Spektr-M (Millimetron)

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států

Spektr-M (Millimetron)

Příspěvekod CarlJARx » 05 črc 2018, 10:55

Nikolaj Kardašjov, ředitel Fyzikálního ústavu im. Lebedeva a vědecký vedoucí projektu Millimetron, uvedl, že přijímací aparaturu pro ruský kosmický teleskop Spektr-M postaví Čína. Příslušná dohoda mezi Fyzikálním ústavem a Čínskou akademií věd již byla podepsána a aparatura pro infračervenou oblast se již staví. Vlastní observatoř bude postavena v Rusku na platformě Navigator-M, kterou vyvinulo NPO Lavočkina. Podle Federálního kosmického programu bude observatoř vypuštěna po roce 2025, ale viceprezident Ruské akademie věd Jurij Balega nedávno řekl, že Millimetron by mohl být odložen až za rok 2030.
CarlJARx
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 256
Registrován: 08 kvě 2017, 12:32

Re: Spektr-M (Millimetron)

Příspěvekod CarlJARx » 25 čer 2020, 11:03

Zkoušky prototypu vědeckého přístroje pro projekt Millimetron (přístroj má být umístěn na kosmické observatoři Spektr-M) byly odloženy na rok 2021. Příčinou zpoždění jsou opatření přijatá proti koronaviru a to, že Italská kosmická agentura nedokázala včas rozdělit potřebné finanční prostředky na organizaci testů pro vypuštění balónu, na němž bude aparatura testována nad severním územím Ruska. Přišli tak o nejvhodnější klimatické podmínky pro aktuální rok. Podle vyjádření Larisy Likhacheva, zástupkyně ředitele Fyzikálního ústavu Ruské akademie věd (LPI), probíhají zkoušky ruské části observatoře podle plánu.
Projekt zahrnuje vytvoření kosmického dalekohledu o průměru hlavního zrcadla 10 metrů. Zařízení bude schopné pracovat v milimetrových, submilimetrových a infračervených rozsazích spektra. Umístění dalekohledu je plánováno do bodu L2 systému Slunce-Země ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od naší planety. Dalekohled bude pomáhat při studiu různých objektů ve vesmíru.
Zdroj

PS: Mohu Tě Dugi požádat o přesun vlákna do "Průzkum vesmíru ‹ Mezinárodní projekty", již z výše uvedených příspěvků je jasné, že projekt je mezinárodní.
CarlJARx
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 256
Registrován: 08 kvě 2017, 12:32

Re: Spektr-M (Millimetron)

Příspěvekod Dugi » 25 čer 2020, 12:29

Přesunuto. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 24235
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava


Zpět na Mezinárodní projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ptpc a 9 návštevníků