Oživený Buran?

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Dugi »

Pánové, já bych tuhle debatu ukončil, protože vy dva se prostě neshodnete a v posledních příspěvcích už jen mlátíte prázdnou slámu - oba!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
boris
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od boris »

Dugi píše:Pánové, já bych tuhle debatu ukončil, protože vy dva se prostě neshodnete a v posledních příspěvcích už jen mlátíte prázdnou slámu - oba!
a preco by si ju ukoncoval? teba nezaujima s akym novym alternativnym faktom pride ked som mu ten predchadzajuci zosmiesnil? :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Dugi »

Na našem fóru prostě fungují určité vzorce chování, do kterých zesměšňování nepatří. Je to jen další důkaz toho, že sem nezapadáš. Fakt nejde o tvé názory, ale o styl, jakým diskutuješ.
Naše fórum existuje již hezkých pár let a vždy šlo o to přicházet s informacemi, které se předávají ostatním. Diskuse byla věcná a kreativní. ty se snažíš „soupeře“ utlouct a zesměšnit, vyjít z diskuse jako vítěz. To jsou vzorce chování, které silně vybočují z toho, na co tu jsme zvyklí. Píšu ti to už delší dobu a teď jsi to jen potvrdil.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Jardax »

Prezentovany system, resp. spise ideova studie horizontalniho pristavani boosteru na nerizenem padaku je technicky tak nesmyslny, ze se klonim maximalne k variante studie pro studii.
Technicky je naprosto nesmyslne aby booster v takovem nerizenem dosednuti do neznameho terenu prezil alespon v polovine pripadu. Pochopil bych to tak na hrane v pripade pristani do rovneho pripraveneho terenu, odkud navic muzu (a to je dalsi velky problem) booster jednoduse transportovat.
Vzhledem k tomu, ze misto pristani muze byt naprosto cokoliv - vzrostly les, reka, skaly, svah - a nebo s nejvetsi pravdepodobnosti kombinace - je celkem dost pravdepodobne, ze boster nedosedne na vsechny 4 a retrorakety mu nijak nepomuzou, proste sebou nejak asymetricky flakne.
Aby tohle strukturalne vydrzel, musel by byt natolik zesilen pro horizontalni namahani, ze by se jeho nosna kapacita drasticky snizila.
Proste je to jedna z mnoha pitomosti, ktere se daly na papir a potichu zapomnely. Tohle mozna mohl brat vazne soudru z politbyra, ale alespon prumerny technik ani smykem.
Dale tomu chybi jakykoliv naznak vaznosti, co treba shozy z letadla a testy padaku a dosednuti alespon v relativne dostupnem a prehlednem terenu, nebo na vodu? Nikde nic, jen tehle par cmaranic.
Tohle teda rozhodne vazne neberu, i kdyby to nekdo v SSSR myslel vazne vazne, nemohlo to fungovat.
To neni prispevek do debaty, to je nazor.
Tecka.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Pospíšil »

Jardax píše:Prezentovany system, resp. spise ideova studie horizontalniho pristavani boosteru na nerizenem padaku je technicky tak nesmyslny, ze se klonim maximalne k variante studie pro studii.
Je potřeba si uvědomit, že tato konstrukce byla navržena v 70. letech, kdy se v SSSR většina kosmické techniky testovala až za (kosmického) letu, nebo pokusu o něj. Jak jsem psal o pár příspěvků nazpět, samostatně testovali proveditelnost leteckého transportu stupně v podvěsu 2x Mi-26.

O tom, že nešlo jen o plány na výkresech, ale o reálný HW svědčí mnoho snímků, i zde prezentovaných, kde jsou na boostrech aerodynamické kryty pro nohy, padáky a retro-rakety jasně viditelné. Někde jsou i upínací body pro podvozky a pár retroraket.

Polemika se zde nevede o to, zda by tento způsob záchrany prvního stupně byl efektivní a úspěšný, ale o to, zda ho rusové pouze plánovali, nebo už i realizovali - měli vyrobený HW.
O úspěšnosti takového systému se dá skutečně pochybovat, v tom se možná shodneme, o jeho připravenosti k prvnímu letovému testu se tu ale vede spor. Jedni tvrdí, že to rusové nemohli mít vyrobené, poněvadž to byla pouhá "studie pro politbyro", kdežto druzí tvrdí, že existují doklady o tom, že to vyrobeno bylo, jen nebylo v reálu použito, protože nejvyšší tajemník politbyra před třetím startem Energie celý program zastavil.

Bylo by fajn, kdyby někdo z druhého tábora dokázal dohledat nějakou fotku, z fabriky nebo muzea, kde by byl vidět aspoň 1 exemplář postranního boosteru s instalovanými přistávacími nohami.
Bez takového důkazu se asi řešení sporu dále nepohne, bude se točit v kruhu a jeho pokračování postrádá smysl.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
rhronza
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 113
Reputace: -19
Registrován: 17.2.2015 9:07
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od rhronza »

Dugi píše:Pánové, já bych tuhle debatu ukončil, protože vy dva se prostě neshodnete a v posledních příspěvcích už jen mlátíte prázdnou slámu - oba!
Pane Majere, vyjadřuji své silné pochybnosti o reálnosti přistávacího systému, který dle mého názoru byl pouze úlitbou schvalovateli peněžních prostředků. Jinak řečeno, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, tj. aby podnik měl čárku za aktivitu v oblasti opětovné použitelnosti, ale předem museli vědět, že záměr není reálný. Za to jsem beztrestně urážen uživatelem borisem, který sice má výstrahu, ale dál pokračuje ve svém stylu dehosnestace. Pěkný den. :|
P.S. jakoukoliv další "debatu" v této sekci (Oživený Buran?) dobrovolně a neodvolatelně končím
„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Dugi »

Já samozřejmě sleduju diskusi a věř mi, že i když nereaguju, tak si dělám pomyslné čárky co se pochybení různých diskutujících týče. Pokud pak dostanou ban, nebudou moci říct, že to bylo bezdůvodné.
Momentálně jde o to, že obě strany už jaksi vyčerpaly své přesvědčovací prostředky a druhá strana ustoupit nehodlá. proto není možné v diskusi pokračovat. Jinak by se totiž mlátila už vymlácená sláma.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Pospíšil »

Prošel jsem celý foto-archiv webu Buran.ru

Ohledně exempláře sestavy Energia/Buran, na kterou se zřítila střecha haly na Bajkonuru, je tam poměrně dost fotek ve vysokém rozlišení, ze kterých vybírám jen jednu, u které je podle mého soudu celkem dobře vidět, že přistávací noha pod aerodynamickým krytem postranního Bloku A nainstalována ještě nebyla. Tzn. Druhý let raketoplánu Buran by byl pravděpodobně opět bez pokusu o záchranu bočních boosterů Block A. Neznamená to ale nutně, že další exempláře už vyrobených boostrů tyto nohy neměly namontované a jejich premiéra by přišla při 4. startu Energie.

Učinil jsem pokus o zjištění dalších informací a mailem kontaktoval tvůrce a správce webu Vadima Pavloviče Lukaševiče s dotazem, jestli o této otázce neví více podrobností, nebo dokonce nemá fotky, které by otázku objasnily. Pokud se mi ozve, budu zde o tom samozřejmě informovat.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od petrsida »

Tohle je myslím nejpřínosnější příspěvek za posledních pár dní, myslím že by si všichni zúčastnění z něj měli vzít příklad
Uživatelský avatar
rhronza
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 113
Reputace: -19
Registrován: 17.2.2015 9:07
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od rhronza »

Porušuji daný slib, že do této sekce již nepáchnu. Ale zjevně nejsem jediný kdo si o "myslí své" o znovupoužitelnosti 1.verze Energie. Dnes jsem na webu ElonX našel článek s videem, který se této problematice věnuje (odkaz viz níže). Co se týče Energie je ve Videu zmíněný systém znovupoužitelnosti u plánované druhé verze Enerie (cca od 6 min), tj. Uranu. O znovupoužitelnosti u 1.verze ani zmínka.

Pan Přibyl uvádí, že 3. let Energie měl mít demonstraci technologie (podrobněji viz předchozí příspěvky). Nyní uživatel Pospíšil připouští, že na základě fotografií je patrné, že i 2. let raketoplánu (tj. třetí nebo pozdější Energie) by byl bez technologie návratu. Legenda o znovupoužitelnosti u první verze začíná mít trhliny.


Aby bylo jasné, nepopírám fakta, ale tvrdím, že znovupoužitelnost u 1.verze Energie nebyla myšlena vážně, ale byla to jen snaha vyhovět schvalovateli finančních prostředků. Hodně pramenů ji ani neuvádí. A já se s ní setkal až na stránkách http://www.buran-energia.com/, které udržuje Vassili Petrovitch (aspoň se to na nich uvádí).

Pane Majere, z mé strany to rozhodně není plácání prázdné slámy. :|

http://www.elonx.cz/pohled-do-historie- ... h-systemu/
„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“