Ovládání Vostoku

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Ovládání Vostoku

Příspěvek od fretka323 »

Ahoj,
nedávno jsem se díval na dokument od BBC Vesmírné závody (v originále Space Race) zarazila mě tam jedna věc která je trochu v rozporu s wikipedií. Na wiki se píše doslova
Kontrola výšky byla řízena automatickým systémem. Pro případ jeho selhání byla loď vybavena záložním ručním řízením.
ale v dokumentu sám Koroljov říkal, že loď bude plně automatická a kosmonauti se ještě ptali jak se to bude řídit. Pohled do kabiny poté odhalil pouze pár okýnek a vypolstrované stěny. Proti dokumentu je i informace, že Gagarin měl napsaný kód pro odemčení ovládání v případě nouze. Jak to tedy je? Jak byl Vostok ovládaný? Šel vůbec ovládat ručně? Děkuji za odpověď, už mě to vrtá hlavou delší dobu.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 26
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Ovládání Vostoku

Příspěvek od rexino »

Vo Vostoku bol "riadiaci panel" na ktorom sa dal zapnúť motor a tuším že sa dala loď aj natáčať, ak by navigačný systém zlyhal a loď by sa nenatočila proti smeru orbity. Tento systém bol ale zablokovaný 3-miestným kódom (pri gagarinovom lete bol ten kód 125), ktorý odomkol ovládanie riadiaceho panelu. Toto zabezpečenie tam bolo preto, lebo sa netušilo, ako bude ľudské telo reagovať na stav beztiaže a doktori sa dokonca obávali že kozmonaut sa jednoducho zblázni a mohol by omylom zapnúť motory vtedy, ak by nemal. Trocha reálnejšia bola obava, že kozmonaut dostane v stave beztiaže nevoľnosť, a jednoducho sa nebude vedieť poriadne zorientovať. Kód bol teda umiestnený v obálke, ktorá sa nachádzala na stene lodi (tuším že ta obálka bola zašita v plátne, ktoré vyplňovalo vnútro lode, aby sa tam kozmonaut tak ľahko nedostal). Koroljov a aj jeden z technikov, ktorý bol pri tom, ako Gagarin nastupoval do lode sa priznali, že Gagarinovy povedali tento kód pred letom.
Takto nejako vyzeral ten ovládací panel:
Naposledy upravil(a) rexino dne 1.7.2014 20:50, celkem upraveno 1 x.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Ovládání Vostoku

Příspěvek od vai777 »

Tou kontrolou výšky byl asi myšlen brzdící motor TDU. Vostok byl primárně konstruován jako automatický systém. Ale pro pilotované lety byl vybaven záložním ručním ovládáním pohonného a orientačního systému. Protože nebylo jasné, co s člověkem udělá stav beztíže a vůbec let ve vesmíru, bylo ruční řízení blokováno trojmístným číselným kódem. U Gagarina z toho byly docela šílené peripetie před startem, jestli Tě to zajímá blíž, neodpustím si malou reklamu. ;)
http://blog.kosmonautix.cz/2013/11/vesm ... j-gagarin/
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Ovládání Vostoku

Příspěvek od fretka323 »

Děkuji za rychlou odpověď. Tak v tom dokumentu byly nějaké chybičky, ale jinak můžu doporučit! Ta fotka toho panelu je velmi zajímavé, opravdu děkuji.
Klidně mne oslovujte Radim.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“