Veněra-D

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Veněra-D

Příspěvek od Dugi »

Rusové si brousí zuby na Venuši. Poslední sovětskou sondu, která se druhé planetě Sluneční soustavy věnovala, byla Veněra 16 v roce 1983. A od té doby ticho po pěšině. Sice ještě o rok později kolem planety proletěla dvojice sond Vega, ovšem jejich cílem byla Halleyova kometa. Venuši od té doby zkoumala například sonda Magellan, či Venus Express, ale okrajově také Cassini, Galileo, či Messenger. Tyto sondy ale u planety jen využily jejího gravitačního praku, takže o nějakém dlouhodobém měření se nedá hovořit.
Do budoucna by měla Venuši zkoumat evropsko-japonská mise Bepi-Colombo, ale Rusko nechce zůstat pozadu a chystá sondu Veněra-D. Ta sice svým názvem evokuje téměř 30 let staré časy, ale zdání klame. Sonda by měla být vybavena podobně jako americká Magellan, tedy s tím rozdílem, že do vínku dostane silnější a modernější vybavení, například radar. Co je ale zajímavé je to, že Rusové nechtějí aby byla Veněra-D jen výkřikem do prázdna. Naopak. Mělo by se jednat o první krok z celé řady misí. Veněra-D totiž bude kromě jiného mapovat povrch a hledat na něm místa vhodná k přistání. V dalších letech by totiž měla na pekelně horký povrch sestoupit sonda, která má provést detailní průzkum. Délka pobytu je sice omezená okolním prostředím, přesto by měl být díky novým technologiím a materiálům překonán dosavadní rekord v délce pobytu na povrchu Venuše.
To jsme se ale dostali trochu moc daleko. Vraťme se zpět k sondě Veněra-D. O její start by se měla postarat raketa Proton (spekuluje se i o možnosti nasazení nové rakety Angara). Se startem se prozatím počítá na rok 2016.

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: Veněra-D

Příspěvek od rebus »

Promiň, jsem tu nováček, ale myslím že Bepi Colombo má taky jenom kolem Venuše jen proletět letí totiž k Merkuru.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Veněra-D

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě u nás na fóru. Stejně jako každého nováčka se i tebe zeptám, jestli ti vyhovuje spíš tykání nebo vykání. ;)
K tvému příspěvku. Máš samozřejmě pravdu. Cílem mise BepiColombo je planeta Merkur. Ale v předchozím příspěvku jsem ji uvedl proto, že při průletu kolem Venuše budou přístroje na sondě v provozu a jistě nám toho hodně prozradí - i když jen během průletu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: Veněra-D

Příspěvek od rebus »

ok, klidně mi můžeš tykat :)
mikeš
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 30.9.2011 19:57
Re: Veněra-D

Příspěvek od mikeš »

Bude skoumat chemické složení atmosféry a během sestupného manévru by se sonda měla zaměřit na snímkování
povrchu.Dále připadá mineralogické složení v místě přistání,přesné změření tlaku a teploty,měření radiace
v ovzduší .Ve spodních vrstvách atmosféry bude zjišťována přítomnost vody,izotopu a xenonu,a obsahu sloučenin
síry.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Veněra-D

Příspěvek od Dugi »

Díky za tyhle zajímavé detaily. Myslím si, že tahle sonda bude hodně zajímavá, tak doufejme v její úspěch.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Veněra-D

Příspěvek od Andy »

Dugi, považovat Vegy za sondy určené převážně k Halleyově kometě..., to jim trochu křivdíš :-). Stejně jako spousty Veněr před nimi, Vegy na povrch vypustily každá po jednom přistávacím pouzdru (vycházejícího z přistávacích pouzder předchozích Veněr) a navíc i každá po jednom aerostatu :-).

Jinak musím poděkovat za toto super fórum, jen tak dál!
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Veněra-D

Příspěvek od tomas »

Andy, paráda. To jsem nevěděl. Tím u mě stouply sondy Vega dost v ceně. Hlavně když se na sondě Vega 1 podíleli podstatnou měrou českoslovenští odborníci.
Škoda, že havaroval Challenger. Ten nesl sondu, která měla Halleyovu kometu zkoumat ještě blíže než Giotto.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Veněra-D

Příspěvek od Dugi »

Andy,
vítám tě na našem fóru, jsem rád, že jsme získali dalšího uživatele. Jen se chci zeptat, zda ti máme tykat, nebo vykat. Ptáme se na to každého nováčka :-).
K tvému příspěvku - díky za nové informace a rozšíření obzorů. O Vegách jsem toho tolik nevěděl, takže díky.
A děkuju za pochvalu fóra :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Veněra-D

Příspěvek od Andy »

Vzhledem k tomu, že jsem si tu četl, že raději každýmu tykáš, tak jsem tak učinil přímo v prvním příspěvku a očekával jsem to samé :-D. Děkuji za uvítání :-).

Jinak k Vegám, kdysi jsem se po nějakým infu o nich pídil a něco málo jsem o nich sumarizačně sepsal zde: http://astronautics.ic.cz/?choice=vega. Tak pokud to pomůže někomu k rozšíření obzorů, budu jen rád :-).

Doporučuji se podívat také na program Pioneer, málo kdo tuší, že tento slavný program, který zahrnoval první průzkumníky plynných obrů dále pokračoval velice úspěšným průzkumem Venuše :-).
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“