Bion-M

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Bion-M

Příspěvek od Dugi »

Pajos: Zkus použít nějaký jiný imagehosting - sám jsi tohle vlákno založil. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Bion-M

Příspěvek od michalkolesa »

Za jak dlouho se bude vědět co se přesně stalo, že zvířátka bohužel zahynula ?

Upřímně si myslím, že v Rusko nebude dle své historické tradice neinformovat skoupé na nějaké informace.

Když jsem četl o Lajce, tak se mi udělalo tak špatně, že jsem byl zralý na sedativa, mám také psa.
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Bion-M

Příspěvek od modelar »

"Na palubě družice Bion-M, která se 19. května vrátila z měsíčního pobytu na oběžné dráze, uhynulo díky technické závadě všech 8 mongolských pískomilů, 39 myší ze 43 a všechny ryby. Nejlépe nepříznivé podmínky překonali gekoni a hlemýždi Helix Lucorum Linnaeus, kteří všichni přežili (pro návrat k normálu stači dostatek vody). Oznámil to vedoucí "hlemýždího" experimentu Pavel Balaban, ředitel Institutu vyšší nervové činnosti a neurofyziologie. Nyní se bude porovnávat skupina hlemýžďů pobývající v kosmu s kontrolní skupinou, jež zůstala na Zemi, dodal Balaban."

Zdroj: http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/
http://ria.ru/science/20130520/938426330.html
"It was going well until it exploded."
dominog
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 171
Reputace: 0
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Registrován: 2.5.2013 20:46
Kontaktovat uživatele:
Re: Bion-M

Příspěvek od dominog »

cože i všechny ryby ? :hlavou proti zdi :hlavou proti zdi :slint:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Bion-M

Příspěvek od Dugi »

Vysoká mortalita myší se očekávala. Pískomilů a ryb je škoda, ale i tak může jejich smrt prozradit mnoho informací, které se budou hodit do dalších letů.

michal: Je pravda, že Rusové příliš neinformují, ale pokud by na tom byli tak špatně, tak by neuvolnili ani informaci, že na Bionu-M nějaká zvířata zahynula. Tahle informace vyšla najevo jen krátce po přistání. Nic netutlali, nehráli si na to, že je všechno OK. Za to Rusy chválím.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Bion-M

Příspěvek od tomas »

Ty ryby mě docela překvapily. Možná chybně navržené okysličování vody v akváriu, těžko říct. Přitom akvárium bylo už na Saljutech a ryby tam přežívaly docela dobře.
michalkolesa
Re: Bion-M

Příspěvek od michalkolesa »

tomas píše:Přitom akvárium bylo už na Saljutech a ryby tam přežívaly docela dobře.
To si nějak technicky nedovedu představit, když voda ve vesmíru ve stav bez tíže se chová jinak než u mě v umyvadle.

Viděl jsem video jednoho kosmonauta (mám pocit, že bylo i zde někde) jak nemůže ve vesmíru vyždímat žinku.

Otázku na tělo si odpustím, když to zdejší komunitě vadí.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Bion-M

Příspěvek od tomas »

Právě proto, že se voda chová v prostředí mikrogravitace jinak, je obtížné zajistit správné životní podmínky pro ryby.

P.S. Ty máš doma u sebe v umyvadle vodu?
michalkolesa
Re: Bion-M

Příspěvek od michalkolesa »

tomas píše:Právě proto, že se voda chová v prostředí mikrogravitace jinak, je obtížné zajistit správné životní podmínky pro ryby.
Není nějaké video jak to akvárium vypadalo ve vesmíru to asi chvíli byla kapka a pak chvíli nic.

Když se lavor zašpuntuje tak voda je :-)
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Bion-M

Příspěvek od Greene »

To akvarium vypadalo asi takhle : Obrázek
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“