Čibis-M

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Čibis-M

Příspěvek od tomas »

25.ledna 2012 má startovat mikrosatelit Čibis-M. Nestane se tak z pozemního kosmodromu, nýbrž z paluby kosmické lodi Progress-M13M, která se předtím odpojí od ISS.
Obrázek
Čibis-M ve výrobním závodě Energia (zdroj:Energia.ru)

Loď nejprve vystoupá do výšky 500 km a tam satelit vypustí. Na to má speciální zařízení. To musí po vyložení nákladu kosmonauti na ISS připravit a nainstalovat namísto vodící tyče spojovacího zařízení (na obrázku nahoře uprostřed). Bohužel jsem nikde nenašel animaci, na které by byl dobře vidět princip zařízení.


Mikrosatelit je 40 kg těžký a obsahuje 12,5 kg vědeckých přístojů: rentgenového gamma detektoru, ultrafialového detektoru, rádiového analyzátoru, digitálního fotografického přístroje s optickým rozpětím a rovněž kompletu plazmových a vlnových přístrojů. Určování přesné polohy a to až ±3º mají zajistí moduly pro příjem GPS a GLONASS.


Celá tato výbava mu má sloužit ke zkoumání blesků a dalších fyzikálních procesů probíhajících v horních vrstvách atmosféry. Poprvé se budou tyto jevy zkoumat současně v různých spektrech elektromagnetického záření.
zdroje:Hlas Ruska, paces.sk, events.eoportal.org, energia.ru
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Čibis-M

Příspěvek od Dugi »

Super článek. :palec nahoru:
Škoda, že podobnou misi nedělá NASA. To by, myslím, nouze o vizualizace a animace nebyla. Ale i to, co jsi sehnal je super vysvětlující. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Čibis-M

Příspěvek od tomas »

24.1.2012 v 0:18 SEČ vypustila nákladní loď Progress-M13M mikrosatelit Čibis-M.
Loď použila speciální vystřelovací kontejner, který je naznačen na obrázku v prvním příspěvu tohoto vlákna.

Parametry dráhy:
- Perigeum - 497.535 km;
- Apogeum - 513.607 km;
- Doba obletu - 94,55 minut;
- Sklon k rovníku - 51,62 stupňů.

Na orbitě by měl pracovat asi 2 roky. Start lze považovat za úspěšný, neboť Čibis už poslal první signály, které dorazily do řídícího střediska.
zdroj:novosti-kosmonavtiki.ru
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Čibis-M

Příspěvek od tomas »

V softwaru mikrosatelitu byla zjištěna malá programovací chyba, která byla neprodleně odstraněna. Chyba sice neměla velký vliv na celkovou orientaci a stabilizaci, ale přeci jen systém kalibrace senzorů neumožňoval přesné natočení sondy vůči Slunci, takže baterie se nemohly dobíjet celou kapacitou, kterou Slunce v tu chvíli nabízelo.

Čibis-M na to má nárok, protože se zatím nachází v testovacím režimu, kdy se na základě telemetrických údajů kontrolují jeho funkce. Tyto testy budou programátorům v řídícím středisku trvat asi tři týdny. Pak teprve začne ostrý provoz Čibisu.
zdroj: novosti-kosmonavtiki.ru
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Čibis-M

Příspěvek od Dugi »

Aspoň, že se to podařilo rychle opravit. Jinak by to bylo až nebezpečně podobné chybě u Fobos-Gruntu. Celkově se mi zdá, že Rusové mají docela problémy se softwarem.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Čibis-M

Příspěvek od tomas »

První vědecká data mise Čibis-M by měly být známy do konce tohoto roku. Prohlásil to ředitel Institutu kosmického výzkumu Lev Zelenij na tiskové konferenci v RIA Novosti.

Zároveň oznámil, že vědci z jeho institutu pracují na další verzi Čibise. Tentokrát to bude Čibis-2 určený pro výzkum a mapování skleníkových plynů v atmosféře. Dá se říct, že první Čibis stanovyl průmyslový standard pro výrobu takovýchto zařízení, které jakoby vdechnou druhý život lodi Progress, která by jinak rovnou zamířila shořet do atmosféry.

Čibis-2 bude financován z rozpočtu Ruské akademie věd. Cena se odhaduje na několik desítek miliónů rublů. Celý projekt bude zaštiťovat i průmyslový kolos Energia. Na palubě bude automatická verze přístroje Rusalka, což je zkratka RUční Spektrální AnaLyzátor Komponentů Atmosféry. Prototyp tohoto zařízení používají nyní kosmonauti na ISS.
Ve finále mohou ještě nějaké přístroje pro Čibis-2 přibýt, například analyzátor stavu ozónu nebo testy dalších nových metod sběru vědeckých dat.
Zdroj:novosti-kosmonavtiki.ru
radioinfo
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 13.6.2012 9:53
Re: Čibis-M

Příspěvek od radioinfo »

Zdravim,
pri hledani projektu Cibis jsem narazil na toto forum a chybi zde info kde se to mimo jine bude "chytat". Toz tak a jen pro doplneni.

Zajimave a nahodou nalezene....
Cíle řešení v původním jazyce
Cílem projektu je modernizace technického vybavení a vytvoření nového programového vybavení přijímací stanice Panská Ves pro účely příjmu telemetrické informace z ruské družice Čibis-M, která je určena ke sledování elektromagnetických jevů v horní atmosféře a ionosféře. Úpravy jsou nezbytné pro začlenění stanice do sítě přijímacích stanic projektu Čibis-M. Získaná telemetrická data budou využita jak pro vědecký výzkum v rámci mezinárodní spolupráce, tak pro vývoj analyzátoru radiových emisí z bleskovývh výbojů, výbojů typu sprite a gamma ray záblesků . Analyzátor radiových emisí se vyvíjí v ÚFA pro francouzský projekt TARANIS s plánovaným startem v r. 2015.

Diky za precteni a preji hezky den.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Čibis-M

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru, doufám, že se ti tu bude líbit. Jsem rád, že se u nás zaregistroval někdo, kdo se orientuje v radioamatérské problematice (snad jsem to nazval správně, v tomhle oboru jsem totální laik :-D ). Jako každého nováčka se tě zeptám, jestli ti máme tykat, nebo vykat.
A ještě jednou díky za odkaz.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Čibis-M

Příspěvek od tomas »

To jsem netušil, že se na sběru telemetrických dat podílí i čeští vědci. Ono k Čibisu-M bylo dost málo informací, tak jsem moc rád, že jsi sem tohle přidal.
Taky jsem rád, že se na fórum registroval někdo, kdo má zkušenosti v oboru radiokomunikací. Byl to sice můj původní obor na střední škole, ale časem převážily počítače, takže jediné, co mi po této éře zbylo, je CB (občanská radiostanice) ve skříni. :)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Čibis-M

Příspěvek od tomas »

Čibis-M zůstal na konci července kvůli výpadku bez elektrické energie. V důsledku toho přístoj přešel do nouzového režimu. Všechny vědecké přístroje byly po tu dobu vypnuty.
Problémy se nakonec podařilo odstranit a Čibis-M znovu zprovoznit. 10.srpna to oznámil vedoucí letu v Institutu pro výzkum vesmíru (IKI) Vladimír Nazarov.

Systém orientace svou chybou způsobil problémy v energetické bilanci Čibisu. Odběr elektřiny byl větší než výdej.
Naštěstí zafungovala automatika, která bezpečně odpojila vědecké přístroje a nekritické systémy. Vyrovnat výkyvy se podařilo pomocí akumulátorů, které byly schopné po dobu opravy Čibis napájet. Technici konstatovali, že se nestalo nic vážného a Čibis tedy může směle pokračovat v misi.
zdroj:novosti-kosmonavtiki.ru

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“