snad snad ještě víc zábavy než s astronomií. Ale aby sis nemyslel, nejsem žádnej superman, jen jsem na to měl v životě kliku. Až se budeš cítit trochu jistý v kramflecích tak sjedem jeětě s Gubarevem za Adharou a zkonvertujem ji taky ;) . Ačkoli u jisté celkem zdatné bioložky jsem na tuhle konverzi potřeboval pěkných pár týdnů. Sry za místy trochu příkrý tón, taky jsem si pak říkal jestli jsem se nenechal unést, asi nechal, ale už to tam stálo tak jsem to tak nechal. Trochu mě hnětlo, že argumenty vyskytující na kreacionistických webech najednou čtu tady.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od petrsida »

Pospíšil píše:
Počítačové viry nejsou hmota, ale jen informace uložená v elektromagnetickém vlnění.
No jo, jenže se to chová stejně ... a jsme zase tam, kde nechceme, je umělá inteligence živá? :o
No, a to uz se dostavame od kosmonautiky pres biologii az k filozofii. :-)
Mam za to, ze AI se za zivot povazovat neda. Zaprve ji nekdo musel napsat/stvorit a zadruhe je to stale jen soubor informaci bez hmoty. Za zivot povazuji neco fyzickeho, hmotneho, co se prirozene rozmnozuje a zanika = nezije vecne jako kod na jednom zaznamovem mediu.

Já vím, to už bylo z čirého zoufalství

Indian22: :palec nahoru:
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od tomas »

Jsem rád, že tohle vlákno posloužilo užitečné věci a sice shrnutí relativně čerstvých objevů na poli biologie, které teorie o původu života staví na daleko pevnější základy než jsme měli k dispozici před pár lety. Díky Indy.

Díky i Petrovi za rozbor pravděpodobnostních příkladů. Opravdu nepředstavitelná čísla.
jakubh
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 133
Reputace: 0
Registrován: 23.6.2015 14:47
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od jakubh »

Nevšiml jsem si, zda tu padlo tohle (pokud je to relevantní): http://www.osel.cz/7226-byl-vznik-zivot ... telny.html
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od petrsida »

Indian22: opravdu díky, takhle do detailu jsem taky neměl tušení, osobně mě překvapilo, jak krátké úseky stačí, myslel jsem na minimálně tisíce let

takhle to vypadá, že všude, kde je alespoň louže tekuté vody a potřebné látky, tak je život v jednoduché podobě nevyhnutelný

a to vynechávám, že voda a uhlík je jenom jedna z možností ....


zpět k Venuši: trochu bych tě opravil, pod povrchem bych život nečekal, ona teplota na povrchu je minimum a do hloubky už jenom poroste (tedy pokud je skleníkový efekt starý, jako že asi je, teplota se k povrchu srovná díky vedení tepla a konvekci, že tomu tak je ukazuje velmi aktivní vulkanismus, na Zemi je teplota 630 stupňů v hloubce 10 až 30 km, na Venuši to bude kousek pod povrchem - teplota přehřáté vody), a uhlíkový život v podmínkách +550 a víc stupňů si nedovedu moc dobře představit ...

atmosféře bych dával větší šanci, koneckonců, můžeme si ji představit jako obdobu pozemského oceánu, po kterém se snadno dá plavat (jaká je vlastně hustota u povrchu?)

v tomhle ohledu by nebyla od věci mise Havoc, nedávno jsme tu řešili, k čemu by měla být, tohle je podle mě důvod

budu optimista a dovolím si předpovědět, že v příštích 50 letech najdeme stopy jednoduchého života na Marsu a na ledových měsících Jupiteru

možná někde v pásu asteroidů (Cerera je můj tip) a Venuše by byla třešnička na dortu (samozřejmě to předpokládá, že život, jak jej známe na Zemi nezkolabuje)
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od indian22 »

Ale ta Venuše mě mrzí, ale nemám důvod ti nedůvěřovat. Nějak jsem si říkal, že pod povrchem by mohlo být snesitelně. A líbila by se mi myšlenka, že by u nás doma mohly být hned dva světy s dvojvrstvou navzájem téměř úplně oddělenou biosférou jako Titan. To je přesně důvod proč tak rád diskutuji, je to sice náročná, ale pořád efektivní cesta k utříbení názorů, často dojde k mnohem jemnějším posunům. Titan mé bizarní choutky uspokojuje dostatečně. :-)

Ale ta atmosféra je jasná věc. Jen nevím jestli by to nutně musela být pilotovaná mise. Ale o tom jsme vedli právě tu příjemně zábavnou, ale plamennou diskuzi na srazu. Tedy obecné o nutnosti pilotovaných misí. Něco k těm fyzikálním vlastnostem atmosféry. http://vesmir.stoplusjednicka.cz/dalo-s ... use-plavat Takže plavat by tam nešlo, ale fyzikální hustota souvisí s konzistencí volněji, tuším (bez zdrojů a bez záruky) že by tam člověk pociťoval při pohybu podobný odpor tomu ve vodě, asi ne tak silný, spíš v principu.

jakubh: jop ten Osel je přesně taky k věci. Ona je to věc, která řeší docela často, lidi to téma přitahuje. Viz. tady. Žel bohu diskuze pohříchu často vypadají otřesněji než ty politické.

koukám, že mi ve stěžejním příspěvku vypadl odkaz na to co to vůbec je ATP(Adenosintrifosfát). Jasně leckdo asi ví, ostatní si to můžou dohledat, ale není nad to když je odkaz po ruce. https://cs.wikipedia.org/wiki/Adenosintrifosf%C3%A1t

Na těch ledových měsících, jako taky jsem optimista, ale bude to určitě hoodně náročné. Průzkum z oběžné dráhy stačit nebude ani náhodou. Občas se tu totiž namítá, že život potřebuje nějaký energetický gradient, který v těchto místech opravdu nebude velký. Souvisí to s nerovnovážnou termodynamikou, prim tu hraje práce Ilji Prigogina. Hlavně jde o systémy silně vzdálené od rovnováhy. To jsou takové obecné zákonitosti vzniku uspořádaných struktur. Každopádně ty podmínky by tam mohly být včetně toho gradientu v případné obdobě černých kuřáků, to ty asi znáš. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern ... %99%C3%A1k

Pokud jde o ty počítačové formy života. Tak co třeba tohle?
https://www.youtube.com/results?search_ ... +Creatures

nebo tohle
https://www.youtube.com/watch?v=Z4fLAzYaKwE

To jsou věci, které relativně slušně fungují na dnešních domácích počítačích. Stejně jako určité formy AI, .

http://www.root.cz/clanky/biologicke-al ... text-title

Mou benevolentní definicí oboje projde. :-)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od tomas »

Vše, o čem jsme tu před pár dny diskutovali na téma co je a co není život:

EN+české titulky
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od Lynx »

Můj dotaz sice není přímo o životě na Venuši, ale když se tu mluví o Veněrách... Pořád nemám jasno v případě Veněry 3. Byla to první sonda, kterou se v libovolném stavu podařilo dopravit na povrch jiné planety. Není ale asi známo ani to, jestli došlo k oddělení atmosférického pouzdra od obslužného modulu (následujícím 4-8 se to podařilo a vysílaly při sestupu na padáku) nebo jestli do atmosféry Venuše vstoupila sonda jako celek.

Především mi není jasné, jestli bylo atmosférické pouzdro Veněry 3 již vybaveno padákem. Nikde jsem nenašel potvrzení ani opačné tvrzení. Veněra 3 je podle označení (3MV-3) jakýsi osamocený kus mezi modely 3MV-4 (třeba Veněra 2) určenými k průletu kolem Venuše a modely V-67 a dalšími (Veněra 4-8) jejichž atmosférická pouzdra klesala na padácích a vysílala.

Děkuji za názory.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Život na Venuši?

Příspěvek od marekS »

Potenciálny život (mikroorganizmy) v nižších vrstvách oblakov vo výške okolo 50km nad povrchom Venuše:
zdroj: https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/ast.2017.1783


Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“