Oživený Buran?

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
boris
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od boris »

rhronza píše:Možná, že jsem to přehlédl, ale v tom článku na http://www.buran-energia.com/energia/en ... retage.php se nikde neuvádí ve které verzi se tímto poněkud zvláštním systémem přistání plánovalo.

Konečná fáze byla založena na "shock absorbers". Jen můžeme spekulovat, zda by systém šok absorboval do té míry, že by ho 1.stupeň Energie při své váze vydržel. Vzpomeňte si, co dělal při přistání Falcon, když se horizontálně položil. Nosiče nejsou na boční tlaky dělané. Domnívám se, že to je nějaká studie pro studii (nebo pro Ogoněk). To se dělá, aby byl podklad pro vedení k rozhodnutí. Energie byla v poměrech SSSR nesmírně nákladný projekt.

Já vycházím např. z https://en.wikipedia.org/wiki/Energia, kde je uveden smysluplnější (a také nákladnější) systém až od 2.verze. Jinak vymyslet se dá cokoliv. Např. Enterprise ze Star Trek :-D

Co týče uživatele borise, nemám k němu dobrý vztah, neb mě v minulosti častoval (a zřejmě nejen mě) dost nevybíravými nadávkami, které nesvědčili o jeho dobrém charakteru.
nemusis mat ku mne dobry vztah ja po tom netuzim a castoval som ta nadavkami lebo si opakovane pisal hluposti a ako vidno tak si s nimi neprestal ani doteraz a furt tu vypisujes neustale hluposti, ze zachrana boostrov sa neplanovala
darmo by ti to napisal aj sam velky dusanko, ze sa planovalo aj tak si budes tvrdit, ze to nieje pravda

nebola to ziadna studia pre studiu, realne sa s tym systemom zachrany pocitalo uz v prvej verzii, v dalsej to uz malo mat sklopne kridla, cize uplne iny system a aj tvar postrannych boostrov

a ze sa falcon rozbil pri horizontalnej polohe? a co? to akoze kazda raketa sa musi rozbit, lebo sa tak stalo pri veldiele velkeho elona? snad ak pocitali s takymto variantom tak bola ta konstrukcia patricne dimenzovana na to zatazenie. sovietski inzinieri neboli ziadni hlupaci aby nevedeli aku pevnost potrebuju na to aby to ta raketa prezila

ps. dusanko, dufam, ze je povolene pouzivat spojenie "pises hluposti" je to dost podobne ako tvoje nazor je hlupy
co povies, je to OK, alebo je povolene len spojenie "tvoj nazor je hlupy" a ziadna ina modifikacia jedinej spravnej moznosti ako vyjadrit, ze dana osoba pise hluposti :)
boris
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od boris »

rhronza píše:
TomasPribyl píše:
rhronza píše:Možná, že jsem to přehlédl, ale v tom článku na http://www.buran-energia.com/energia/en ... retage.php se nikde neuvádí ve které verzi se tímto poněkud zvláštním systémem přistání plánovalo.
Dle knihy "Energiya-Buran: The Soviet Space Shuttle" (autoři Bart Hendrickx a Bert Vis) byla demonstrace technologie záchrany připravována na let 2L (tedy třetí start; první byl let 6SL, druhý 1L).

To je pro mě nová informace. Díky. Otázkou je, odkud ji autoři čerpali. Třetí start se neuskutečnil. Je otázkou nakolik je možné, tuto informaci považovat za potvrzenou. Víme aspoň, jestli byl pro třetí start vyroben nosič (1.stupeň)?

Pěkný den :) .
ano vieme to, ty zjavne nie, ale o to viac mudrujes
nosic vyrobeny bol, bol aj skompletizovany a aj spolu s buranom a v roku 2002 potom vdaka slendrianstvu kazachov, ktori peniaze za prenajom brali ale do oprav kozmodromu nic nedavali tak sa na to zrutila strecha a energija aj s buranom boli komplet znicene

a podla anatoly zaka bolo vyrobeneho(v case zastavenia toho programu) hardwaru tolko, ze sa dalo zostavit 4 kompletne energije
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Dugi »

boris píše:ps. dusanko, dufam, ze je povolene pouzivat spojenie "pises hluposti" je to dost podobne ako tvoje nazor je hlupy
co povies, je to OK, alebo je povolene len spojenie "tvoj nazor je hlupy" a ziadna ina modifikacia jedinej spravnej moznosti ako vyjadrit, ze dana osoba pise hluposti :)
Štveš mne! Máš neustále potřebu popichovat ostatní a provokovat. Na to tady zvyklí nejsme. Protože vím, že mi napíšeš, že ničím neprovokuješ, tak ti jasně napíšu, co mám na mysli. Ty máš prostě potřebu neustále popichovat - jak jsi to předvedl na konci svého příspěvku. Kdybys tam ten poslední odstavec nedal, bylo by to v klidu, ale ne, ty prostě musíš ještě do příspěvku vložit zcela zbytečný popichovačný trn v podobě rádoby důležité otázky, zda je tu něco povoleno. Normální člověk se na tohle ptát nemusí, normální člověk to chápe - stejně jako se na to nemusí ptát stovky ostatních uživatelů fóra. Takže z toho, že se na to musíš ptát, plynou jen dvě možnosti - buďto nejsi normální a necítíš tyhle základní nuance lidské komunikace, nebo jsi to napsal jen proto, abys popichoval.
Ty si tady píšeš jako kdyby se nechumelilo, ale máš na krku uživatele v podmínce s výstrahou! Fakt si neuvědomuješ, že takovým popichováním ničeho nedocílíš a že jen zvýšíš pravděpodobnost toho, že dostaneš ban? To ho fakt tak moc chceš, že pro to všechno děláš? Provokování a popichování administrátorů ještě nikomu nepomohlo. To, co tu předvádíš by se dalo označit za trolling. Nemluvím teď o argumentech k přistávání postranních bloků, ale přesně o těch popíchnutích ostatních uživatelů. Na fóru tohle nedělá nikdo, takže buďto se přizpůsobíš, nebo budeš proti své vůli odejit. Opravdu si na tvůj argumentační styl nehodláme zvykat. Ještě jednou zdůrazňuju, že nejde o názory, ale o formu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Pospíšil »

rhronza píše:Možná, že jsem to přehlédl, ale v tom článku se nikde neuvádí ve které verzi se tímto poněkud zvláštním systémem přistání plánovalo.
Takto byla zkonstruována první verze postranních bloků v 70. letech a v 80. i v několika kusech vyrobena a 2x letěla. S nosnou konstrukcí a kryty pro nohy a padáky, ale při prvních dvou letech bez nich, jak je psáno tady.






Rusové s tímto způsobem přistání skutečně počítali, ale později začali řešit jiný problém - jak víceméně neřízeně přistanuvší boční stupně dostat někde z tajgy či odkud zpět na kosmodrom pro opakované použití.
Pozemní přeprava neupraveným terénem v rozlehlém dopadovém území bez cest byla kvůli rozměrům a váze prázdného stupně obtížná a riskantní. Proto plánovali a částečně i testovali dvě varianty leteckého transportu. Buď za pomoci řiditelné vzducholodi s dostatečnou nosností >25 t, kterou zatím neměli, nebo pomocí vrtulníku s podobnou nosností a doletem, který taky nebyl po ruce. Proto zatím ověřovali přepravu takového břemene v podvěsu pod dvěmi Mi-26, což se ukázalo sice jako technicky možné, ale velmi velmi riskantní řešení.

Nakonec testů a čekání na silnější vzdušné transportéry zanechali a vrhli se na konstruování boosterů 2. generace, který měl mít sklápěcí křídla a proudový motor. Takové řešení mělo umožnit autonomní řízený let a přistání na vybraném letišti.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
rhronza
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 113
Reputace: -19
Registrován: 17.2.2015 9:07
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od rhronza »

Nakonec testů a čekání na silnější vzdušné transportéry zanechali a vrhli se na konstruování boosterů 2. generace, který měl mít sklápěcí křídla a proudový motor. Takové řešení mělo umožnit autonomní řízený let a přistání na vybraném letišti.
Těžko říct co je cílem uživatele borise. Po přečtení 1.věty mohu poctivě prohlásit, že ocelově dodržuje svou linii. Více jsem mu nevěnoval....

Já jsem čerpal (lidově) z anglické wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Energia. To co uvádíte je záchrana 1.stupně u 2.verze Energie (Uran). A tvrdím, že v této verzi se s ní uvažovalo (plánovalo). Už jsem to napsal dříve. Nemyslím si, že ten první způsob mysleli vážně (padáky, systém absorb shock system, horizontální poloha přistání, vzducholodi?, apod.). Domnívám se, že tato studie (a byla to jen studie) byla pro nadřízené orgány v souvislosti se schválením Energie v podmínkách SSSR jako velmi nákladného projektu. I když pan Přibyl uvádí, že podle knihy:

"Energiya-Buran: The Soviet Space Shuttle" (autoři Bart Hendrickx a Bert Vis) byla demonstrace technologie záchrany připravována na let 2L (tedy třetí start; první byl let 6SL, druhý 1L)."

Ten let se ale neuskutečnil. Nemám informace, že by nosič pro 3.let byl vyroben a případně obsahoval nějaké náznaky uvedené demonstrace technologie. Takže se dá jen jen spekulovat...

Vážně myšlená mi připadá až ta druhá verze, která ale byla evidentně ještě dražší.
„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Pospíšil »

Víš, rhonzo, boris sice není vyloženě pohodový diskutér, ale ani ty nejsi zrovna příkladem otevřenosti k novým informacím a faktům, které se ti snažíme servírovat. Poměrně tvrdošíjně si trváš na svých domněnkách a pocitech a pravděpodobně i kdyby ti v nějakém ruském muzeu ukázali výrobní výkresy a hotové výrobky těch nohou a padáků, tak bys v tom možná stále viděl pouhou "studii pro nadřízené orgány". To je potom těžké... asi toho raději nechme a mysleme si kazdý svou verzi, ty o těch studiích, my o reálné vyrobené technice před prvním ostrým nasazením. :)


Zkusím ještě naposledy: nepřesvědčí tě ani tato fotka, kde je na druhém boosteru zleva vidět v zadní "gondole" 5 bílých trysek retromotorků pro měkké dosednutí?

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
rhronza
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 113
Reputace: -19
Registrován: 17.2.2015 9:07
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od rhronza »

Pospíšil píše:Víš, rhonzo, boris sice není vyloženě pohodový diskutér, ale ani ty nejsi zrovna příkladem otevřenosti k novým informacím a faktům, které se ti snažíme servírovat. Poměrně tvrdošíjně si trváš na svých domněnkách a pocitech a pravděpodobně i kdyby ti v nějakém ruském muzeu ukázali výrobní výkresy a hotové výrobky těch nohou a padáků, tak bys v tom možná stále viděl pouhou "studii pro nadřízené orgány". To je potom těžké... asi toho raději nechme a mysleme si kazdý svou verzi, ty o těch studiích, my o reálné vyrobené technice před prvním ostrým nasazením. :)
Možná, že jsem něco přehlédl, ale pro mě jsi neuvedl nic nového. Opravdu na základě přeložených a prokázaných faktů nepovažuji domněnku o vážně míněné znovupoužitelnosti 1.stupně ve verzi 1 za prokázanou. Pokud mě označíš za přespříliš opatrného ve vztahu k informacím z ruského prostředí, tak s tebou budu do jisté míry souhlasit. Víš, Pospíšil? :)

Co se týče retromotorků, něco tam vidím. Na základě toho to považuješ za prokázané? A ty 1.stupně jsou podle tebe pro kterou misi ?
„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Pospíšil »

Trochu počtení v originále: http://www.buran.ru/htm/bigbook.htm
Kdo to tam nevidí a nevěří, toho nemá cenu přesvědčovat. Je to marný...

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
rhronza
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 113
Reputace: -19
Registrován: 17.2.2015 9:07
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od rhronza »

Trochu počtení v originále: http://www.buran.ru/htm/bigbook.htm
Kdo to tam nevidí a nevěří, toho nemá cenu přesvědčovat. Je to marný...
Vidím blíže neupřesněné plány (z propagační knihy korporace Энергия a možná taky z Ogoňku) a to podle tebe prokazuje, že to byl vážně míněný záměr? Mám pro tebe video a to mě také nepřesvědčilo (viz níže). Vzhledem k realitě ruského informování o skutečnostech jsem k nim hodně skeptický. Nejvíce mi vadí ta horizontální poloha při přistání. Ta druhá varianta i když stále na papíře, už vypadala aspoň seriózně. Sorry.

https://www.youtube.com/watch?v=w6E_2YiRPZo
„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Amper »

no, ja myslim ze to chteli zkusit. Dle hesla - kdyz oni tak aj my. Amici se vytahovali se znovupouzitelnost SRB's. Pochybuju ze by "nadrizeny" organ schvalil ze by Energia neco umela hure. Takze jo, verim tomu ze v tech boosterech na to byl prostor a vazne o tom uvazovali.

Vidim to na stejny urovni jako kdyz v prvnich Geminy byl prostor na parakridlo. Ostatne - i prvni Falcon 9 mel v prvnim stupni padak :-D

Skoda ze to nezkusili - bylo by urcite zajimave porovnat pristani do more a todle

Na rovinu - tomudle verim vic nez bajnym katapultaznim kreslum ktere byly schopne manevrovat mezi konstrukci startovaci rampy a zachranit vsechny cleny posadky ve vsech bodech letu. Ale pokud nekdo nekde vyhrabne fotky tech kresel z kterych bude patrne ze tam ta sance byla tak budu ticho :-D :-D

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“