Angara

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Angara

Příspěvek od Agamemnon »

vojenský štart, z vojenskej základne...
rusov pr nikdy veľmi nezaujímalo... však aj onboard cam zo sojuzu urobila až arianespace
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
haluzarium
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 98
Reputace: 6
Registrován: 1.10.2013 22:46
Re: Angara

Příspěvek od haluzarium »

Shark660 píše:Krásná raketa, krásný start... Jen je opravdu škoda, že se rusové nepodělí o více... Narážím na online test Orionu, to byla paráda. Věděla o tom určitě široká veřejnost. Takhle se nezaujatá veřejnost jen stručně dozví, že rusové s "čímsi" odstartovali :krčící rameny: To peníze a zájem nepřitáhne...
Nuž, tu ide v prvom rade o národno-štátne záujmy Ruska. V prípade akejkoľvek "anomálie" vrátane prerušenia odpočítavania by to nevyzeralo dobre. Myslím, že o čo (a koho) ide v prvom rade dobre vidieť v tejto reportáži :) A až zas tak dobre rusky vedieť netreba.

S Orionom by som to snáď ani neporovnával tam je PR proste nutnosť. Možno skôr s nedávnym indickým GSLV Mk III (tiež test - nový nosič a maketa kozmickej lode - družice).
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Angara

Příspěvek od Snoopy »

Ta záplava uniforem, ty pindy...z toho teda mrazí. :twisted:
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Angara

Příspěvek od Agamemnon »

Snoopy píše:Ta záplava uniforem, ty pindy...z toho teda mrazí. :twisted:
videl si niekedy vojenský štart od ula? máš to presne rovnaké...
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Angara

Příspěvek od Pospíšil »

Agamemnon píše:
Snoopy píše:Ta záplava uniforem, ty pindy...z toho teda mrazí. :twisted:
videl si niekedy vojenský štart od ula? máš to presne rovnaké...
Aga, můžeš dát link na video, kde vojenský start od ULA v přímém prěnosu osobně schvaluje prezident USA a následně čte pár frází z listu do kamery z bílého domu? Pokud se něco takového odehrálo v posledních ~25 letech, tak mi taková událost jaksi unikla a rád bych ji se spožděnim viděl ... ;)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Angara

Příspěvek od Agamemnon »

on o prezidentovi nič nepísal... uniformy a rôzne podobné vyjadrenia sú pri každom štarte ula pre usaf (tj každý nrol a pod.)
to, že tam putin robil divadielko, je druhá vec... ale samotného štartu a uniforiem (ap.) sa nijak netýka
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Angara

Příspěvek od Pospíšil »

No nevím, na YT jsem si pustil náhodně vybraných 6 startů NROL družic a pouze u jediné (nrol-33) byl pár sekund záběr do řídicího střediska, kde bylo vidět cca 30-40% uniforem. Vše bez zbytečných řečí, jen klasický komentář během startu.
Vůbec nemám v úmyslu se o cokoli přít, jen bych dal spíš za pravdu snoopymu, že záběry a kecy ze startu Angary A5 silně připomínají období před 30-40 lety, kdy šel z Kremlu mráz až to praštilo.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Angara

Příspěvek od Snoopy »

Myslel jsem skutečně ten celkový pocit, který to ve mě vyvolává. Tu atmosféru. Ta je v případě amerických a ruských startů dost rozdílná i když jsou uniformy v obou sálech.
BTW pindy = právě Putinův čtený proslov (bez ohledu na to, že mu tentokrát moc nešlo a ztrácel se v tom)

Pokud se týká detailů, tak spíš než ty uniformy mě zarazilo jak okatě dával Putin na první místo vojenské využití Angar... V politickém vyjádření má takový detail silnou váhu, při daném napětí mezi náma a Ruskem o to větší.
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Angara

Příspěvek od Agamemnon »

putinove divadielko je druhá vec, ako som už napísal...

@atmosféra:
ak si myslíš, že tento štart sa nejak líšil od iných ruských štartov (ak si odmyslíme putina), tak si ich veľa nevidel asi... ešte aj štarty sojuzov schvaľuje štátna komisia... tak to proste v rusku funguje... nič nezvyčajné...
navyše pleseck je vojenská základňa (podobne ako napr. vandenberg) - je nemožné porovnávať štarty z plesecku a štarty z ksc (alebo hoc aj bajkonuru; rozdiel je veľký)

@vojenské využitie:
eeee... keďže viac-menej celý vývoj toho nosiča zaplatila ruská armáda, tak problém je kde?
napr. celý vývoj atlasu 5 zaplatila americká armáda... podľa toho spĺňa ich presné požiadavky... aj za cenu vyššej ceny etc... a napr. ich "vôbec netrápi", že nerobí komerčné štarty... takže problém je kde?

@vyjadrenia:
každý usaf štart má ako hosťa niekoho z usaf, ktorý rozpráva rozprávky o tom, ako družica pomôže vojakom urobiť to a to... čím sa to líši od ruských prejavov, kde nosič pomôže urobiť to a to?
plus... keď si videl niekedy napr. aj komerčné štarty s normálnym prenosom (tj. arianespace - snáď jediný operátor, ktorý robí normálne prenosy z komerčných štartov), tak zákazník (v tomto prípade ruská vláda) bežne po úspešnom štarte má vyjadrenie o skvelej spolupráci s operátorom nosiča, o skvelej budúcnosti vďaka novému satelitu, v prenesenom význame o tom, ako spasí práve úspešný štart celý svet... proste si pol hodinu navzájom ďakujú a tľapkajú sa po pleci, akí sú všetci skvelí

@snoopy:
chápem, čo sa snažíš povedať... ale tento štart sa fakt ničím nelíšil od ostatných ruských štartov (okrem putina teda) a viac-menej sa ničím nelíčil ani od amerických vojenských štartov z vandenbergu...
to, že američania sú uvoľnenejší, alebo čo... je kultúrna vec... navyše sa na nich pozeral prezident a vedeli o tom...
a keď ho dáme do kontextu zákazník, launch provider, situácia a dôsledky štartu... tak sa tento štart vôbec nijak nelíši od žiadneho iného štartu (a to dokonca aj komerčných)

@putin:
nový nosič... zaplatený ruskou vládou... navyše v tomto období a politickej situácií... propagandu pre ľudí robia všetci... toto je vhodná príležitosť ukázať, čo sme dosiahli... počkáme si, koľko vyjadrení bude mať potus a celý kongres, keď (ak) bude štartovať sls? či? (a áno, ja si na rozdiel od niektorých ďalších tu, súvislosti a rozdiely medzi angarou a sls a ich využitím, etc. uvedomujem)
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Angara

Příspěvek od Snoopy »

Hm, tak to je snad nejdelší koment ke kterému Tě tu někdo vyprovokoval. Akorát si nejsem jistý, jestli na to mám být pyšný... ;) Raději čtu Tvoje technické komentáře.

Hele, já už jsem starší generace a ve mě to vyvolalo stejné vzpomínky jako asi u Pospíšila a neudržel jsem se. Debata o tom kdo toho cpe víc politiky je open-ended.

Shodněme se na tom, že Angara Rusům fakt šlape.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“