Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX

Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvekod ptpc » 04 led 2016, 14:22

kopapaka píše:
...a ještě hezké video :)

Veľmi, veľmi pekné video... :-D
ptpc
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod MarekV » 06 led 2016, 15:44

Dlouhou dobu mi vrtá hlavou otázka, jakým způsobem je řešeno navádění prvního stupně rakety Falcon 9 na místo přistání? Ať už na pontón anebo na pozemní přistávací plochu. V letectví se pro podobné letové režimy využívá radionavigace, a tak se mi tento způsob jeví jako nejpravděpodobnější vysvětlení i v tomto případě. Je tomu skutečně tak, anebo SpaceX volí jiný způsob?

Ačkoli jsem se bezúspěšně snažil prohledat zdejší fórum a nalézt případnou odpověď na svoji otázku, je-li zde přece jen někde skryta odpověď, stačí mi na ni odkázat. Předem mockrát děkuji za případné objasnění (pokud je tato informace vůbec veřejna známa).
MarekV
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček

Příspěvekod DanHeřt » 06 led 2016, 15:54

Co tak čtu po internetu, tak první stupeň určitě používá GPS a interní soustavu akcelerometrů pro zpřesnění údajů, ale to podle mě není dostatečně dobré pro přistání, protože přistávací zážeh musí být velice přesný. Tipoval bych že tam ještě bude nějáký jednoduchý radar který vrací přesnou výšku při finální fázi přistávání.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
DanHeřt
Znalec vesmíru
Znalec vesmíru

Příspěvekod MarekV » 06 led 2016, 18:48

Děkuji za upřesnění.
Právě ta preciznost přistání mi nedává spát. Na videích je totiž náramně dobře vidět, že raketa dosedá prakticky přesně na střed přistávací plochy. V porovnání s množstvím radiomajáků a dalšího zařízení potřebného pro automatické přistání letadla to pak prostě působí těžko uvěřitelně.
MarekV
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček

Příspěvekod Amper » 06 led 2016, 22:31

Zapominate na to ze raketa ma k disposici oboustranou telemetrii.

Tim padem je k disposici spousta moznosti jak dodat opravdu presne udaje - diferencialni gps, diferencialni barometry, RTK GPS atd.. Mam copter ktery jen za pouziti dualniho GPS (data z GPS i GLONASS soucasne) bez vyuziti diferenciace je schopen stat prakticky na miste a pristat 15 centimetru od mista startu po nastoupani do 50 metru.

To co si normalni lidi predstavuji pod "presnou GPS" tj. neco co je v telefonu, ma rozhodne daleko do rozumne GPS kterou pouzivame v modelarine a predpokladam ze SpX nepouziva komercni modul za par desitek dolaru (uz jen zprumerovani dat ze dvou GPS nebo z GPS v rakete a na zemi to vylepsi) ale neco lepsiho.

Barometry maj presnost kolem 30 centimetru. Problem je ze se meni celkovy tlak vzduchu. Ale pokud neco posle rakete tlak vzduchu v miste pristani tak se da pro presne mereni vejsky pouzit kombinace baro/gps a dosahnout dostatecne presnosti za par gramu.
Amper
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod RiMr » 07 led 2016, 13:03

Přesně tak. I "obyčejné" modelářské variometry které používáme (modeláři) zaznamenají změnu tlaku/výšky při zvednutí modelu ze země.
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
RiMr
Aktivní nováček
Aktivní nováček

Příspěvekod DanHeřt » 07 led 2016, 13:23

A nemůže přesným barometrům vadit pracující raketový motor?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
DanHeřt
Znalec vesmíru
Znalec vesmíru

Příspěvekod RiMr » 07 led 2016, 13:56

To bylo jen k přesnosti běžně dostupných "nekosmických" technologií.
To co používají oni budou výsledkem spolupráce mnoha vzájemně se upřesňujících a jistících technologií, viz výše.
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
RiMr
Aktivní nováček
Aktivní nováček

Příspěvekod DanHeřt » 14 led 2016, 03:24

http://www.defense.gov/News/Contracts/C ... cle/642983

Třetí odstavec:
"...the development of a prototype of the Raptor engine for the upper stage of the Falcon 9 and Falcon Heavy launch vehicles."

Neboli vývoj horního stupně poháněného Raptorem pro Falcon 9 a Falcon Heavy.
To mi přijde trochu divné, zaprvé je to docela dost v rozporu s celou filosofií Spacex a za druhé, už současný druhý stupeň je celkem předimenzovaný, Raptor by měl mít až 3x větší tah než Merlin 1D a to se mi zdá na horní stupeň zkrátka příliš mnoho.
DanHeřt
Znalec vesmíru
Znalec vesmíru

Příspěvekod kopapaka » 14 led 2016, 04:38

S kterou filozofií? Zatím bylo výhodné mít na obou stupních jeden typ motoru a se stejným palivem. SpaceX má ale ještě jednu filozofii: "Jede to? Tak to dáme na raketu a uvidíme." :)
A pak ještě: "Kde mám ty štípačky..."

Prostě není lepší cesty, než to testnout za provozu...
Ohledně tahu - co když první Raptor není v "plné" velikosti? Vůbec bych se nedivil, kdyby to byl Merlin překopaný na metan...

Další logický krok by pak byl i první stupeň - ať už s devíti miniRaptory nebo s třemi v "plné " palbě...
kopapaka
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

PředchozíDalší

Zpět na Rakety a lodě