Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od vai777 »

slappy píše:Netušil jsem, že i Sověti měli svoje MMU/raketová křesla..
Omlouvám se za další nechutné selfpromo, ale tady je nějaké info. ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od argus123 »

Okamžite ako som zbadal seriu člankou Kresla a pistole som si spomenul na túto sovietsku laserovu pištol, ktorou mali kozmonauti oslepovať elektroopticke systemy špionažnych družíc :-D

Obrázek
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1530
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od ptpc »

Ďalšie video o solárnej plachte na zásobovacej lodi Progress v časoch Miru:

Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Někde jsem četl, že by v Moskvě měl vznikat model stanice Mir v životní velikosti. Měla by to být nová expozice, ale bohužel nevím kde, protože si nemohu vzpomenout kde jsem to četl. Tak kdyby někdo věděl budu rád za případné doplnění, potvrzení. :palec nahoru:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od Meybe »

Meybe píše:Měla by to být nová expozice, ale bohužel nevím kde, protože si nemohu vzpomenout kde jsem to četl....
Něco jsem našel. Není to původní zdroj, ale také stačí. Takže ano v Moskvě se staví Mir. Expozice má být otevřena letos v létě k výročí první modulární stanice v muzeu kosmonatiky v Moskvě.

https://www.mos.ru/news/item/30704073/
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1530
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od ptpc »

Video o prvej vesmírnej vychádzke na svete, kde sú zaujímavé zábery ako aj zaujímavý komentár A. A. Leonova:

Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1566
Reputace: 1845
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od jakubv »

Když se naplánuje automatické publikování na 1.4 a ono se do publikuje o den dříve :-D

https://sierrahotel.net/blogs/news/sovi ... ro-imagery
-----------------
xx jakubv
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od EugeneSpace »

Zdravím lidi,
prozkoumával jsem tenhle blok a překvapilo mě, že zde není zmínka o snad největší raketě SSSR z doby studené války: N-1 :) Sám jsem se o tuto raketu začal zajímat, protože na svý rozměry byla prý stejně vysoká jako americký Saturn V.
Byla to motivace pro Sověty v tehdejším sovětským lunárním programu, aby se tahle "hromada kovu", že to tak s prominutím nazvu, dostala do vzduchu.
https://c1.staticflickr.com/9/8216/8345 ... 54db_b.jpg
Koncept sovětského lunárního programu byl na stole ještě za konstruktéra Koroljova. Ještě během jeho slavné éry, tedy v 2. polovině 60. let, se začalo se stavbou této monstrózní rakety. Na prvním bloku týhle rakety bylo 30 raketových motorů na kapalné palivo (Sověti hojně používali a ještě používají kerosin a kapalný kyslík).
1. start - 21. únor 1969 (5 měsíců před Apollem 11)
2. start - 3. července 1969 (14 dní před Apollem 11)
3. start - 26. června 1971 (1 měsíc před startem Apolla 15)
4. start - 23. listopadu 1972 (14 dní před startem posledního Apolla 17)

Všechny starty skončily výbuchem, přitom druhý je zapisován k největším explozím raketové techniky vůbec!
Sice se tahle raketa dostala do vzduchu, ale vždy vybuchla několik desítek vteřin po startu.
Nedávno jsem našel na youtubu video popisující starty týhle monstróznosti:
https://www.youtube.com/watch?v=U9fkYIrRwbo
Nevím, zda jde o fake video nebo ne, ale je celkem zajímavý.
Nicméně Amerika vyhrála (6x!) závod o Měsíc a Sověti odtáhli se staženými zadky.
Uživatelský avatar
argus123
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 451
Reputace: 198
Bydliště: Trenčín
Registrován: 10.1.2018 17:55
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od argus123 »

EugeneSpace píše:Zdravím lidi,
prozkoumával jsem tenhle blok a překvapilo mě, že zde není zmínka o snad největší raketě SSSR z doby studené války: N-1 :) Sám jsem se o tuto raketu začal zajímat, protože na svý rozměry byla prý stejně vysoká jako americký Saturn V.
Byla to motivace pro Sověty v tehdejším sovětským lunárním programu, aby se tahle "hromada kovu", že to tak s prominutím nazvu, dostala do vzduchu.
https://c1.staticflickr.com/9/8216/8345 ... 54db_b.jpg
Koncept sovětského lunárního programu byl na stole ještě za konstruktéra Koroljova. Ještě během jeho slavné éry, tedy v 2. polovině 60. let, se začalo se stavbou této monstrózní rakety. Na prvním bloku týhle rakety bylo 30 raketových motorů na kapalné palivo (Sověti hojně používali a ještě používají kerosin a kapalný kyslík).
1. start - 21. únor 1969 (5 měsíců před Apollem 11)
2. start - 3. července 1969 (14 dní před Apollem 11)
3. start - 26. června 1971 (1 měsíc před startem Apolla 15)
4. start - 23. listopadu 1972 (14 dní před startem posledního Apolla 17)

Všechny starty skončily výbuchem, přitom druhý je zapisován k největším explozím raketové techniky vůbec!
Sice se tahle raketa dostala do vzduchu, ale vždy vybuchla několik desítek vteřin po startu.
Nedávno jsem našel na youtubu video popisující starty týhle monstróznosti:
https://www.youtube.com/watch?v=U9fkYIrRwbo
Nevím, zda jde o fake video nebo ne, ale je celkem zajímavý.
Nicméně Amerika vyhrála (6x!) závod o Měsíc a Sověti odtáhli se staženými zadky.
No, o výhre sa da polemizovať, ak to bola kutočne výhra prečo sa výzkumu na Mesiaci nepokračovalo ? Kde su tie plány na stálu Mesačnu stanicu ? Poviem ti kde, nezáujem ludí z USA a škrty v kozmickom výzkume zapričinili zrušenie celeho programu, ako skonštatoval Feoktistov popredny konštrukter a kozmonaut v tehdajšiom ZSSR. Mesiac bola slepá ulička. To čo robili Američania na Meiaci, Rui bezproblemov dokazali pomocou robotickych sond ! Luna 16 dokazala vzorky nielen odobrať, ale aj poslať späť na Zem ! Nehovorim o Lunochode. Tu došlo k rozvoji kybernetiky. A za dalšie, omnoho väčší prínos v kozmonautike bol zaznamenaný práve výzkumom stavby orbitálnych staníc. A ako vždy, v tomto excelovali znova len Rusi. celkovo ich potavili 7 + jednu velku Mir. USA ? Jednu jedinu Skylab. No a potom sa stalo že Rusi učili Amikov ako staviať velké stanice vo vesmíre. Možeš si hovoriť čo chceš ale technologicke tempo vo vesmíre tu určila Ruská konštrukčná škola. :) Tolko o tejto výhre s horkou príchuťou.

PS : Motory NK-15 ktore boli v prvom stupni N-1, sa dalej upravovali a dne ich používa aj americka raketa Antares :)
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Zaujímavosti z ruskej(resp. sovietskej) kozmonautiky

Příspěvek od EugeneSpace »

No, o výhre sa da polemizovať, ak to bola kutočne výhra prečo sa výzkumu na Mesiaci nepokračovalo ? Kde su tie plány na stálu Mesačnu stanicu ? Poviem ti kde, nezáujem ludí z USA a škrty v kozmickom výzkume zapričinili zrušenie celeho programu, ako skonštatoval Feoktistov popredny konštrukter a kozmonaut v tehdajšiom ZSSR. Mesiac bola slepá ulička. To čo robili Američania na Meiaci, Rui bezproblemov dokazali pomocou robotickych sond ! Luna 16 dokazala vzorky nielen odobrať, ale aj poslať späť na Zem ! Nehovorim o Lunochode. Tu došlo k rozvoji kybernetiky. A za dalšie, omnoho väčší prínos v kozmonautike bol zaznamenaný práve výzkumom stavby orbitálnych staníc. A ako vždy, v tomto excelovali znova len Rusi. celkovo ich potavili 7 + jednu velku Mir. USA ? Jednu jedinu Skylab. No a potom sa stalo že Rusi učili Amikov ako staviať velké stanice vo vesmíre. Možeš si hovoriť čo chceš ale technologicke tempo vo vesmíre tu určila Ruská konštrukčná škola. :) Tolko o tejto výhre s horkou príchuťou.

PS : Motory NK-15 ktore boli v prvom stupni N-1, sa dalej upravovali a dne ich používa aj americka raketa Antares :)[/quote]

V to máte pravdu, ve výstavbě vesmírných stanic vládlo jednoznačně SSSR, z nich by stály za zmínku Saljut 7 a Mir. A následný nezájem o Měsíc, rozvoj automatických robotů, v tom můžu jenom souhlasit. :-D

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“