Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od DrHorak »

tonda píše:No tak jsem si ten časopis přečetl s mojí školní znalostí ruštiny a opět novináři spojili několik událostí ohledně kritických anomálií na MKC dohromady a vyznělo to úplně jinak.
Rozhovor s Vladimírem Aleksejevičem Solovjovem(od r.1999 do dnes vedoucí ruského segmentu ISS).Dotaz na krizové situace.Odpovídá že v r.2007 v červnu došlo k poruše obou hlavních i záložních počítačů,čímž ruská část se nedala ovládat.Delší let bez fungujících PC nebyl možný,resp.kritický.Pracovali na tom v CUPu(centrum řízení letu)ve dne v noci.On konkrétně strávil v CUPu celý týden.To je vše,co řekl o r.2007.Pak další otázka na leden 2013 a let nákladního ProgressuM-19M a nevyklopení antény systému Kurs....
To není ten článek. Ten, který se celý věnuje počítačové krizi v roce 2007 na ISS, je až od stránky 34. Je to několik stran textu a mně se z azbuky dělají mžitky před očima (také už více než 50 let) - takže mi zabere nějaký čas, než se tím prokoušu. Článek se jmenuje "Houston přechází pod vaše vedení" a mj. akcentuje důvěru, kterou v té době k sobě oba hlavní partneři měli.

Zajímavý titulek má reportáž z konference OSN v Moskvě o kosmickém právu: "Jak si budeme dělit Měsíc" s mezititulky Když více neznamená lépe a Strýček Sam je proti. Mimo to je z článku graficky vypíchnut text: "V současnosti jenom Rusko dostatečně aktivně oponuje agresivní americké politice ve vesmíru a rozpracovává ideje potenciálního regulování, které by eliminovalo případné konflikty v kosmickém prostoru."
Uff, to už snad nemohli říci lépe - jen člověk váhá, jesti to myslí upřímně..... asi jako na moři u Kerče.
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3880
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od petrsida »

tak tak , v 80.tkách taky z východu zněla hesla o odzbrojování a ošklivých imperialistech s hrůznými peršingy na západě

a ejhle na jaře 90 se odvážely vlaky s hlavicemi

je mi líto, ale těmhle proklamacím se moc věřit nedá
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od tonda »

To není ten článek. Ten, který se celý věnuje počítačové krizi v roce 2007 na ISS, je až od stránky 34. Je to několik stran textu a mně se z azbuky dělají mžitky před očima (také už více než 50 let) - takže mi zabere nějaký čas, než se tím prokoušu. Článek se jmenuje "Houston přechází pod vaše vedení" a mj. akcentuje důvěru, kterou v té době k sobě oba hlavní partneři měli.
Tak máš pravdu,omlouvám se,dál jsem časopis nečetl.Ale teď jsem se to snažil přelouskat,je to spíš malý román,nechci dělat ukvapené závěry,ještě se na to zítra podívám a dám sem nějakej závěr!Ale dojem mám asi takovej,že nebýt rusů,kteří na tom makali(zatímco američani se koukali asi z okýnek)!tak ISS nebyla! :facepalm:
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1330
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od todtv »

Pardon za offtopic, ale když jsem na to kouk (časopis), tak mě napadla mimoděk tato pasáž:
..."Když říšští Němci někde vyhráli nad Francouzi nebo Angličany, opomenul to úplným mlčením od oltáře. Nepatrná vítězná rakouská šarvátka výzvědné rakouské hlídky s ruskou přední stráží, kterou nafoukl štáb na ohromnou mýdlovou bublinu porážky celého armádního sboru, dala podnět generálu Finkovi k slavnostním bohoslužbám"...

Taky patřím mezi ty, kterým v občance tloukli do hlavy rozdíly mez revolucemi a zpívat internacionálu. Ono je to univerzálnější.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Bacha, jsme blízko ke sklouznutí do OT diskuse!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
hulvath
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od hulvath »

Tady https://www.stoplusjednicka.cz/zaklety- ... -internetu Pribyl pise, ze Mars 3 vysilal 20 sekund. Ale setkal jsem se s nazory, ze nevysilal vubec, to jen se snazili sovetsti propagandiste zmirnit neuspech. Vi nekdo jak to bylo dopravdy ?
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Wopat »

Pár sekund vysílal a odeslal i extrémně nekvalitní fotografii, u které je otázkou, dá-li se vůbec považovat za fotografii. Různé zdroje uvádějí různou délku vysílání. Příčina ukončení relace není přesně známá a uvažovalo se o závadě na landeru i družici nebo třeba o prachové bouři, která by nahrávala i nekvalitní fotografii. A to, jestli někdo ví, "jak to bylo doopravdy", nelze říci, protože nikdo z nás v sovětském řídicím středisku v roce 1971 nejspíš nebyl.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od argus123 »

Všimol si vôbec niekto že dnes odštartovala z Bajkonuru raketa Proton-M Briz-M s komunikačnou družicou Blagovest ? :D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Ano, vydali jsme o tom krátkou zprávu na blogu a na fórum dával ptpc video.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od DrHorak »

Rogozin tvítnul, že dnes byl podepsán detailní grafikon vývoje supertěžkého nosiče třídy Jenisej s termínem do roku 2028. Na jeho přípravě se budou podílet podniky Energie (Koroljova), Progress a Centrum Chruničeva.

Zdroj: https://twitter.com/Rogozin/status/1081065757608460290
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“